Brajkovič izjemen v Ameriki, v Španiji sprint

23.08.2012 AVTOR: D. Z.
Jani Brajkovič nadaljuje z odličnimi predstavami na dirki USA Pro Cycling Challenge. v tretji etapi, ki jo je dobil Tom Danielson, je zasedel peto mesto.

Danielson junak tretje etape
Na dirki USA Pro Cycling Challenge so morali kolesarji v tretji etapi prevoziti kar 210 kilometrov dolgo pot od Gunnisona do znamenitega mesta Aspen. Tom Danielson je bil član ubežne skupine, na zadnjem vzponu. Na vrhu je imel dobrih dve minuti prednosti pred skupino z rumeno majico, ki jo je nosil Tejay Van Garderen.

Ta je prav na zadnjem vzponu ostal brez pomočnikov in se je moral kar sam podati v lov za nevarnim ubežnikom. A Van Garderen je imel vseeno dovolj pomoči, da je zmanjšal prednost Danielsona. Pomoč je našel tudi pri moštvih Liquigas Cannondale, RadioShack Nissan in Astana. V zakljjučku se je bila vojna med zasledovalci in Danielsonom.

Prednost je bila vse manjša in vse je kazalo, da bodo zasledovalci Danielsona ujeli tik pred ciljem. Vendar je kolesar Garmina zdržal. Po dobrih petih urah dirkanja je ciljno črto prečkal z dvema sekundama prednosti pred skupino slabih 30 kolesarjev, v kateri je sprint dobil Moreno Moser. V tem sprintu se je odlično znašel tudi Jani Brajkovič, ki je zasedel peto mesto.

Večina najboljši v skupnem seštevku se je pripeljala v tej skupini. Vseeno je prišlo do zamenjave na prvem mestu. Rumeno-belo majico bo nosil Christian Vande Velde. Ta je bil deveti v etapi, vendar je bil boljši kot Van Garderen. Ker imata isti čas, bo tako v četrti etapi majico nosil Vande Velde. Brajkovič je z 12 sekundami zaostanka osmi.

Degenkolb do druge zmage
Na dirki po Španiji je bila na sporedu peta etapa. Šlo je za krožno dirko v Logronu. Dolga je bila 168 kilometrov, že pred startom pa je bilo jasno, da bodo tokrat na svoj račun prišli sprinterji. V zaključku so prevladovali predvsem kolesarji Argos Shimana. Vendar je v sprintu najbolje kazalo Danieleju Bennatiju, ki je poskušal presenetiti z zgodnjim sprintom.

Vendar je bil mladi John Degenkolb premočan. Dobil je še drugo etapo na letošnji dirki po Španiji. Bennati se je moral zadovoljiti z drugim mestom, tretji pa je bil Gianni Meersman. V skupnem seštevku ni prišlo do sprememb, saj je Joaquim Rodriguez uspel zadržati sekundo prednosti pred Christopherjem Froomeom in pet pred Albertom Contadorjem.

Leukemans tretjič zapored, Božič v ozadju
V Belgiji je bila na sporedu enodnevna dirka prve kategorije Druivenkoers-Overijse. Dolga je bila dobrih 190 kilometrov, za zmago pa se je pomerila skupina 11 ubežnikov. Na sprint te skupine pa ni čakal Bjorn Leukemans. Belgijec je to dirko dobil že v letih 2010 in 2011. V zaključku je napadel in v samostojnem pobegu mu je uspelo priti vse do cilja.

Kolesar Vacansoleila se je lahko veselil še tretje zaporedne zmage na tej dirki. Sprint za drugo mesto je s šestimi sekundami zaostanka dobil Dmitrij Muravjev, tretji pa je bil Johnny Hoogerland. Uspel Vacansoleila je s četrtim mestom dopolnil Marco Marcato. Borut Božič je zaostal za slabo minuto in je zasedel 82. mesto.

Greipel dobil prvo bitko sprinterjev
Začela se je tudi etapna dirka po Danski. Prva etapa se je po 190 kilometrih začela in končala v Randersu. Etapa je bila namenjena sprinterjem, zato smo lahko pričakovali dvoboj vsaj med Andrejem Greiplom in Markom Cavendishem. Vendar do tega ni prišlo, saj je bil Cavendish vpleten v padec, do katerega je prišlo tri kilometre pred ciljem. V sprintu je bil najmočnejši Nemec Andre Greipel, ki je dosegel že 16 zmago v tej sezoni. Drugo mesto je zasedel Alexander Kristoff, tretje pa Theo Bos.