BCAA - aminokisline z razvejano verigo

BCAA - aminokisline z razvejano verigo
06.09.2012 AVTOR: Urednik Bicikla
Glavni cilj vsakega vrhunskega ali rekreativnega športnika je napredek.

V veliki meri je napredek pogojen s kakovostjo regeneracije telesa po vadbi ali natančneje, hitrostjo obnove ter nadgradnje mišičnih tkiv. Prehranska dopolnila so zato izjemno priljubljeni pripomočki s katerimi si želijo športniki pospešiti proces okrevanja in posledično izboljšati športni nastop. Med slednjimi so zelo priljubljeno prehransko dopolnilo aminokisline z razvejano verigo, bolj poznane pod imenom BCAA (branched-chain amino acid). Zaradi marketinških potez, ki dopolnilom pogosto nadevajo čudodelne vplive na telo, v javnosti pogosto naletimo na nezaupanje do varnega ter predvsem koristnega uživanja določenega produkta, zato v naslednjih poglavjih na kratko preglejmo, kaj so o dopolnilu BCAA potrdile ali ovrgle znanstvene študije.

Na kratko najprej ponovimo, da zgradba mišičnega tkiva v veliki meri sestoji iz beljakovin, slednje pa so polimeri organskih molekul z aminsko in karboksilno skupino, ki jih krajše imenujemo aminokisline. Telesna tkiva so tako sestavljena iz 22 različnih aminokislin, od katerih je 8 esencialnih, kar pomeni, da jih telo ne more proizvesti samo in jih je zato potrebno zaužiti s primerno prehrano. Kar tretjino mišičnih beljakovin predstavljajo tri esencialne aminokisline - levcin, valin in izolevcin, ki jih do zdaj že poznamo pod skupnim imenom BCAA oziroma aminokisline z razvejano verigo.

Kaj torej o ugodnih vplivih na telo velevajo študije//CCCC/ /
Uživanje prehranskega dopolnila BCAA je bilo v preteklih letih tarča številnih raziskav, ki so iskale morebitne pozitivne vplive, tako na sam športni nastop kot na obdobje okrevanja, ki sledi določeni vadbeni enoti. Če navedemo nekaj primerov študij, zasledimo ugodne učinke predvsem na proces regeneracije: obseg mikropoškodb, zakasnjeno mišično bolečino in spodbujanje signalnih poti za sintezo osnovnih gradnikov mišic – beljakovin.

Tako so v primerjavi s »placebo skupino« po vadbi z utežmi v skupini moških, ki je uživala aminokisline BCAA zabeležili višjo stopnjo hormona testosterona in nižje ravni katabolnega kortizola ter kreatina kinaze (Sharp CP., Pearson DR., 2010). Pozitivne učinke so potrdili tudi na Univerzi v Birminghamu, kjer je redno uživanje BCAA vplivalo na manjši obseg vnetnih procesov v mišicah po vadbi (Jackman SR. s sodelovci 2010). Zakasnjena mišična bolečina (t. i. muskelfiber) je bila ob uživanju 5 gramov BCAA pred vadbo manjša pri obeh spolih po podatkih študije objavljene v časniku The Journal of Nutrition (Shimomura Y. s sodelavci, 2006).

Po navedbah študije z Inštituta Karolinska na Švedskem naj bi uživanje prehranskega dopolnila BCAA (vidno vlogo je imel levcin) imelo anaboličen vpliv na mišično tkivo v procesu regeneracije, tako po vadbi moči kot po vzdržljivostnih športih, kakršni so kolesarjenje, triatlon in tek na dolge proge. V obdobju okrevanja so aminokisline BCAA vplivale na povečanje koncentracij določenih encimov (mTOR, p70 S6 kinaza), ki imajo v telesu vlogo mediatorja celične rasti in sinteze novih beljakovin. Študija potrjuje anaboličen vpliv BCAA na metabolizem beljakovin: spodbujanje signalnih poti za nastajanje novih in vpliv na manjši obseg degradacije obstoječih (Blomstrand s sodelavci, 2006).

V skladu s spoznanji skozi različne študije o ugodnih vplivih levcina ob dodatku ostalih dveh aminokislin valina in izolevcina, je bil zasnovan izdelek VigorFuel BCAA 4:1:1. Od običajnih aminokislinskih dodatkov se razlikuje po tem, da vsebuje 100 % mešanico L-levcina, L-valina in L-izolevcina v razmerju 4:1:1 (večina podobnih izdelkov vsebuje razmerje 2:1:1). Redne laboratorijske analize zagotavljajo kakovosten in neoporečen izdelek, ki se ponaša s certifikatom GMO free (postopki pridelave ne vključujejo gensko spremenjenih organizmov) in Doping free (ne vsebuje prepovedanih oz. katerihkoli drugih farmakoloških sredstev). Zaradi ugodnih vplivov na proces okrevanja po naporni vadbi je izdelek zato zelo priljubljen med športniki vseh zvrsti –kolesarji, triatlonci, atleti, plavalci, tekači na dolge proge, nogometaši, košarkarji, dvigovalci uteži, bodybuilderji in drugimi.

Značke: Cestno
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ