
3. etapa, 1. 7. 2024: Piacenza–Torino, 229 km (ravninska etapa)
Dva dni trpljenja za prvo pravo priložnost. Tako bi lahko opisali doživljanje Toura sprinterjev, ki bodo na startu Toura. Tretji dan dirkanja bodo vsekakor prišli na svoj račun. Čeprav bo to kar 229 kilometrov dolga preizkušnja – še tretji dan zapored bo etapa daljša od dvesto kilometrov – pa bodo kolesarji premagali vsega 1315 metrov nadmorske višine. Peljali se bodo tudi skozi “Coppijevo” Tortono. Po dobrih 71 kilometrih bo karavana tam in podala se bo tudi na prvega izmed treh kategoriziranih vzponov, ki pa ne bodo posebej zahtevni. Zadnja ovira pred prihodom v Torino bo vzpon na Sommarivo Perno na 178. kilometru. V Torinu bomo potem lahko videli, ali bo Jasper Philipsen nadaljeval lansko prevlado v hitrih zaključkih.
Christian Prudhomme: Sprinterji bodo Tour začeli s stisnjenimi zobmi, vendar bodo zdaj dobili priložnost za dokazovanje na poti do cilja v Torinu. Še prej se bo glavnina poklonila Faustu Coppiju, saj bo zavila mimo Tortone, kjer je veliki šampion umrl. Na tej točki bodo sprinterske ekipe in pomočniki sprinterjev opravljali že težko delo, saj se bodo pripravljali na veliki sprinterski zaključek. Ubežniki večjih možnosti za uspeh tokrat ne bodo imeli.
Piacenza: Mestu pravijo tudi La Primogenita oziroma “Prvorojena” v poenotenju Italije. Leta 1848 je namreč plebiscit zaznamoval vstop mesta v Kraljevino Sardinijo. Zdaj si turisti lahko ogledajo znamenitosti, kot sta palači Comunale in Farnese, pa Konjeniški trg, cerkev Svetega Frančiška in stolnico v Piacenzi. Od tam prihajata tudi Giorgio Armani in nogometaš Pippo Inzaghi. S kolesarskega vidika je to mesto v zgodovini gostilo cilja dveh etap Dirke po Italiji. Leta 1968 je v sedmi etapi prvi ciljno črto v Piacenzi prečkal Guerrino Tosello, leta 1986 pa Guido Bontempi. Večkrat so se etape Gira tam začele. Nazadnje tudi leta 2021, ko je pot do etapne zmage v Sestoli tlakoval Joe Dombrowski. Tokrat bo Piacenza prvič gostila start etape največje kolesarske dirke.
Torino: Mesto, ki je na zahodni in severni strani obdano z Alpami, skozi pa tečejo reke Pad, Dora Riparia, Stura in Sangone. Glavna ulica starega dela je Via Roma, kjer je tudi Piazza Castello s kraljevo palačo, pa Piazza San Carlo s konjeniškim spomenikom Emanuela Filiberta, torinska stolnica … Četrto največje italijansko mesto s skoraj 850 tisoč prebivalci je že trikrat gostilo cilj ene izmed etap Dirke po Franciji (leta 1956, 1961 in 1966), leta 1996 pa tudi start etape. Zdaj bo Tour mesto obiskal že petič. Tu poteka najstarejša enodnevna “pol-klasika” Milano–Torino. Spada med mesta, ki jih Dirka po Italiji najpogosteje obišče. Letos je Torino gostil “Grande Partenzo” in se poklonil tragično preminulim nogometašem Grande Torina, ki so pred 75 leti doživeli letalsko nesrečo na hribu Superga, kjer stoji bazilika. Če so v prvi etapi letošnjega Gira kolesarji šli tudi prek tega klanca, pa je tokrat čas za sprinterje.
Vzponi 3. etape:
Cote de Tortona – Fausto Coppi (na 71,5 km): dolžina 1,6 km, povprečni naklon 5,3 %, nadmorska višina 211 m
Cote de Barbaresco (na 154 km): dolžina 1,4 km, povprečni naklon 6,8 %, nadmorska višina 270 m
Cote de Sommariva Perno (na 178,5 km): dolžina 2,4 km, povprečni naklon 5,2 %, nadmorska višina 366 m