
16. etapa, 16.7.2024: Gruissan–Nimes, 187 km (ravninska etapa)
Etapa, ki se začne ob morju, bo hitro zavila v notranjost. Vseeno pa so to “ravnine”, ki so lahko izpostavljene vetru. Prvi del mimo Beziersa je nekoliko razgiban, sledi ravnina in potem najtežji vzpon dneva Cote du Mas de Cornon. Sicer ni nič posebnega, bo pa predstavljal prehod v drugo polovico etape, kjer bodo sprinterske ekipe pričele z lovom na ubežnike. Ti bodo imeli vse več možnosti, saj je jasno, da bodo ekipe po Pirenejih še nekoliko bolj oslabljene. Je pa po drugi strani res, da bo to za sprinterje še zadnja priložnost, saj letos ni sprinta na Elizejskih poljanah. Zanje se bo od tu pa vse do cilja začel boj za preživetje. Zato bodo še dodatno motivirani.
Christian Prudhomme: Sprinterji bodo glavni kandidati za zmago v etapi, ki jo bo cesta popeljala stran od obale v bližini Narbonna, pa čeprav bodo morali prečkati tudi Pic Saint Loup. Ampak mistral lahko v tem delu leta zelo močno zapiha in tako pokvari načrte sprinterjev. Še posebej če se ekipe, ki se v takih razmerah počutijo bolj domače, odločijo, da napadejo glavnino.
Gruissan: Obmorsko letovišče z nekaj več kot pet tisoč prebivalci bo najprej gostilo drugi in obenem zadnji dan počitka. Potem pa sploh prvič še start etape, saj je ta čast večkrat pripadla bližnjemu Narbonnu. Če je Gruissan novinec na Touru, pa je leta 2017 že gostil cilj uvodne etape Dirke po Španiji, ko se je ta začela v Nimesu. Takrat je v kraju ob mediteranskem morju zmagal Yves Lampaert. V preteklosti je sem prihajala Dirka po Mediteranu in med zmagovalci sta tudi Andre Greipel in Sylvain Chavanel. “Ribiški” Gruissan je zgrajen okrog nekdanjega gradu, od katerega je ostal samo še stolp Barberousse. Predel Les Chalets je ob močnem vetru namenjen jadranju. Tam so tudi soline.
Nimes: Glavnemu mestu departmaja Gard s 150 tisoč prebivalci pravijo tudi francoski Rim. V najbolj rimskemu mestu zunaj Italije je Tour gostoval že 19-krat. Izstopajo amfiteater, ki ga zdaj uporabljajo za koncerte in bikoborbe, Dianin tempelj in vrata Porta Avgusta. Tam je tudi Maison carree oziroma “kvadratna hiša”, ki je eden izmed najbolje ohranjenih rimskih templjev na ozemlju nekdanjega Rimskega cesarstva. Le pol ure stran je znameniti Pont du Gard. Kaj pa kolesarski pogled? “Če nisi ti, je tvoj brat.” S tem naslovom so v časopisu L’Auto pozdravili prvega zmagovalca etape med Nico in Nimesom leta 1909. To je bil Ernest Paul, ki je prekinil niz petih zaporednih etapnih zmag svojega polbrata in končnega zmagovalca Fracoisa Fabra. Nimes je bil ponavadi prizorišče sprinterskih bojev. Zmagali so že Mark Cavendish, Alexander Kristoff in Caleb Ewan. Med uspešnimi ubežniki sta bila tudi Aitor Gonzales in leta 2021, ko je Tour zadnjič obiskal Nimes, Nils Politt.
Vzponi 16. etape
Cote du Mas de Cornon (na 92 km): dolžina 7 km, povprečni naklon 3,4 %, nadmorska višina 294 m