111. Dirka po Franciji, 10. etapa

111. Dirka po Franciji, 10. etapa
07.07.2024 AVTOR: Uredništvo, Foto: A.S.O.

10. etapa, 9. 7. 2024: Orleans–Saint Amand Montrond, 187 km (ravninska etapa)

Po profilu sodeč etapa ni nič posebnega. Gre za tipično francosko ravnino. To pomeni, da se cesta ali rahlo vzpenja ali spušča, a vseeno tokrat ne bo na voljo niti enega kategoriziranega vzpona. Kolesarji bodo morali v 187 kilometrih premagati vsega 874 metrov nadmorske višine. To pa ne pomeni, da bo etapa lahka. Prav lahko se razvije v pravi pekel. Seveda bo vse odvisno od vetra, ki je lahko v teh krajih zelo močan. Ob pravem vetru v pravem trenutku in ob spreminjanju smeri na odprtih terenih lahko pride do velikih in nepričakovanih razlik. Dokaz za to smo dobili leta 2013 …

Christian Prudhomme: Na poti skozi solonjski gozd težko napovemo, kdo bo v ospredju, saj bi lahko tudi vreme odigralo pomembno vlogo. Potem ko bodo kolesarji zapustili Issoudun, obstaja velika možnost za veter s strani, ki je pred leti tu že povsem razbil glavnino. V zadnjih 30 kilometrih bodo kolesarji kar trikrat zamenjali smer vožnje, kar pomeni, da bi lahko ob dovolj močnem vetru prišlo do ešalonov.

Orleans: Mesto s 115 tisoč prebivalci bo še osmič gostilo start ali cilj ene izmed etap na Dirki po Franciji. Tokrat bo poleg starta karavano gostilo tudi ob prostem dnevu. Prvič se je tu etapa končala leta 1964. Takrat so se kolesarji na pot podali iz Clremont Ferranda, zmagal pa je Jean Stablinski. Eddy Merckx je deset let kasneje dobil najprej etapo s ciljem v Orleansu, naslednji dan pa tudi tisto, ki se je v Orleansu začela in končala v Parizu. S tem je potrdil peto zmago v skupnem seštevku. Tu se je leta 2018 končala ekipna vožnja na čas v četrti etapi dirke Tour de l’Avenir. Zmagali so Danci z Jonasom Vingegaardom. Slovenija je bila osma, a Pogačar je kasneje Avenir prepričljivo dobil. Turisti si tam radi ogledajo stolnico, palačo oziroma hotel Groslot, La place du Martroi v središču mesta, pa most Jurija V. in Pont de l’Europa, ki je most z nagnjeno tetivo loka. Tam je še leta 1306 ustanovljena Univerza v Orleansu, ki je pred petimi leti imela več kot 20 tisoč študentov. Tu je študiral in kasneje poučeval tudi protestant Jean Calvin.

Saint Amand Montrond: Mesto z nekaj več kot 11 tisoč prebivalci bo že četrtič gostilo Dirko po Franciji. Mnogi so si brez dvoma zapomnili dogajanje v 13. etapi Toura 2013. Zmagal je Mark Cavendish, a veter s strani in hiter ritem sta poskrbela za precej težav in razlike med najboljšimi. Skupina osmih kolesarjev, med njimi sta bila tudi Alberto Contador in Peter Sagan, je na cilj prišla z dobro minuto prednosti pred glavnino z vodilnim Chrisom Froomom. V mestu je kolesarstvo doma. To je namreč rojstni kraj dvakratnega svetovnega prvaka Juliana Alaphilippa in večkrat se tu začne ali konča kakšna izmed etap dirke Pariz–Nica. Tu sta sprinte že dobivala Tom Boonen in Andre Greipel, vožnjo na čas leta 2020 pa Soren Kragh Andersen. Lani se je tu začela etapa s ciljem v Loge des Gardesu, ki jo je dobil Tadej Pogačar. V “Alaphilippovem” mestecu lahko vidite grad Chateau de La Ferolle, ruševine gradu Chateau de Montrond, pa Canal de Berry in muzej Saint Vic.


Značke: Dirka po Franciji
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ