
7. etapa, 5. 7. 2024: Nuits Saint Georges–Gevrey Chambertin, 25 km (posamična vožnja na čas)
Vse od prihoda Christiana Prudhomma na mesto direktorja Dirke po Franciji je Tour skromen s kilometri v posamičnih vožnjah na čas. Letos jih bo vsaj nekaj več, saj bosta na sporedu celo dva kronometra. Prvi bo dolg 25 kilometrov in prva polovica bo najtežja. Kolesarji se bodo v prvih 11 kilometrih vseskozi postopoma in rahlo vzpenjali. Potem bo sledil najtežji del. 1,5 km dolg klanec s 6,5-odstotnim povprečnim naklonom do 413 metrov nadmorske višine. Na vrh tega klanca bodo kolesarji prišli po 11,5 prevoženih kilometrih. Tudi potem se bodo še vedno postopoma vzpenjali. V drugem delu pa bo sledil najprej spust do Chambolle-Musignyja, potem pa bolj ali manj ravninskih sedem kilometrov vse do cilja. V 25 kilometrih bodo kolesarji premagali 283 metrov nadmorske višine.
Christian Prudhomme: Vrhunska vina za vrhunske kolesarje. Še preden bodo kolesarji prišli med vinograde, bodo dve tretjini kronometra prevozili na cesti v gozdu. Vzpon Cote de Curtil Vergy, ki pride na vrsto ob koncu vožnje na čas, bo na preizkušnjo postavil njihovo toleranco do bolečine. Glede na dolžino in traso do večjih razlik med najboljšimi ne bi smelo priti, a kdo bi zares vedel?
Nuits Saint Georges: Naselje v pokrajini Cote d’Or je del regije Burgundija in tu se vseskozi govori o vinu. Kraj leži ob reki Meuzin in je dobrih 20 kilometrov oddaljen od večjega Dijona. Vina iz Cote de Nuitsa so med najbolj iskanimi na svetu in sodijo med najprestižnejša. Kaj pa kolesarstvo? Freddy Maertens je leta 1977 zmagal, ko je sem prišla dirka Pariz–Nica. Matthew Goss pa leta 2011. Tam je do tretje etapne zmage od skupno petih na Touru leta 2017 prišel nemški sprinter Marcel Kittel. Zdaj bo Nuits Saint Georges spet gostil etapo Toura. Šele drugič, torej. Tokrat start etape. Ker pa bo to vožnja na čas, to pomeni, da bo kraj v središču pozornosti vse popoldne.
Gevrey Chambertin: Če ima Nuits Saint Georges dobrih pet tisoč prebivalcev, je Gevrey Chambertin po številu prebivalstva še manjši, saj naj bi jih bilo dobrih tri tisoč. Pravijo, da naj bi tukaj v prvem stoletju pred Kristusovim rojstvom posadili prve sadike najboljšega grozdja Burgundije. Zato ni čudno, da je prav Gevrey Chambertin znan po najprestižnejših vinogradih. Za to gre zasluga Claudu Jobertu de Chambertinu, ki je razvil trgovino z vinom. Tour je že šel skozi ta kraj. Nazadnje leta 2017. A še nikoli do zdaj ni gostil starta ali cilja etape. Letosj bo to posebna stvar, saj gre za cilj posamične vožnje na čas. Startno in ciljno mesto sta znani po tem, da spadata med izbrane kraje, skozi katere teče “Cesta do velikih vin” oziroma “Route des Grands 3333Crus”.
Vzponi 7. etape:
Cote de Reulle-Vergy (na 11,5 km): dolžina 1,5 km, povprečni naklon 6,5 %, nadmorska višina 413 m