A najprej nekaj besed o Marvelu, kolesu srednjega cenovnega razreda, ki ohranja glavne značilnosti tekmovalnega modela Dogma, s tem da so dirkalni pedigre združili s solidno mero udobja med vožnjo.
Zasnovan je s pomočjo Pinarellove računalniške tehnologije za simulacijo, optimizacijo in evolucijo SOE. Okvir in vilice so oblikovane po že dobro znanem principu Think Asymmetric z okrepljeno celotno desno stranjo okvirja, za boljšo aerodinamiko pa poskrbijo asimetrične vilice Onda V2, ki so pomaknjene bolj nazaj, s čimer so zapolnili prostor med vilicami in spodnjo cevjo.
Geometrija in oblika sta skoraj identični kot pri dražjih Dogmi in Parisu, razlika je le v tipu karbonskih vlaken, saj je Marvel izdelan iz osnovne Torayeve verzije 30HM12K. Marvelov okvir pri velikosti 54 tehta okroglih 1100 gramov. Sistem Think2 je primeren tako za mehanske kot za elektronske skupine.
Prenovljena menjalnikaCampagnolo je konec maja predstavil posodobljeno linijo 11-stopenjskih prestavnih sistemov, s kakršnimi smo premagovali kilometre od leta 2008. Za sezono 2015 so posodobili vse komponente mehanskih skupin Super Record, Record in Chorus in nekatere spremembe so precej revolucionarne, na kar nakazuje tudi ime linije Revolution 11+.
Nespremenjene so ostale le zavore. Campagnolo v bližnji prihodnosti ne načrtuje niti hidravličnih disk zavor, češ da trg nanje še ni dovolj pripravljen. Po besedah direktorja marketinga Lorenza Taxisa je glavna sprememba Chorusa 2015 prednji menjalnik z daljšo vzvodno ročico. Na prvi pogled je zelo podobna Shimanovi skupini 9000, ki pri prestavljanju zahteva manj moči in posledično manj kolesarjeve sile ob prestavljanju z malega na veliki zobnik. Paralelogram prednjega menjalnika ostaja aluminijast, karbon je torej še vedno rezerviran za skupini Record in Super Record.
Manj opazne so spremembe zadnjega menjalnika, pri katerem so s tehnologijo Embrace verigo približali kaseti. Na ta način so izboljšali oprijem zobnikov in posledično prenos moči, daljša pa bo tudi življenjska doba verig in kaset, kar je glede na razmeroma visoko ceno še posebej dobrodošlo.
Nezahtevno vzdrževanjeRevolucija je udarila tudi po prestavnih ročicah Ergopower, ki delujejo le v kombinaciji z opremo za leto 2015 in torej niso kompatibilne s starejšimi verzijami Chorusa in Recorda. Nekoliko spremenjena ergonomija je prvih nekaj minut precej neudobna, a sčasoma se novi obliki prilagodimo.
Za prestavljanje sprednjega menjalnika na mali zobnik zahteva novi sistem dva pritiska na gumb in tretjega, ki verigo poravna v optimalen položaj, torej podobno kot elektronske različice menjalnikov. Prestavljanje na veliki sprednji zobnik pa zahteva tri pritiske, na kar se je treba prilagoditi, saj sta pri prejšnjih modelih zadostovala dva. Sprednji menjalnik je zelo odziven in eden najbolj natančnih: Chorus, ne glede na obremenitev verige, praktično nikoli ne zgreši.
Zadnji menjalnik še naprej deluje po Campagnolovem sistemu Ultra Shift, ki omogoča preskakovanje prestav. Naenkrat lahko prestavimo do pet prestav nižje in tri prestave višje. Med normalno vožnjo ta lastnost niti ne pride do izraza, a pri visokih hitrostih ali nenadnih spremembah ritma in naklona je še kako pomembno, da se hitro odzovemo in ustrezno kadenco ohranimo z le enim pritiskom na prestavno ročico .
Prestavljanje je hitro, predvsem prednji menjalnik je – če zanemarimo prvi pritisk v prazno – precej hitrejši od prejšnje verzije, hkrati pa dovolj natančno in zanesljivo, da o prestavljanju ni treba pretirano razmišljati. Celoten koncept prestavnega sistema je zasnovan tako, da namestitev na kolo sicer vzame nekoliko več časa, nato pa, razen seveda obveznega čiščenja, skorajda ne zahteva dodatne nege. Menjavanje prestav je za Campagnola tipično glasno, kar bo navdušilo kolesarje, ki si želijo glasno povratno informacijo menjalnika, medtem ko je za privržence Shimana lahko zvok tudi moteč.
Prilagodljiva skupinaPoleg menjalnikov in prestavno-zavornih ročic je preobrazbo doživela tudi ojačana štirikraka gonilka Chorus Ultra-Torque Carbon, ki omogoča izbiro razmerja verižnikov 53/39, 52/36 in 50/34, odvisno od želja in pripravljenosti uporabnika. Veriga in zavore so ostali nespremenjeni, v Chorusovo skupino pa sodi tudi “izposojeno
” ležišče gonilnega ležaja Record Ultra-Torque z angleškim ali italijanskim navojem. Osnovno razmerje zadnjih verižnikov je 12-25, opcijsko pa razpon sega od 11-23 do 12-29. Z obilico možnosti za personalizacijo se torej skupina Chorus prilagaja željam kupcev, ki jim bosta šla na roko tudi manj zahtevno vzdrževanje in podaljšana življenjska doba pogonskega sklopa.
Nova gonilka ima štiri krake.
Spremenjena oblika prestavno-zavorne ročice
11 zob
Zakaj je potrebno biti prijavljen za branje te novice? DA bo nekdo vedel točno kdo je prebral to novico in potem podatke prodal naprej?