232 ton krompirja, 20 milijard britanskih funtov,... Statistika po Londonu 2012
Po koncu tridesetih olimpijskih iger v Londonu, pred katerimi večina kritikov in športnih navdušencev snema svoje klobuke, je morda na mestu, da se nekoliko zaustavimo še pri številkah.
A preden spregovori statistika, ki je morda nekoliko bolj naklonjena organizatorjem, se lahko za hip obregnemo ob samo mesto London, ki pa v teh dneh ni povsem zadovoljno s svojim izkupičkom. V času trajanja olimpijskih iger je bil namreč – povsem nasprotno od pričakovanj – obisk tega mesta kar za 30 odstotkov manjši kot sicer. Turisti in popotniki so se očitno preprosto ustrašili nepopisne gneče, pred katero so svarili v organizacijskem komiteju in so svoje potovanje preprosto prilagodili tem informacijam. S tem je bila bojda ustvarjena kar velika izguba, kot si lahko ob tridesetodstotnem upadu običajnega prometa predstavljamo. Predvsem so ‘trpeli' muzeji, galerije, restavracije, konec koncev tudi hotelirji. Prav vsak dan smo lahko – poleg izjemnih dosežkov športnikov – lahko spremljali tudi bentenja teh in onih predstavnikov londonske turistične stroke, češ, kako ti športni navdušenci ničesar ne kupijo, si ničesar ne ogledajo in si privoščijo zelo malo, ko je govora o kulinariki. Že res, da je bilo denimo ob spremljanju kolesarske dirke na prvi dan ob progi, po nekaterih podatkih preko milijona in pol gledalcev, a velika večina teh so bili pač domačini.
Londonska olimpijska blagajna se je torej večinoma polnila s funti od prodaje vstopnic, ki pa so bile – resnici na ljubo – pregrešno drage. Vsaj za status, ki v zadnjih letih hara po naši deželici, zagotovo pa še marsikje po svetu. Čeprav so organizatorji pred začetkom obljubljali zmerne cene in kljub dejstvu, da je bilo obljubljenih kar 75 odstotkov vseh vstopnic pod ceno 50 britanskih funtov, smo bili na koncu lahko priča nekoliko drugačnim zgodbam obiskovalcev, ki so v večini pripovedovali o bistveno višjih zneskih. Še najcenejša sta bila prav ogleda prvega in zadnjega dne iger, ko sta bila na sporedu cestna kolesarska dirka in pa maraton za moške. Če seveda nisi hotel stati v bližini cilja, kar te je ponovno stalo od 20 funtov navzgor! Jah, kdaj ste nazadnje plačali karto za ogled kolesarske dirke ali za čakanje na izmučene maratonce v ciljni areni? Še celo ogled jadralnega sporeda je bil plačljiv in sicer od 35 funtov za kvalifikacije, pa do 55 za končne odločitve. Če bi tekmovanje potekalo denimo v Sloveniji, kjer so prav te dni jasno podali mnenje o splošni dostopnosti do voda, bi inšpektorji hitro pobesneli in začeli organizatorjem deliti visoke kazni…
No, malce za hec – sedaj pa si poglejmo še nekaj zanimive statistike, ki vendarle govori v prid veličastnim tridesetim OI, kakršne si bo večina po pravici tudi zapomnila.
Število športov na letošnjih igrah – 26
Število športnikov – 17.000
Število novinarjev – 20.000
Število sodelujočih držav – 205
Število vseh ljudi pri organizacijski izvedbi OI – 200.000
Okvirno število gledalcev po vstopnicah – 8 milijonov
Okvirno število prodanih obrokov v času OI – 18 milijonov
Okvirno število tujih gledalcev – 350.000
Število računalnikov ACER – 10.000 statičnih, 1000 laptopov, 900 serverjev
Število novih delovnih mest za čas OI – 12.500
Število delavcev, ki so gradili objekte in olimpijsko vas – 2,8 milijona
Število novih cest – 10 kilometrov
Število hotelskih sob v radiju 50km okoli Londona – 135.000
Število prostovoljcev – 70.000
Stroški izvedbe londonskih OI – 20 milijard funtov
Stroški izgradnje oliimpijskega štadiona – 537 milijonov funtov
Stroški izgradnje kompleksa za vodne športe – 214 milijonov funtov
Dobiček od OI za mesto London do leta 2015 – 80 milijard funtov
Število gledalcev otvoritvene ceremonije po vsem svetu – 4 milijarde
Število novih stanovanj, ki bodo na voljo po zaključku – 5000
Porabljene številke, da ti glava boli!
Namesto tega, koliko bi lahko nahranili tiste lačnih ljudi, ko nimajo ničesar! Ziger celo Afriko.