Bodi kul - BKOOL

Bodi kul - BKOOL
02.12.2013 AVTOR: BOSTJAN SVETE
V zimskem času, ko nas mokro in hladno vreme odvrača od vsakodnevnih treningov zunaj, kolesarji iščemo različne oblike vadbe za treniranje.

BKOOL Connect Sport trenažer nam je posodilo na preizkus in predstavitev podjetje Griffin iz Celja (www.ghost.si).

Cena paketa trenažerja BKOOL je 449€. 

Daleč najpopularnejši zimski trening kolesarjev je kolesarjenje, seveda na trenažerju.

BKOOL je spletni portal, pravzaprav že skoraj socialno omrežje.

BKOOL je tudi trenažer, ki se poveže v socialno omrežje. BKOOL je trenažer, ki ponuja vožnjo po Google zemljevidih, po video posnetkih, po velodromu ali po bkool prednastavljenih trasah. Samostojno ali skupinsko vožnjo ali trenig, brezžično in preko računalnika in svetovnega spleta povezano s portalom BKOOL.

V osnovnem paketu, ki ga za 449 € v Sloveniji ponuja podjetje Griffin iz Celja (www.ghost.si), dobimo set, ki vključuje trenažer z AC/DC pretvornikom (za priklop na 220V), zadnje zapiralo obroča, podstavek za prednji obroč, ANT+ senzorja hitrosti in kadence (ki ju lahko brez težav uporabljamo tudi poleti s kompatibilnimi kolesarskimi računalniki, npr. Garmin) ter ANT+ USB ključek za povezavo z računalnikom. Za popolno evidenco podatkov potrebujemo še ANT+ senzor srčnega utripa. Poleg vsega naštetega je setu priložen še dvomesečni “zlati ” dostop do storitev portala bkool.com, ki poleg osnovne ponudbe (evidenca treningov, liga in Google zemljevidi) nudi še video vožnjo, skupinsko vožnjo, načrtovanje treningov, tekmovanja, testiranja in seveda izvoz podatkov v druge programe.

Namestitev vsega poteka hitro, res hitro. V škatli ni priložene programske opreme, le to si namreč snamemo neposredno s spleta - tako zagotovo uporabljamo zadnjo verzijo z vsemi posodobitvami. MacOS X verzije žal (še) ni, zato smo jabolčniki prisiljeni na virtualna okna - in namestimo aplikacijo BSim, ki preko ANT+ USB ključka komunicira s trenažerjem.

Z novo ustvarjenim uporabniškim računom se še prijavimo na portal bkool.com, iz (pre)obsežne knjižnice izberemo vožnjo oziroma trening in lahko začnemo poganjati...

Po dveh dneh uporabe sem nad izdelkom naravnost navdušen! Naj omenim, da sem ob vsem navdušenju za prvo vožnjo izbral kar znani krog po italijanskih Dolomitih Sellaronda s startom v Arabbi. Navdušeno zavrtim, 10 minut ogrevanja, nato vožnja po trasi: naklon se začne z 0%, vrtim lahkotno, premikam se po Google zemljevidu - o saj to bo pa šlo, enostavno! Po parih metrih pa sem se začel “vzpenjati ” na Passo Compologno, trenažerjeva zavora je ustvarila odpor, pravi odpor in prav kmalu je bilo potrebno za normalno kadenco obračati 300W in več. naporno, prav nič več enostavno, do vrha! Na spustu trenažer sam uravna hitrost, jezdec pa lahkotno vrti. Passo Gardena, Passo Sella, opazujem prelepo “kockasto ” okolico, še Passo Pordoi pa smo zaključili... 2 uri in četrt sta minili hitro. Časovno povsem realno, če odmislim, da mi ni bilo treba sestopiti in v kočo na prelazu Sella po svežo vodo, saj sem imel 6 letno asistentko Umo. Na starem trenažerju nisem zdržal več kot uro in pol, pa še to je moral biti ZELO zanimiv trening in dober film na ekranu. Sellaronda mi je tako utrudila noge, da sem za naslednji dan bil primoran izbrati ravninsko traso ...

Bsim aplikacija nam med vožnjo kaže ogromno podatkov v dveh vrsticah. Zgoraj so: čas vožnje, skupni čas z ogrevanjem, ocenjeni čas do cilja, km do cilja, trenutni naklon in naklon naslednjega odseka. Spodaj pa pri vseh podatkih trenutni in povprečni: srčni utrip (če imamo ANT+ senzor srčnega utripa), moč v W, hitrost, kadenco in porabljene kalorije. Sam power metra ne uporabljam, sem pa po testih na spletu zasledil, da je ta vgrajeni v trenažerju dokaj natančen in večjih odstopanj od proizvodov velikih imen ni.

Morda omenim še to, da je valj, po katerem drsi zadnje kolo ni vpet proti gumi, ampak le ta s pomočjo naše teže leži na njem. Če morda to pripomore k manjši obrabi, pa bom videl po parih mesecih voženj... Vsekakor pa je trenažer veliko tišji od 10 let starega - tega lahko celo brez pripomb ostalih članov družine uporabljam v dnevni sobi. Skratka, zaenkrat me je trenažer iskreno navdušil, pravi test in natančnejši opis vseh njegovih funkcij pa v eni od naslednjih številk revije Bicikel.

Značke: Cestno
Komentarji