Belgija: Borut Božič padel v sprintu, Jan Polanc odličen v Španiji (video)

Belgija: Borut Božič padel v sprintu, Jan Polanc odličen v Španiji (video)
30.03.2014 AVTOR: D. Z.
Dirko Gent-Wevelgem je v sprintu dobil John Degenkolb, slovenski adut Borut Božič je padel v zaključnem sprintu. Jan Polanc je bil odličen 6. v zadnji etapi dirke po Kataloniji.

Gent-Wevelgem, rezultati
1. John Degenkolb (Nem) Team Giant-Shimano 5:34:43
2. Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
3. Peter Sagan (Svk) Cannondale
4. Sep Vanmarcke (Bel) Belkin-Pro Cycling Team
5. Tom Boonen (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
6. Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
7. Aleksej Cacevič (Rus) Team Katjuša
8. Yauheni Hutarovich (Blr) AG2R La Mondiale
9. Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team
10. Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol
65. Borut Božič (Slo) Astana 0:27
90. Blaž Jarc (Slo) NetApp Endura 4:28
138. Kristjan Koren (Slo) Cannondale 13:04

Dirka po Kataloniji, skupni vrstni red
1. Joaquim Rodriguez Oliver (Špa) Team Katjuša 29:41:34
2. Alberto Contador Velasco (Špa) Tinkoff-Saxo 0:04
3. Tejay van Garderen (ZDA) BMC Racing Team 0:07
4. Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:10
5. Nairo Alexander Quintana Rojas (Kol) Movistar Team
6. Andrew Talansky (ZDA) Garmin Sharp 0:18
7. Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale 0:26
8. Warren Barguil (Fra) Team Giant-Shimano 0:42
9. Jakob Fuglsang (Dan) Astana Pro Team 1:00
10. Wilco Kelderman (Niz) Belkin-Pro Cycling Team 1:01
58. Jan Polanc (Slo) Lampre Merida 26:09

Criterium International, končni vrstni red

1. Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 7:00:12
2. Mathias Frank (Švi) IAM Cycling 0:01
3. Tiago Machado (Por) Team NetApp - Endura 0:19
4. Rafal Majka (Pol) Tinkoff-Saxo 0:25
5. Eduardo Sepulveda (Arg) Bretagne - Seche Environnement 0:26
6. Fränk Schleck (Luks) Trek Factory Racing 0:28
7. Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:47
8. Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale 0:48
9. Bob Jungels (Luks) Trek Factory Racing 0:57
10. Fabio Andres Duarte Arevalo (Kol) Colombia 1:07
19. Jani Brajkovič (Slo) Astana Pro Team 3:10
Marko Kump (Slo) Tinkoff Saxo, časovna zapora

Coppi e Bartali, končni vrstni red
1. Peter Kennaugh (VB) Team Sky 10:30:40
2. Dario Cataldo (Ita) Team Sky 0:12
3. Matteo Rabottini (Ita) Neri Sottoli-Yellow Fluo 0:35
4. Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF 0:43
5. Damiano Caruso (Ita) Cannondale 0:50
6. Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli 1:06
7. Sergej Firsanov (Rus) RusVelo 1:20
8. Rafael Valls Ferri (Špa) Lampre-Merida 1:24
9. Jarlinson Pantano (Kol) Colombia 1:45
10. Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli 1:48
23. Matej Mugerli (Slo) Adria Mobil 4:51
35. Radoslav Rogina (Hrv) Adria Mobil 12:50
38. Klemen Štimulak (Slo) Adria Mobil 13:04
44. Matej Mohorič (Slo) Cannondale 16:14
89. Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil 30:53
101. Bruno Maltar (Hrv) Adria Mobil 34:28
120. David Per (Slo) Adria Mobil 40:00
123. Aljaz Hočevar (Slo) Adria Mobil 40:59
153. Robert Jenko (Slo) Meridiana Kamen Team 52:30

GENT-WEVELGEM
Borut Božič, Blaž Jarc in Kristjan Koren. Ti trije slovenski predstavniki so se pomerili s preostalimi zvezdniki za enodnevne klasike v Belgiji. Tokrat je bila na sporedu prestižna preizkušnja Gent-Wevelgem. Dolga je bila dobrih 230 kilometrov. Dirka šteje za točke Svetovnega koledarja, obenem je to tudi dirka, kjer svoje priložnosti za uspeh iščejo sprinterji.

Tokrat se je v prvi pobeg podala peterica kolesarjev. To ubežno skupinico so sestavljali Sebastian Lander, Manuele Boaro, Jacobus Venter, Marcel Aregger in Frederik Veuchelen. Ti kolesarji so dolgo vztrajali v ospredju, 70 kilometrov pred ciljem pa so imeli samo še dve minuti prednosti pred glavnino z vsemi favoriti. V naslednjih desetih kilometrih so izgubili še dodatne pol minute, popustil pa je Lander.

50 kilometrov pred ciljem je glavnina zaostajala samo še za pol minute. Takrat se je Boaro odločil, da nase opozori s samostojnim napadom. Ostali ubežniki so počakali glavnino, kolesar Tinkoff Saxa pa je prednost pred največjo skupino hitro povečal na dobro minuto. A do cilja je bilo še dolgih 45 kilometrov in kolesarji so morali premagati še zadnji vzpon na Kemmelberg. V glavnini je prišlo do padca, v katerega so bili vpleteni številni kolesarji. Tudi Luca Paolini, Filippo Pozzato …

Boaro je prvi prečkal Kemmelberg, a v ozadju so tam napadli tisti, od katerih na tlakovanih odsekih največ pričakujemo. Peter Sagan, Fabian Cancellara in Tom Boonen. In 37 kilometrov pred ciljem so Boara ujeli in to je bila zgolj priložnost za nove napade. Ekipe so bile že bolj razbite, sprinterji pa na voljo vendarle niso imeli vseh pomočnikov. 22 kilometrov pred ciljem je skočil Silvan Dillier, na pomoč pa sta mu priskočila še Stijn Devolder in Andrej Amador.

Ubežniki so hitro našli skupni jezik in složno napredovali proti cilju. Tako odločno, da jih iz ozadja van Keirsbuick ni uspel ujeti. Trojica v ospredju si je hitro privozila lepo prednost, potem pa so se v glavnini vendarle organizirali. Kolesarji ekip Cannondale, Giant Shimano in Lotto Belisol so 15 km pred ciljem prevzeli pobudo pri lovu na ubežnike. Kasneje so se jim pridružili še kolesarji Garmina, Tinkoffa in Omega Pharme.

A ubežniki so še deset kilometrov pred ciljem imeli pol minute prednosti. Potem pa je spet prišlo do padca, v katerega sta med drugimi bila vpletena tudi Andre Greipel in Tyler Farrar. Pet kilometrov do cilja so imeli trije ubežniki še vedno pol minute prednosti, a potem je glavnina še pospešila, ubežniki pa so bili ujeti ob vstopu v zadnji kilometer. Začeli so se boji za najboljši položaj pred sprintom in prav v sprintu je spet prišlo do padca. V ta padec pa je bil vpleten tudi Borut Božič. Kolesar Astane tako kljub izjemni formi ni dobil priložnosti, da bi branil lansko drugo mesto.

V sprintu je bil najmočnejši John Degenkolb, ki je tako samo nadaljeval izjemne uspehe Giant Shimana. »To je ena izmed velikih klasik. Zelo sem vesel, da sem tukaj zmagal. Zame je to nov korak naprej. Dobil sem že World Tour dirko v Hamburgu. Brez zaničevanja, a ta dirka je res velika. Zmagati tu je nekaj najboljšega. Zaključek je bil živčen, imel sem dober položaj in lahko sem izpeljal odličen sprint, « je povedal Degenkolb. Po tesnem boju je premagal Arnauda Demarja in lanskega zmagovalca Petra Sagana. Poleg Božiča je že več kot 50 km pred ciljem padel tudi Kristjan Koren.

DIRKA PO KATALONIJI
Dež, dobrih 120 kilometrov dolga preizkušnja, osem krogov čez vzpon na Montjuic in cilj v Barceloni. To so osnovni podatki zadnje, sedme etape dirke po Kataloniji, na kateri sta nastopala tudi dva Slovenca. Zmagovalec kar treh etap – dobil je vse tri sprinte – Luka Mezgec je žal zbolel in je tako odstopil. Zato pa se je tokrat zares izkazal mladi Jan Polanc. Kmalu po startu sicer kratke, a zelo zahtevne etape, se je v ospredju znašla skupina kar 13 kolesarjev.

Med njimi so bili tudi zmagovalec sobotne etape in najboljši na gorskih ciljih Stef Clement, Marcus Burghardt, Thomas Voeckler, Lieuwe Westra … Hitro so si privozili več kot pet minut prednosti. Potem pa se jim je glavnina začela približevati in štiri kroge pred koncem je pospešil Thomas Voeckler, a to je znal najbolje izkoristiti Lieuwe Westra, ki je napadel in nadaljeval v svojem ritmu. Ubežna skupina je razpadla in tako je Westra kolesaril proti prestižni zmagi. Westra je Astani privozil zanesljivo zmago. Drugi je bil Burghardt, tretji pa Voeckler.

»V pobegu smo dobro sodelovali v prvih dveh krogih. Težka dirka, a dobra in imel sem močne noge. Pazil sem na Voecklerja. Dvakrat ali trikrat je poskusil iz ozadja in takrat sem pomislil, da lahko jaz to naredim bolje. Počakal sem na pravi trenutek. Napadel sem na vrhu vzpona in uspelo mi je priti do cilja, « je dejal presrečni Westra. Med najboljšimi lahko omenimo padec Christoperja Frooma po prevoženih 60 kilometrih, a zmagovalec dirke po Franciji jo je odnesel brez resnejših poškodb.

Ob zadnjem prečkanju Montjuica je napadel Alberto Contador, ki je za vodilnim Rodriguezom zaostajal za štiri sekunde. A ta napad je zatrl Američan van Garderen. Takoj je zraven prišel še Rodriguez in postalo je jasno, da bo kolesar Katjuše slavil končno zmago, že drugo na tej dirki. V tej skupini pa se je odlično vozil tudi Jan Polanc, ki se je v sprintu spopadel s preostalimi kolesarji in jih tudi premagal. To je bil boj za šesto mesto. Polancu se je tako zgolj za eno mesto izmuznila prva World Tour točka. Polanc je dirko končal na 58. mestu.

CRITERIUM INTERNATIONAL

S tretjo, najtežjo etapo se je končala prestižna dirka ekstra kategorije Criterium International. Pred kolesarji je bila zahtevna 176 kilometrov dolga etapa od Porta Vecchia do vrha vzpona na Col de l'Ospedale. Kmalu po startu se je v pobeg odpravila skupina petih kolesarjev. To so bili Julien Fouchard, Leonardo Duque, Angelo Tulik, Flavien Dassonville in Yoann Paillot.

Privozili so si skoraj pet minut prednosti in Duque je bil najboljši na prvih dveh kategoriziranih vzponih. Najprej na Cote de Rocapina, potem pa še na Cote d'Orasi. A to ni bilo dovolj. Glavnina jih je ujela po dobrih 110 kilometrih dirkanja. Pred kolesarji – v glavnini je bilo še okrog 60 kolesarjev – pa sta bila še dva odločilna vzpona. Še pred začetkom zadnjega klanca sta napadla Caleb Fairly in Bryan Nauleau. Sicer sta si privozila dobrih 40 sekund, a v lov za njima so se podali kolesarji Tinkoff Saxa.

Pred kolesarji je bilo še 14 kilometrov zahtevnega klanca. Hitro se je v težavah znašel Rohan Dennis, ki je zasedal drugo mesto v skupnem seštevku, ritem pa narekovali kolesarji Treka. Ti so pomagali Bobu Jungelsu in Franku Schlecku, medtem ko njegov brat Andy ni mogel slediti niti skupini prej omenjenih 60 kolesarjev. Do tedaj vodilni Tom Dumoulin je popustil dobrih pet kilometrov pred ciljem, v ospredju pa je ostalo samo še sedem kolesarjev. Najbolj aktivni so bili člani domače ekipe Ag2R La Mondiale, medtem ko je večkrat napadel Frank Schleck.

Dobra dva kilometra pred ciljem je z napadom poskrbel, da so mu lahko sledili samo še Mathias Frank, Jean Christophe Peraud in Rafal Majka. Skupaj so vstopili tudi v zadnji kilometer, kjer so nadaljevali s taktiziranjem. Vse dokler ni napadel Mathias Frank, ki se je lahko veselil zaslužene zmage. Premagal je Perauda in Machada, ki se je vodilnim pridružil prav po zaslugi njihovega taktiziranja. Schleck je bil četrti, Rafal Majka pa peti. Jani Brajkovič je izgubil dobri dve minuti in pol in je etapo končal na 20. mestu. Marko Kump je na cilj prišel v skupini, ki jo je ujela časovna zapora. Peraud se je veselil končne zmage. Sekundo pred Frankom in 19 pred Machadom. Jani Brajkovič je dirko končal na 19. mestu.

COPPI E BARTALI
Končala se je etapna dirka prve kategorije Coppi e Bartali, na kateri so nastopali številni Slovenci, tudi slovenska kontinentalna ekipa Adria Mobil. Zadnji dan je bil na sporedu deset kilometrov dolg in razgiban posamični kronometer. S to preizkušnjo je najhitreje opravil kolesar Skya Dario Cataldo, ki je razdaljo prevozil v 16 minutah in 28 sekundah. Drugi je bil Matteo Rabottini. Diego Rosa je bil tretji. Da je bila premoč Skya na tej dirki zares velika, je z zmago v skupnem seštevku potrdil Peter Kennaugh.

Kolesarji Skya so dobili kar štiri etape od petih. V skupnem seštevku pa se je Kennaughu najbolj približal prav njegov klubski kolega Dario Cataldo. Zaostal je za 12 sekund. Tretji je bil Rabottini, ki je zaostal za 35 sekund. Omenimo še zmago Skya med ekipami in zmago Bena Swifta v seštevku točk. Najboljši Slovenec v zadnji etapi je bil Matej Mohorič, ki je z zaostankom 49 sekund zasedel 24. mesto. V skupnem seštevku je bil najboljši izmed Slovencev Matej Mugerli, ki je dirko končal na 23. mestu.

Zadnji kilometri dirke Gent-Wevelgem


Zaključek 7. etape dirke po Kataloniji


Criterium International, 3. etapa

Značke: Cestno
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ