
Kolesarska nedelja je bila v znamenju klasike Liege-Bastogne-Liege. Tokrat je bila na sporedu že 101. izvedba. Dirki pravijo tudi La Doyenne, kar pomeni Najstarejša. Tokrat so morali kolesarji premagati kar 253 kilometrov, predvsem zaključek je bil nekoliko zahtevnejši. Na startu so bili tudi nekateri nekdanji zmagovalci te preizkušnje, številko ena pa je nosil lanski zmagovalec Simon Gerrans, ki pa letos zaradi poškodbe še ni tako vrhunsko pripravljen. Na startu sta bila tudi dva Slovenca, Matej Mohorič in Jan Polanc.
Po slabi uri dirkanja se je v ospredju sestavila skupina ubežnikov, ki je zaznamovala večji del ardenske preizkušnje. V njej so bili: Diego Ulissi, Marco Minnaard, Christian Rasmus Quaade, Otto Vergaerde, Clement Chevrier, Anthony Turgis, Cesare Benedetti in Matteo Montaguti. Imeli so že več kot pet minut prednosti, a najhujši vzponi so bili še vsi pred njimi. V glavnini so pobudo prevzeli predvsem člani Astane, ki so hoteli dirko narediti čim bolj težko, saj v svojih vrstah niso imeli kolesarja, ki bi zmagal, če bi v cilj prišla manjša skupina kolesarjev.
Prav člani kazahstanske ekipe so poskrbeli, da so se ubežnikom približali na vsega pol minute. Sledili so novi napadi in spremembe v vodstvu in v ospredju so se znašli Chaves, Kangert in Scarponi. Torej, kar dva kolesarja Astane in predstavnik Orice GreenEdga. Pred prihodom ob vznožje znamenitega La Redouta so imeli slabe pol minute prednosti. V skupini z najboljšimi je prišlo tudi do padca in na tleh so se znašli Simon Gerrans, Dan Martin, Nicolas Roche, Pierre Rolland, Nathan Haas …
Na vzponu La Redoute sta v ospredju ostala samo še Chaves in Scarponi. Kasneje se je situacija v ospredju obrnila. Videli smo napade Carusa, Kreuzigerja, Alaphillipa, Viscontija, Fuglsanga … Ubežnika sta bila ujeta. 15 km pred ciljem so bili v ospredju Kreuziger, Fuglsang in Caruso. Imeli so 20 sekund prednosti, a aktivna sta bila predvsem Kreuziger in Fuglsang, medtem ko Caruso ni smel sodelovati, saj je imel v skupini s favoriti kapetana Joaquima Rodrigueza. V glavnini pravega organiziranega lova nismo videli. Le posamične napade.
Šele, ko je Štybar devet km pred ciljem pričel narekovati oster ritem, se je razlika do ubežnikov zmanjšala na manj kot deset sekund. Kako hiter je bil ta ritem, so dokazali favoriti, ki so se postavili v vrsto za Štybarjem. Tik za njim se je namreč že vozil Alejandro Valverde. Pred vzponom na Cote du Saint Nicolas so imeli ubežniki dobrih deset sekund prednosti pred skupinico z najboljšimi, ki je bila vse manjša. Takoj je napadel Alejandro Valverde, ki je naredil veliko selekcijo. Potem pa je ostro napadel še Vincenzo Nibali, a tudi to ni bilo dovolj za samostojen pobeg.
Ta skupinica najmočnejših je ubežnike tik pod vrhom vzpona ujela. V težavah so se znašli Kelderman, Gilbert, Kwiatkowki ... Nihče pa ni mogel narediti dokončne selekcije. Proti vrhu vzpona je ritem narekoval Daniel Moreno, gorski cilj pa je pobral Fuglsang. Pet kilomtrov pred ciljem je sicer napadel Romain Bardet, a tudi on neuspešno, saj je ritem vseskozi narekoval Daniel Moreno. V vodilni skupini pa je zaključni vzpon proti cilju v Ansu začelo vsega dobrih deset kolesarjev.
Prav ob vstopu v zadnji kilometer je Moreno napadel Valverde je pri lovljenju okleval in Moreno je imel lepo priložnost za zmago, saj so se preostali favoriti spogledovali. Valverde pa je vseeno napadel in potegnil preostale s sabo. Sledil je sprint. Alejandro Valverde pa je bil prepričljivo najmočnejši. Drugo mesto je pripadlo mlademu Julianu Alaphilippu. Joaquin Rodriguez je bil tretji.
Liege-Bastogne-Liege
1. Alejandro Valverde (Špa) Movistar Team 6:14:20
2. Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step
3. Joaquim Rodriguez (Špa) Team Katjuša
4. Rui Costa (Por) Lampre-Merida
5. Roman Kreuziger (Češ) Tinkoff-Saxo
6. Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
7. Sergio Luis Henao (Kol) Team Sky
8. Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
9. Jakob Fuglsang (Dan) Astana Pro Team
10. Daniel Moreno Fernandez (Špa) Team Katjuša