
4. etapa, 2. 7. 2024: Pinerolo–Valloire, 138 km (gorska etapa)
Kratka, a sladka, bi lahko rekli. Hitro bodo kolesarji zapeljali v Alpe. Tam bo prva alpska preizkušnja. Dolga bo vsega 138 kilometrov, a na tej poti bodo kolesarji premagali 3852 metrov nadmorske višine. Vzpenjati, čeprav zelo postopoma, se bodo začeli takoj, saj se bodo podali na Sestriere. Tokrat s položnejše smeri, tako da bodo vrh dosegli po dobrih 50 kilometrih. Potem pa še Montgenevre in prihod v Briancon, ki služi kot izhodiščna točka za ljubitelje prelazov. Če želiš na vrh Galibierja, moraš s te smeri najprej premagati prelaz Lautaret, ki leži na 2058 metrih nadmorske višine. Po krajšem spustu se pot nadaljuje na Galibier. Klanec je dolg kar 23 kilometrov. Dodatno težavo predstavlja nadmorska višina, saj skoraj deset kilometrov voziš višje od dva tisoč metrov. Vrh je na 2642 metrih. Tam je tudi Souvenir Henri Desgrange. Sledil bo še v prvem delu tehnično zahteven, v drugem pa predvsem zelo hiter spust. Prava alpska preizkušnja.
Christian Prudhomme: Dirka bo Italijo zapustila prek dolgega vzpona do Sestriera, kjer je Coppi slavil zmago leta 1952. Mejo bo karavana prestopila na prelazu Montgenevre. Po vzponu na Lautaret bo sledil 2642 metrov visok Galibier. To bo prva priložnost za pravo soočenje favoritov na najtežjih prelazih.
Pinerolo: Mesto s 36 tisoč prebivalci je vsega 40 kilometrov oddaljeno od Torina in leži ob reki Chisone. Na olimpijskih igrah leta 2006 je tu potekalo tekmovanje v curlingu. V kolesarskem svetu je mesto še posebej poznano po dogajanju na Dirki po Italiji leta 1949. Na zahtevni in vzponov polni poti do Pinerola je Fausto Coppi povsem dotolkel tekmece, vključno z Ginom Bartalijem. Za etapno in končno zmago. Pinerolo pa je že gostil tudi Dirko po Franciji. Leta 2011 je po dolgem pobegu do zmage prišel Edvald Boasson Hagen.
Valloire: Dolina med dvema gorama – Galibier in Telegraphe. Je prava lokacija za spektakularne, zahtevne etape in obenem pravi raj za zimske športe, saj večji del smučarskih prizorišč leži na več kot dva tisoč metrih nadmorske višine. Tam od leta 1984 naprej vsako zimo organizirajo tekmovanje v izdelovanju ledenih skulptur. Prebivalci se radi pohvalijo, da od tam izhaja dvakratni svetovni prvak v slalomu Jean Baptiste Grange. Valloire živi predvsem od turizma. Zimskega, pa tudi poletnega, katerega pomemben del je kolesarstvo. Vsak si želi na Galibier in okoliške klance. Štirikrat je ta kraj z vsega tisoč prebivalci gostil Dirko po Franciji. Trikrat se je etapa končala v Valloiru, leta 2011 pa na vrhu Galibierja. Prvič je Tour tja prišel leta 1972. Zmagal je Eddy Merckx. Leta 2019 je do zmage prek Galibierja prišel Nairo Quintana.
Vzponi 4. etape:
Sestriere (na 50,5 km): dolžina 39,8 km, povprečni naklon 3,7 %, nadmorska višina 2037 m
Col de Montgenevre (na 71 km): dolžina 8,2 km, povprečni naklon 6,1 %, nadmorska višina 1848 m
Col du Lautaret (na 110,5 km): dolžina 9,5 km, povprečni naklon 5,1 %, nadmorska višina 2057 m
Col du Galibier (na 119 km): dolžina 23,6 km, povprečni naklon 5 %, nadmorska višina 2627 m – Souvenir Henri Desgrange