Za ravno predstavljeno kolo Y1Rs so pri Colnagu potrebovali dobrih sedem let od zadnjega aerodinamičnega kolesa.
Sezona 2025 bo za Tadeja Pogačarja sedma sezona pri ekipi UAE Team Emirates in prva, v kateri bo skušal priti do zmage z novim aerodinamičnim kolesom, ki je težje od kolesa V4Rs, s katerim je v sezoni 2024 premikal meje in nizal neverjetne zmage. Na podlagi dolgoletnih raziskav so pri Colnagu prepričani, da so naredili eno najbolj aerodinamičnih koles v tekmovalnem pelotonu.
Dolgo pot je »prehodil« tudi Eduard Žalar, dirkališčni kolesar, da je pridobil znanje, predvsem v tujini, da je lahko sistematično napredoval. S pomočjo strokovnjakov iz tujine je tudi sam
raziskoval stvari okrog tehnologije, koles, aerodinamike, fizikalnih zakonov. Eduard meni: »Znanost ti da dober nastop, če stvari sestaviš na pravi način.« Stvari so se mu bolj ali manj odvijale tako, da je iskal pomoč v tujini, obenem pa se je sam veliko naučil na dobri stari način. Poskusiš, narediš narobe, se naučiš in potem narediš nekaj prav.
Osnova raziskavam in znanosti je branje. Četudi bo najbolj sveža raziskava branosti pokazala, da polovica Slovencev ne kupuje knjig in jih ne bere, pretehta druga polovica, ki ohranja to kondicijo. Raziskave kažejo, da je pri odraslih, ki berejo samo 30 minut na teden, prav ste prebrali, na teden, za 20 % bolj verjetno, da bodo čutili večje zadovoljstvo z življenjem, za 18 % je bolj verjetno, da bodo imeli višje samospoštovanje, 52 % bolj verjetno, da se bodo počutili družbeno vključeni in 37 % je bolj verjetno, da jim bo družabno življenje v večji užitek. In govorimo o samo tridesetih minutah branja na teden. Ob raziskavah o pozitivnem vplivu branja na razpoloženje verjamem tudi v poseben vpliv na razpoloženje in počutje, ko združimo: kolesarjenje, branje in pisanje.
Vse od časov grških filozofov so tudi številni drugi pisatelji odkrili globoko, intuitivno povezavo med hojo, razmišljanjem in pisanjem. V reviji The New Yorker je pred kratkim Adam Gopnik zapisal: »Kako zaman je sedeti in pisati, če nisi vstal, da bi živel!« Thomas DeQuincey je izračunal, da je William Wordsworth – čigar poezija je polna potepanj po gorah, gozdovih in javnih površinah – v svojem življenju prehodil kar sto osemdeset tisoč milj (290.000 kilometrov), kar pomeni, da je od petega leta starosti naprej v povprečju prehodil šest milj in pol (10 kilometrov) na dan. Henry David Thoreau je zapisal v svoj dnevnik: »Mislim, da se moje misli začnejo pretakati v trenutku, ko se moje noge začnejo premikati.«
Revija Fejst branje spodbuja hojo, pisanje, branje: je ravno prave velikosti, da jo imate pri sebi med hojo, za branje vključuje kratke odlomke izbranih knjig, ima prostor za kratke zabeležke, z vsem naštetim je lahko tudi darilo tisti polovici Slovencev, ki ŠE ne berejo.
Zdaj ko so se kolesarski števci nekoliko umirili in že razmišljamo, koliko kilometrov nam bo cilj prevoziti v prihajajočem letu, vam podajam dodaten izziv. Glede na pridobljene podatke o pozitivnih učinkih branja vas nagovarjam, da v prihajajočem letu preberete dvanajst knjig. Eno na mesec ter si nabirate tudi bralno kilometrino.
Srečno in vse dobro!
KAZALO
>>>
>>>
>>>
>>>
>>>
>>>
>>>
>>>
>>>
>>>
>>>