Central Park: Prevoziti rdečo luč ali ne?

Central Park: Prevoziti rdečo luč ali ne?
28.03.2011 AVTOR:
Central Park v Manhattnu naj bi na površini 3,4 kvadratnih kilometrih ponujal številne sprehajalne, kolesarske poti ... To je pravi sinonim za rekreacijo ... toda, ali je res?
Če zelo spoštovana osebnost povozi dva kolesarja in potem reče: »Zaslužila sta si.« In za to ni kaznovan ... Potem to najbrž ni več Park, prijazen in namenjen vsem. Tudi policisti niso tako naklonjeni kolesarjem, saj so v Parku uvedli merilce hitrosti, poleg tega pa je kolesarje zelo razjezilo dejstvo, da se morajo ustavljati pri vsaki rdeči luči, tudi takrat ko je Park zaprt za ostali promet.

Kolesarji so se pritožili, saj menijo, da oblasti kolesarjev, v primerjavi s ponavadi prehitrimi vozniki avtomobilov in tudi v primerjavi s pešci, nimajo za enakovredne udeležence v prometu. Odgovor je bil, da je zgolj ena nesreča preveč.

Več o tej tematiki bo v naši naslednji številki revije Bicikel.com pisal tudi kolumnist iz New Yorka Sebastijan Kopušar, ki je med drugim zapisal:

"Najbolj statistično vneti poganjalci pedal so izbrskali, da je bilo lani v Centralnem parku 127 kolesarskih nesreč, za nobeno pa ni jasno, kdo je bil kriv in koliko je bilo v njih pešcev. Zato se je razvila pobuda, da bi v parku namesto rdečih uvedli rumene utripajoče luči v času, ko vanj ne smejo avtomobili. Najbolj zagreti so celo predlagali, da bi lahko kolesarji po vsem mestu tudi prirdeči previdno zapeljali v križišče, če bi to bilo prazno."

Očitno je to samo dokaz več, da nimajo samo slovenski kolesarji - primer je »Dolska runda« - težav z oblastmi.

Preberite še aprilsko kolumno našega dopisnika za revijo Bicikel Sebastijana Kopušarja, ki tovrstne kolesarske zdrahe spremlja v New Yorku.

Džezi vrtenje za zimske zaspance

Izkušen kolega v našem črkokleparskem poslu in hkrati navdušen kolesar me je pred tedni pobaral, če se pozimi tako kot on lotevam spinninga. Na srečo mi ni bilo treba reči ničesar, saj je bilo to del pingponga po e-pošti, tako da sem lahko v miru poguglal, kaj me sploh sprašuje. Ob priliki mu bom moral priznati, da sem newyorško zimo pridno izrabljal za kavčing, zaradi česar bo pomladno vrtenje pedal kot oživljanje zarjavele mašine. Veliko škripanja, sopenja in cviljenja ter zariplega spuščanja pare.

Na to sem se zadnje dni februarja spomnil sredi perfektno ravnih ulic New Orleansa, ko se je mimo pripeljala četica kolesarjev v kratkih hlačah in rokavih ter previdno vijugala med ostanki ene od predkarnevalskih parad Mardi Grasa. Nežen vetrič je tu in tam zmotil sicer krepkih dvajset stopinj, tako da so palme brez strahu pred kakšno pozebo pozibavale liste, ravno prav za raztegovanje udov v kilometrske razdalje. Zvečer se v toplem objemu enega najbolj neobičajnih ameriških mest prepustiš glasbi, ki vre iz na gosto posejanih betul, in priprtih oči obnavljaš prigode dneva. Temu se reče džezi zimski spinning.

Dokaz, kako velika celina je Amerika, je prišel ob vrnitvi v Veliko jabolko, kjer se je marec začel z zimskimi spusti pod nič stopinj, še vedno bolj za kavčing kot spinning. Kljub temu prve kolesarske lastovke že pridno polnijo steze ob reki Hudson, vse več jih je tudi v Centralnem parku, kjer se zadnji drsalci mešajo s prvimi cvetovi leske. Hkrati je z dvokolesi oživela zgodba o tamkajšnjih semaforjih. Na desetih kilometrih cest in poti jih je 46, večinoma namenjenih pešcem, kolesarji pa so se ponavadi brezskrbno zapeljali skozi rdečo. Dokler ni policija začela deliti listkov z 270 dolarji globe.

Medtem ko nekateri tukajšnji politiki še niso obupali nad zamislijo, da bi uvedli registracije za kolesa, policija kazni ne piše samo v parku, ampak po vsem mestu. Cilj je zmanjšanje števila prekrškov, kot so vožnja skozi rdečo, v napačno smer in po pločnikih. V prvih dveh tednih januarja so izdali skoraj 1500 glob, kar je menda največ doslej. Večina se sicer strinja, da je na ulicah treba spoštovati predpise, vročo kri pa povzročajo kazni za vožnjo skozi rdečo čez prazen prehod za pešce v parku.

Najbolj statistično vneti poganjalci pedal so namreč izbrskali, da je bilo lani v Centralnem parku 127 kolesarskih nesreč, za nobeno pa ni jasno, kdo je bil kriv in koliko je bilo v njih pešcev. Zato se je razvila pobuda, da bi v parku namesto rdečih uvedli rumene utripajoče luči v času, ko vanj ne smejo avtomobili. Najbolj zagreti so celo predlagali, da bi lahko kolesarji po vsem mestu tudi pri rdeči previdno zapeljali v križišče, če bi to bilo prazno.

Po drugi strani nekoliko bolj sumničavi kolesarski navdušenci ugibajo, da poplava glob ni samo policijska doslednost, ampak prikrito odganjanje koles. Mestni oddelek za promet jim je namreč za zdaj naklonjen in že nekaj časa uvaja nove kolesarke steze, te pa vse bolj jezijo nekatere vplivne mestne politike. Eden od njih je tukajšnja kolesarska društva celo obtožil, da so obveščeni, ob katerih dnevih mesto šteje kolesarje, zato naj bi se takrat množično odpravili na svoje jeklene konjičke.
Sonce vedno bolj greje, zato bo treba očitno še precej bolj paziti, ko bodo pedala končno zamenjala zimsko idilo na kavču.
Značke:
Ključne besede:
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ