Van der Poel za zgodovino!

Van der Poel za zgodovino!
02.02.2025 AVTOR: DZ

Vsi so napovedovali. Bil je favorit za zmago. Na svetovnem prvenstvu v Lievinu je to tudi upravičil. Mathieu Van der Poel je osvojil že sedmi naslov svetovnega prvaka v ciklokrosu.

Letošnje svetovno prvenstvo v ciklokrosu je gostil Lievin. Po tradiciji je zadnje dejanje prihranjeno za najprestižnejšo disciplino. To je seveda članska dirka. Mathieu Van der Poel je že od objave programa ciklokros dirk izpostavljal, da je to glavni cilj zimskega dela dirkanja, saj je napadal sedmi naslov svetovnega prvaka. Pred dnevi pa si je glede nastopa premislil tudi njegov veliki tekmec Wout Van Aert.

Belgijec te dirke sprva ni imel v programu, potem pa je izrazil željo, da tu nastopi. Organizatorji so sporočili, da so v trenutku prodali dodatnih 2500 vstopnic - skupaj se je zbralo 35 tisoč gledalcev - in seveda so se začele govorice o velikem dvoboju dveh velikanov tega športa. A letos prav veliko od tega dvoboja nismo imeli, saj je bil Mathieu Van der Poel na vseh dirkah, na katerih je nastopil premočan za vse, tudi za Van Aerta.

45 kolesarjev je bilo na startu iz 15 držav. Tokrat so kolesarji nastopali reprezentančnih dresih in Van der Poel je bil na startu obdan s tekmeci iz Belgije. Edini pravi recept? Takojšen napad. Nizozemec je takoj po startu bil v ospredju. Do prvega ovinka je še vodil Toon Aerts, potem pa je Van der Poel pospešil, prevzel vodstvo in ga ni več izpustil iz rok. Po prvem krogu je imel že 20 sekund prednosti pred ostalimi.

Van Aert je dirko začel iz četrte startne vrste in se je hitro znašel ujet v “prometu” in po prvem krogu - dolg je bil 2,8 km - je zaostajal za 46 sekund. Vpleten je bil tudi v padec, tako je nadaljeval s strganim dresom in je padel na 37. mesto. Dirka je bila praktično odločena. Van der Poel je ohranjal okrog 45 sekund prednosti, v ozadju pa se je odvijal boj za drugo mesto. Po petih od osmih krogov je imel Van der Poel skoraj minuto prednosti pred Van Aertom, ki se je otresel zasledovalcev.

Van der Poel se je veselil zaslužene zmage. Še sedmič je osvojil naslov svetovnega prvaka v ciklokrosu in se je tako izenačil z Erikom De Valeminckom. “To mi veliko pomeni. To je za zgodovino. Ta rekord je bil tu zelo dolgo časa. Ko prideš med elito, upaš, da ti bo uspelo zmagati vsaj enkrat, nikoli pa, da ti bo uspelo sedemkrat. To je nekaj posebnega. Včeraj smo pri mlajših članih videli, da je najbolje, če greš takoj v ospredje in odpelješ svojo dirko,” je dejal Van der Poel:

“Dobro sem startal in imel sem dober občutek. Poskusil sem si privoziti čim večjo prednost, da bi zasledovalci obupali. Uspelo je. Če si takoj privoziš prednost, potem dobiš krila za nadaljevanje. Od tu naprej me je skrbelo samo, če bom dobil defekt ali imel težave s kolesom. Prazno gumo sem imel takoj po prvem sektorju in kar dolgo sem mora voziti po prazni gumi. Tu sem zapravil nekaj energije.” Na koncu je drugo mesto zasedel Wout Van Aert. Zaostal je za 45 sekund:

“Vse se je zarotilo proti meni. Bil sem zaprt in v prvem ovinku sem se skorajda obesil za ograjo. Dolgo časa sem potreboval, da sem se spet začel premikati. Seveda sem upal na drugačen scenarij, sem se pa zavedal, da obstaja tudi tak razplet. Mislim, da nisem bil veliko počasnejši od Mathieuja, a zavedati se moramo, da bi moral on v drugem delu imeti veliko nesreče, če bi ga želel ujeti. Nisem se mu priklonil brez razloga. Nihče si ni mislil, da bo kdo izenačil omenjeni dosežek. Po eni strani sem vesel, da sem bil tukaj. Mathieu prvi, jaz drugi. Kot, da bi nama bilo to usojeno.” Tretji je bil Van Aertov rojak Thibau Nys. Sledil je Nizozemec Joris Nieuwenhuis in potem štirje Belgijci.

Značke: Ciklokros
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ