Depresija v športu: Skrita težava?

Depresija v športu: Skrita težava?
15.10.2014 AVTOR: D. Z.
Depresija. O tem je malo govora, je morda celo tabu tema ... v športu se o tem tudi ne govori veliko, pa vendarle obstaja in lahko predstavlja veliko težavo, trdijo na cyclingweekly.

O depresiji med športniki so se razpisali na spletni strani cyclingweekly. Pogovarjali so se z nekdanjim kolesarjem, ki je blestel tudi na velodromu Graemejem Obreejem. »Depresija v športu je pogosto fenomen, o katerem se premalo poroča. Psihične težave pač ne sodijo sfere, kjer se kot odlike vidi tekmovanje in moč, « so v uvodu zapisali pri cyclingweekly. Najbrž si mnogi ne znajo predstavljati, a tudi marsikateri športnik se je s to težavo že soočil. Ko preprosto dosežeš dno in ne vidiš izhoda … a vendarle marsikdo najde pot in rešitev.

To velja tudi za nekdanjega rekorderja v vožnji na eno uro Graemeja Obreeja. Večji del življenja se je boril z depresijo, dvakrat si je celo poskusil vzeti življenje. Zadnjič leta 2001, leto po tragični smrti njegovega brata Gordona, ki je življenje izgubil v prometni nesreči. Graeme naj bi pisal celo knjigo, nekakšne nasvete, kako se boriti z depresijo in kako jo premagati. V dokumentarnem filmu, ki so ga ustvarili pri BBC – pri tem so se osredotočili na zvezde iz različnih športov, izpustili pa Obreeja – so dejali, da se z depresijo sooča vsak enajsti športnik. Precej bolj dovzetni za to bolezen so moški stari med 25 in 44 let. Med športniki v depresijo največkrat zapadejo tisti, ki ravno končajo športno pot.

»Težava pri depresiji je, da ljudje, ki tega niso doživeli, ne morejo razumeti, kako je. Ljudje ne morejo razumeti, da lahko nekdo čuti, da ne more več tako živeti, pa čeprav je uspešen, ima družino in ogromno denarja, « je pojasnil Obree. »Govoril sem z vrhunskimi športniki, ki so dosegli praktično vse. Povedali so mi, da je najtežje obdobje, ko se upokojiš. Takrat se spustijo na novo raven, ko se vprašajo. Kaj bomo pa zdaj počeli? Imajo ogromno prostega časa in so brez obveznosti, s čimer so se prej ukvarjali in zapolnili čas. Mnogi se borijo z depresijo celotno kariero, vendar jo s treningi in tekmovanji potlačijo, « je še dodal Obree.

Zato, ker so vrhunski športniki »drugačni «, bolj tekmovalni, bolj »zagrizeni « so tudi bolj uspešni, a prav te lastnosti jih pogosteje privedejo do depresije, je še zatrdil Obree. Tudi denar in slava tukaj ne pomagata: »To deluje v nasprotno smer. Menim, da družba in gonja po materialističnih vrednotah še dodata k depresiji. Že od otroštva nas učijo, da je imetje ravno tako pomembno kot sreča. Zdaj živimo v obdobju, ko nas je precej več precej bolj bogatih, kot prej. To naj bi nas osrečilo in zadovoljilo. A je ravno nasprotno. Sam nimam niti avtomobila, živim pa v enosobnem stanovanju. Nimam vrta. Moj svet je moj vrt, « je še pripomnil Obree: »So ljudje z velikimi hišami, uspešnimi karierami, avtomobili, denarjem, a ne morejo živeti. To je dokaz, da materialistične stvari niso vir sreče. «

In kako se kaže depresija? Pri komu se lahko pojavi? Kaj sploh to je? Kakšni so simptomi? »Ljudje, ki so depresivni, niso izgubili pameti. Izgubili so sposobnost pravega razmišljanja in sprejemanja odločitev tako odločno kot preostali. To vpliva na celotne možgane. Morate se oddaljiti, če hočete odkriti vir. Gre za zapleteno stvar, a pri večini se za to boleznijo vedno skriva nekaj, s čimer se mora oseba soočiti. Soočite se z ognjem, « razmišlja Obree. In kakšni so simptomi, če vprašate Obreeja?

»Osebno menim, da če se vse zdi v redu, a se vam obenem zdi nesmiselno, to je že lahko en pokazatelj. Veliko ljudi meša depresijo z jezo. Ko se vam polomi kolo, ti nekdo reče, da si depresiven. Ne. Takrat si jezen. To je nekaj povsem drugega. Če pa ne čutite ničesar, če niste razburjeni, pa vam je ravno tako vseeno za vse in ne morete odkriti, zakaj je tako, potem je to znak depresije. « In kaj je Obreeju najbolj pomagalo? Še zdaj priznava, da prav kolesarjenje:

»Če nimaš nobene želje po vožnji s kolesom, potem si v slabem položaju. Sam imam s kolesarstvom nekakšen ljubezenski in obenem sovražni odnos. Ne s kolesom, zgolj s tekmovanji in pritiskom, ki pride zraven. Zato ljudem predlagam, da kolesarijo. Ampak, samo zato, da se bodo dobro počutili, in ne zato, da bi reševali globlje probleme, tiste osnovne, ki privedejo do depresije. Torej neke spomine, ki smo jih zatrli, zavrnitev, ki smo je bili deležni v otroštvu, partnerskem odnosu. S temi stvarmi se boste morali soočiti, « je še zaključil Obree in tako predstavil svoje razmišljanje glede depresije, ki je očitno precej večja težava, kot si marsikdo predstavlja.

Značke: Cestno
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ