Trek X-Caliber: Kalibriran tventinajner

Trek X-Caliber: Kalibriran tventinajner
01.02.2013 AVTOR: Blaž Mazi
Ni tekmovalno kolo niti ležerni gorski treker. X-Caliber cilja na rekreativno zlato sredino s presenetljivo okretnimi velikimi kolesi, širokim razponom prestav in cenovno dostopnostjo.

Namenjen je ljubiteljem narave, ki želijo nekoliko lažje prenose za dosego vrha in ne iščejo strupeno zahtevnih spustov v dolino, ampak se raje prepustijo makadamskim.

Z nakupom X-Caliberja se v dom pripelje tudi zajeten kos kolesarske zgodovine. Modeli namreč spadajo v posebno zbirko Gary Fisher Collection. Trek je aprila 1993 prevzel znamko Fisher Bike, ki sta jo 14 let prej ustanovila Gary in Charlie Kelly ter z imenom »Fisher Mountain Bikes « pustila pečat kar pri imenu samega športa. 2010 so se pri Treku odločili za tesnejšo integracijo znamke, ki je od takrat specializirana le še za tventinajnerje. Razumljivo, saj je Fisher 2002 zagnal revolucijo večjih koles in bil njen velik zagovornik oziroma prvi »spreobrnjenec «.

X-Caliber ohranja tekmovalni pedigre lažjega, tekmovalno usmerjenega razreda Superfly, s katerim deli dirkaško geometrijo okvirja. V primerjavi s cenejšim modelom Cobia pa ima boljše vilice, zaklep hoda na krmilu, opremo in obroče, ki so pripravljeni za uporabo sistema brez zračnic.

Geneza tventinajnerjev
Okvir X-Calibra je osnovan na Trekovem lastnem aluminiju »Alpha Gold «. Inženirji so vložili veliko truda v tanjšanje, struženje, prešanje in hidroformiranje cevi ter naredili lahek okvir, ki pripomore k  odzivnosti dvokolesnika. Sedežna cev sprejema ožjo, 27,2-milimetrsko sedežno oporo, kabli pa se skrivajo pod zgornjo cevjo.

Pri prehodu gorskih koles na večje obročnike se je hitro pokazalo, da zgolj z daljšanjem zadnjega trikotnika in spodnjih nog vilic dobite le nerodno treking kolo, zato je Trek posebej za tventinajnerje razvil drugo generacijo geometrije »Genesis 2.0 «. Z njo so dosegli stabilno kolo, ki ni tako zaspano in nerodno pri nižjih hitrostih. Njeno bistvo sta nekoliko položnejši kot vilic in ustrezno prilagojen odmik krone vilic, s katerim zmanjšajo predtek. Za ljubitelje številk: X-Caliber ima na velikih kolesih in kotu glavne cevi 69,6 stopinje ob pomoči 51-milimetrskega odmika na kroni zgolj 81 milimetrov predteka.


Na spustu pustijo večja kolesa značilen občutek vožnje na tračnicah, položnejše vilice lažje absorbirajo ostre sunke, zmanjšan predtek pa poskrbi za hitro odzivanje na spremembo smeri. Razlika v resnici ni ogromna in občutiti jo je mogoče le, če imate pri roki kakšnega drugega tventinajnerja.  Osebno se ne bi branil centimeter krajše razdalje med gonilno in zadnjo osjo, kar bi povečalo igrivost na vijugastih spustih. Po drugi strani pa večja medosna razdalja poveča stabilnost, kar glede na namen kolesa sploh ni zgrešen pristop.

Ameriška oprema

Za pogonski sklop in prestavljanje skrbi skupina Sram X7, kjer vsekakor izstopa gonilka s 44, 33 in 22 zobmi. Zaradi večjega obsega koles ponuja 22 zob dovolj lahka razmerja za ohranjanje kadence na strmih vzponih. Večji zobnik pa pride do izraza na položnejših makadamskih spustih. Pravzaprav sta edina neameriška kosa na kolesu prednji menjalnik in zadnji verižnik – Shimano Deore. Za preostanek opreme poskrbi Bontrager.

Dostojno široko krmilo in za moj okus nekoliko predolga opora, ki pa jo bodo cenili ljubitelji vožnje navkreber. Kokpit je podložen s tremi podložkami, kar ponuja pokončnejše sedenje. Če pa želite imeti bolj neposreden stik z dogajanjem pod kolesi, ne odlašajte in spustite krmilo do ležaja. Glavna cev je namreč dovolj kratka, da boste na 100-milimetrskih vilicah dosegli čistokrvni tekmovalni položaj. Avidovi Elexir 1 ponujajo veliko zavorno moč, da boste lahko zavirali tik pred zavojem. Starejši modeli so zahtevali za brezhibno delovanje dokaj pogosto vzdrževanje, model 2013 pa vsaj v času preizkusa ni žvižgal in cvilil.

RockShox Reba 2013 ne zahteva več ločenega polnjenja pozitivne na vrhu in negativne komore na dnu, kar močno poenostavi nastavljanje in iskanje “sladke ” točke delovanja. Dobro bodo služile tudi, če se boste s kolesom pognali po slabših podlagah. Bodo pa na mokrih neutrjenih terenih odpovedale pnevmatike.

Plašči Bontrager 29-1 Expert so namenjeni dirkanju po zglajenih in suhih poteh. Minimalističnemu profilu v mokrem pač zmanjka oprijema. Če se boste s kolesom lotevali tovrstnih avantur, lahko seveda ob nakupu  izberete primernejši par. Če pa so vaše poti večinoma makadamske in asfaltne, boste cenili njihovo hitrost. Obročniki Mustang so tudi pripravljeni, da namesto zračnic uporabite tesnilno tekočino, omilite težave s predrtji in zmanjšate kotalni upor.

Tventinajner za resno rekreativno kolesarjenje po nezahtevnih terenih, ki kljub položni geometriji ne izgubi živahnosti.

Značke: Gorsko, Cestno
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ