Alberto Contador grdo padel v zaključku, Rusu etapa, Porte ostaja v vodstvu

28.03.2015 AVTOR: D. Z.
Začela se je dvodnevna dirka Criterium International z Janijem Brajkovičem in Matejem Mohoričem. Na dirki po Kataloniji pa je zmagal Sergej Černecki, Richie Porte ostaja v vodstvu.

CRITERIUM INTERNATIONAL
Na dirki ekstra kategorije Criterium International je za kolesarji vsekakor pestra sobota, saj so morali kar dvakrat tekmovati. Najprej je bila na sporedu 92 kilometrov dolga etapa. Trasa je bila ravninska s samo enim kategoriziranim vzponov nekje na polovici preizkušnje. Start in cilj je bil v Porto Vecchiu. Kljub temu pa sprinterji niso prišli do zmage. Dva ubežnika sta bila tokrat uspešna. Boj za zmago v samem zaključku pa je dobil kolesar Cannondale Garmina Benjamin King.

Drugo mesto je s petimi sekundami zaostanka zasedel Clement Saint Martin. Glavnina je za zmagovalcem zaostala za 39 sekund, sprint pa je pripadel Romainu Feilluju. Jani Brajkovič je etapo končal v glavnini na 60. mestu. Na dirki nastopa tudi Matej Mohorič, ki je prvo poletapo končal na 105. mestu. Popoldne so se kolesarji pomerili še na sedem kilometrov dolgem posamičnem kronometru. Najhitrejši je bil Fabio Felline. Jani Brajkovič je postavil 59. čas, Matej Mohorič pa je bil 78. V skupnem seštevku je King uspel ohraniti vodstvo. Brajkovič je 54., Mohorič pa 110.

DIRKA PO KATALONIJI
Na dirki po Kataloniji je bila na sporedu šesta etapa od Cervere do Port Aventure. Cilj je bil ob zabaviščnem parku. Na 194 km dolgi preizkušnji so svojo priložnost za zmago spet dobili ubežniki, ki so jo tudi znali izkoristiti. Etapa je bila nadvse razgibana, pa čeprav so morali kolesarji prevoziti samo dva kategorizirana vzpona. Najprej na 90 km tisoč metrov visoki Alt de Prades. Gre za vzpon prve kategorije.

Po 160 kilometrih dirkanja pa je bil vrh vzpona tretje kategorije na Alt del Coll Roig. V ospredju se je izoblikovala večja skupina 21 kolesarjev, ki so se potem pomerili za zmago. Sprint je bil nadvse napet. Z dolgim sprintom je začel Julian Alaphilippe in zdelo se je, da bo mlademu Francozu v moštvu Etixx Quick Step uspelo.  A prav tik pred ciljno črto ga je le za las ugnal Rus Sergej Černecki, ki se je veselil prestižne zmage. Tretji je bil Maciej Paterski.

Luka Mezgec je dobil sprint glavnine, ki se je udarila za 20. mesto. V tej skupini so bili vsi najboljši. Tudi Richie Porte, ki je dan pred koncem obdržal vodstvo v skupnem seštevku. Ima pet sekund prednosti pred Domenicom Pozzovivom in sedem sekund pred Albertom Contadorjem. Španec je nekaj manj kot tri kilometre pred ciljem grdo padel, a ker je to bilo v zadnjih treh kilometrih, mu zaostanka niso upoštevali. Španec je namreč kar nekaj časa porabil, da se je pobral.

Takoj po prihodu na cilj je šel na pregled h klubskemu zdravniku. A hujših poškodb ni utrpel. Pri moštvu Tinkoff Saxo so zapisali, da je je izgubil veliko kože na levi rami in na hrbtu. Poleg tega naj bi si rahlo poškodoval še levo koleno. Sicer pa je za kolesarji Tinkoff Saxa zares slab dan, saj sta zaradi bolezni odstopila še Ivan Basso in Jesus Hernandez, tako da ima rusko moštvo na dirki vsega štiri kolesarje.

COPPI E BARTALI
Na dirki Coppi e Bartali so kolesarji opravili s tretjo etapo. Dolga je bila 173 kilometrov, start je gosila Calderara di Reno, cilj pa je bil v Crevalcoreju. Etapa je bila pisana na kožo sprinterjem in po treh urah in pol smo boj za zmago tudi videli med najhitrejšimi na dirki. Francesco Chicchi se je veselil zmage. Manuel Belletti je bil drugi, tretji pa je bil Daniele Colli. Najboljši Slovenec je bil Grega Bole, ki je zasedel 16. mesto. V skupnem seštevku je vodstvo obdržal Ben Swift, ki ima zdaj 41 sekund prednosti pred Matijo Kvasino in 54 pred Manuelom Bongiornom. Bole je peti v boju za najboljšega po točkah, Domen Novak (Adria Mobil) pa tretji med mladimi.