Alpe: Mladi ubežnik, padec vodilnega in napadalni Froome

18.04.2018 AVTOR: D. Z.
Tour of The Alps. Sosa padel in izgubil majico. Froome napadal. O'Connor dobil 3. etapo.

Na dirki Tour of The Alps je za kolesarji tretja etapa. Auer je gostil start, cilj pa Merano. Etapa je bila dolga 138 kilometrov. Kolesarji pa so morali premagati dva kategorizirana gorska cilja.

Po 91 kilometrih so prišli na 1363 metrov visoki vrh vzpona Mendola. Vzpon je dolg ka r18 kilometrov. Sledil je krajši spust in položnejši vzpon tretje kategorije. Vse do 112 kilometra. Tam je bil vrh prelaza Palade. S 1518 metri nadmorske višine je to bila tudi najvišja točka dneva. Sledil je kar 18 kilometrov dolg spust in potem še osem kilometrov ravnine do cilja v Meranu.

V majici vodilnega v skupnem seštevku je na presenečenje mnogih kljub uvodnima zahtevnima etapama vozil komaj 20-letni Ivan Ramiro Sosa, sicer član moštva Androni Sidermec Bottecchia. Že na Mendoli je po pričakovanjih prišlo do resnih napadov, pa čeprav je bilo do cilja še kar precej kilometrov. A tam so krepko pospešili Pinot, Pozzovivo in O’Connor. Trije so sami prišli tudi na vrh prelaza, medtem ko so v glavnini ritem narekovali kolesarji Skyja, ki so pripravljali teren za Chrisa Frooma, in Astane, ekipe, ki je dobila prvi dve etapi.

Na naslednjem vzponu je pospešil Kenny Elissonde, ki je tako pripravil teren za Froomov napad. Pod vrhom je Froome zares napadel, trojica v ospredju pa je ohranila še vsega 20 sekund prednosti. Za njimi se je izoblikovala skupina Froome, Lopez, Sosa, Bennett, Sanchez, Geniez, Shlegel, Senni in Aru. Froome je tudi na spustu narekoval oster ritem, padel pa je vodilni Sosa, ki je tako izgubil najprestižnejšo majico na dirki. Trojica je bila praktično ujeta, a zadnjo priložnost je izkoristil 22-letni Ben O’Connor.

Avstralca preostali niso več ujeli, čeprav je veliko dela pri tem lovu opravil mladi Lopez, ki je kasneje izgubil 14 sekund. Na koncu je O’Connor obdržal pet sekund prednosti. Drugo mesto je osvojil Thibaut Pinot, tretji je bil Domenico Pozzovivo. Sledili so Bennett, Sanchez, Froome, Aru, Senni, Geniez … V skupnem seštevku je vodstvo prevzel Thibaut Pinot. Drugi je zdaj Domenico Pozzovivo, ki tako kot tretji Miguel Angel Lopez zaostaja za 15 sekund. Sledijo Froome, Aru, Bennett, Sanchez, O’Connor, Ciccone in Hirt.