
18. etapa, 18. 7. 2024: Gap–Barcelonnette, 179 km (razgibana etapa)
Razgibana, a še zdaleč ne pretirano zahtevna etapa od začetka do konca. V 179 kilometrih bodo morali kolesarji premagati šest kategoriziranih vzponov in 3025 metrov nadmorske višine. Prvih 16 kilometrov se bodo rahlo spuščali, potem pa bodo na 13,8 km dolgem klancu lahko napadli kolesarji, ki bodo nekaj moči še uspeli prihraniti za zadnji teden in bodo obenem v skupnem seštevku dovolj zaostajali za vodilnim kolesarjem. Etapa je po meri ubežnikov, saj bi težko verjeli, da bo kdo izmed sprinterjev lahko zdržal čez sicer ne pretirano dolge in tudi ne pretirano strme vzpone. Je pa res, da je od zadnjega kategoriziranega klanca do cilja še dolgih 40 kilometrov. Večji del teh je rahel vzpon. V taki etapi je vse mogoče. Lahko vidimo uspeh ubežnika, lahko tudi sprint skupinice, ki pa ne bo pretirano velika.
Christian Prudhomme: Metri nadmorske višine se za trenutek zmanjšajo, a sprinterji bodo morali biti zelo močni in voziti s skrajnimi zmožnostmi, če želijo imeti kakšno možnost za uspeh. To pa zato, ker bodo imeli kolesarji, ki želijo napasti, za kaj takega na voljo kar nekaj vzponov. Kateri izmed močnejših kolesarjev bi lahko napadel že na Cote de Saint Apollinaire. Še več možnosti za uspeh pa bi imel z morebitnim napadom na Cote de Demoiselles Coiffees.
Gap: 26-krat je Dirka po Franciji že obiskala alpsko mesto z nekaj več kot 40 tisoč prebivalci. Prvič že daljnega leta 1931, ko je zmagal Jef Demuysere. Tam so se zmag velikokrat veselili ubežniki, ki so znali izkoristiti priložnosti, tudi Jean Francois Bernard leta 1986 in 20 let kasneje Pierrick Fedrigo. Thor Hushovd je do zmage prišel v majici svetovnega prvaka, kasneje pa je bil najboljši še Rui Costa. Kot aktualni evropski prvak je leta 2019 tu zmago slavil Matteo Trentin. Leta 2020 se je v Gapu začela etapa, ki jo je po sprintu v Privasu dobil Wout Van Aert. V Gapu je dvorec La Domaine de Charance iz 16. stoletja. Ogledate si lahko tudi istoimensko jezero. Tam je pokrajinski muzej, pa tudi katedrala Notre Dame et Saint Arnoux, ki so jo zgradili leta 1904. Tam se je, potem ko je leta 1815 zapustil otok Elbo, ustavil tudi Napoleon Bonaparte, ki je tam natiskal več tisoč kopij svojega Razglasa.
Barcelonnette: Od “izkušenega” Gapa do Dirki po Franciji skorajda nepoznanega Barcelonnetta v dolini Ubaye. Tour bo tja prišel šele drugič. Prvič je to bilo leta 1975. Tisti dan je prvič v karieri prav na startu v Barcelonnettu rumeno majico nosil Bernard Thevenet, potem ko je dan prej dobil etapo do Pra Loupa, kjer je ugnal tudi Eddyja Merckxa. Tudi na poti do Serre Chevalierja si je pokoril konkurenco in potrdil premoč na tistem Touru. Zdaj bo Barcelonnette prvič gostil cilj etape. Tam sta srednjo šolo obiskovala dobitnik Nobelove nagrade, fizik Pierre Gilles de Gennes, in svetovna prvakinja v veleslalomu Carole Merle. Kraj je leta 1231 ustanovil grof Barcelone in Provanse Ramon Berenguer IV.
Vzponi 18. etape
Col du Festre (na 30,5 km): dolžina 13,8 km, povprečni naklon 4,3 %, nadmorska višina 1442 m
Cote de Corps (na 56 km): dolžina 3,3 km, povprečni naklon 4,5 %, nadmorska višina 926 m
Cote des Costes (na 72,5 km): dolžina 2,6 km, povprečni naklon 6 %, nadmorska višina 1086 m
Col de Manse (na 95 km): dolžina 6,3 km, povprečni naklon 3,7 %, nadmorska višina 1260 m
Cote de Saint Apollinaire (na 119 km): dolžina 7,9 km, povprečni naklon 5,2 %, nadmorska višina 1278 m
Cote de Demoiselles Coiffees (na 137 km): dolžina 6,4 km, povprečni naklon 3,8 %, nadmorska višina 1025 m