Nekateri vrhunski kolesarji tudi na Giro

11.12.2011 AVTOR:
V sezoni 2012 bo, sodeč po izjavah v zadnjem času, večji del najboljših kolesarjev očitno nastopil na dirki po Franciji, kar pomeni, da bodo zato izpustili Giro. Vsi pa vendarle niso takega mnenja.
Med te spada Roman Kreuziger. Na svojem twitterju je namreč zapisal: »Vesel sem, da se bom spet vrnil na Giro, saj sem nad to dirko navdušen. Prepričan sem, da lahko dosežem dober rezultat.« Roman Kreuziger je sicer Čeh, vendar je v Italiji praktično odrasel. Potem, ko je leta 2004 postal svetovni mladinski prvak, je kaj hitro pristal v Liquigasu.

Pri 25 letih se lahko pohvali z zmago na dirki po Švici, dirki po Romandiji in dirki po Sardiniji. Dirko po Romandiji je enkrat končal na drugem mestu, tako kot tudi dirko Pariz-Nica. Izkazal se je tudi na klasiki Liege-Bastogne-Liege, ko je zasedel četrto mesto. Lani pa je iz Liquigasa, kjer so vse več pozornosti posvečali Vincenzu Nibaliju, prestopil v Astano, kjer bo v naslednji sezoni klubski kolega Boruta Božiča in Janija Brajkoviča.

Kreuziger je v karieri nastopil na vseh treh največjih tritedenskih dirkah. Trikrat je bil na Vuelti, njegova najboljša uvrstitev pa je 21. mesto iz leta 2007. Precej bolje mu je šlo na dirki po Franciji. Leta 2008 je bil 12., v naslednjih dveh letih pa je dvakrat zasedel deveto mesto.

Letos je prvič nastopil na italijanskem Giru. Dirko je končal na šestem mestu, na koncu pa je bil najboljši med mladimi kolesarji, tako da se je v Milano pripeljal v beli majici. Letos je nastopil tudi na Touru, vendar je v enem izmed padcev staknil poškodbo in Tour končal šele na 112. mestu.

Če gre Kreuziger na Giro, to po vsej verjetnosti pomeni, da bo imel Jani Brajkovič na Touru še bolj proste roke, oziroma, da bo ekipa še bolj podrejena Janiju Brajkoviču. Kreuziger je bil tudi eden izmed zvezdnikov novemberskega sejma v češkem Brnu. kjer si je v Specializedovih prostorih vzel čas za obiskovalce in radodarno delil avtograme. Obenem je tudi predstavil svojega Specializeda, ki ga je vozil v sezoni 2011. Prav iz tega sejma vam ponujamo nekaj fotografij Kreuzigerja in njegovega Specializeda.

Nastop na Giru so že odpovedali Alberto Contador, Bradley Wiggins, Cadel Evans … zaenkrat pa ni znan program bratov Schleck. Vsi poudarjajo, da jima trasa dirke po Franciji ni pisana na kožo, saj je preprosto preveč kilometrov v posamičnih vožnjah na čas. Zato so se pojavile govorice, da naj bi predvsem Andy Schleck razmišljal o nastopu na italijanskem Giru, kjer je enkrat že bil in je zasedel drugo mesto.

»Če se bomo odločili, da bo odšel tja, potem bo tja odšel z namenom, da zmaga. To ne pomeni, da ne bo mogel odpeljati še Toura. Pozabljamo namreč, da je bil letošnji giro ekstremno zahteven, naslednje leto pa ne bo,« je dejal glavni menedžer moštva Johan Bruyneel, ki je tako izpostavil, zakaj letos Contador na Touru ni bil konkurenčen najboljšim, saj je preveč moči porabil za zmago na Giru.

Še vedno pa je Bruyneel jasno povedal, da je za združeno zvezdniško ekipo RadioShack Nissan najpomembnejši Tour de France. Izmed zvezdnikov naj bi na Giru nastopil Ivan Basso, medtem ko sta vprašljiva nastopa Micheleja Scarponija in Vincenza Nibalija. Če slednjih ne bi bilo, potem bi manjkal celoten zmagovalni oder iz letošnjega leta.