Tokrat karavana ne bo utrpela daljšega transferja in počitek bo lahko potekal mirneje. Tudi v zadnjem tednu kolesarjem ne bo lahko. Še zdaleč ne.
Obeta se ena izmed najtežjih etap v zgodovini dirke in tudi vožnja na čas. Že v torek bo poseben dan tudi za Primoža Rogliča. 181,5 km dolga gorska etapa s ciljem, kjer je po spektakularnem napadu in izjemni vožnji leta 2021 prišel do veličastne zmage. Govorimo o vzponu na Lagos de Covadonga. Po že tako razgibani trasi z dvema vzponoma prve kategorije – etapa je zelo podobna tisti iz leta 2021 – bo čas še za zaključni, 12,5 km dolg klanec ekstra kategorije s 6,9-odstotnim povprečnim naklonom. Ta naklon ne pove vsega, saj se morajo kolesarji dvakrat celo spustiti, tudi tik pred ciljem. A vmes so zelo strmi odseki. Štirje taki so. Prvi je po prvem kilometru, drugi je po petem kilometru in je dolg kar tri kilometre. Ta je tudi najstrmejši, saj je naklon tudi 16-odstoten. A tudi vmes ni časa za predah, tako da je prvih sedem kilometrov zares zahtevnih. Potem pa sta še dva kilometra dolga odseka z vmesnima ravninama oziroma spustom. Tu so se spisale številne zanimive zgodbe. In če vemo, da gre za zahtevno etapo dan po premoru … Potem se lahko zgodi marsikaj.
Sledita dve razgibani etapi, a po vsej verjetnosti bomo videli uspeh ubežnikov, saj bodo imeli kandidati za rdečo majico dovolj razlogov za hranjenje moči.
Zaključne tri etape bodo vsekakor izjemne. Za uvod v ta podaljšan konec tedna bo etapa od Logrona do vrha vzpona Moncalvillo. Pred tem bo samo en vzpon tretje kategorije, a zaključni Moncalvillo je nadvse zahteven. Dolg je 8,6 km, povprečni naklon pa je kar 8,9-odstoten. Kolesarji bodo morali premagati 765 metrov nadmorske višine. Že prvi del je strm, a po dobrih štirih kilometrih se ta strmina samo še poveča – le malokdaj pade pod 10 odstotkov – in ne popušča vse do cilja na 1491 metrih nadmorske višine.
Sobotna etapa bo razpeta med Kantabrijo in Burgosom. 172 kilometrov in kar sedem kategoriziranih vzponov. Od tega po dva tretje in druge kategorije ter trije prve. Etapa z več kot pet tisoč metri nadmorske višine vsekakor spada med najtežje v zadnjih 20 letih in je tako tudi omenjena v članku v naši reviji. To bo etapa, ki lahko prinese pravi preobrat v skupnem seštevku, pa čeprav vzponi pred zaključnim niso ekstremno strmi. Villarcayo bo gostil start, cilj pa Picon Blanco. To je tudi že poznan klanec za Dirko po Španiji.
Dvakrat je bil tu že cilj na tej preizkušnji. Tudi v tretji etapi leta 2021. Večkrat pa ga obišče Dirka po Burgosu. Gre za 7,9 km dolg klanec, ki bo kolesarje popeljal na 1491 metrov nadmorske višine. To bo najvišja točka dneva. Cilj pa bo pri zapuščeni vojaški bazi. Povprečni naklon je 9,1-odstoten. Glede na številne vzpone predtem bo to še dodaten in obenem zadnji gorski preizkus. Vmesni odseki so tudi 18-odstotni in samo prvi kilometer je nekoliko položnejši.
Pravi izziv za vse, ki želijo še kaj spremeniti v skupnem seštevku, predvsem pa za tiste, ki so slabši v vožnji na čas. Dirka se bo namreč končala tako, kot se bo začela. S kronometrom. Le da bo ta po madridskih ulicah precej daljši, 24,6 kilometra. 79. Dirka po Španiji se bo tako zaključila brez proslavljanja zmage vse do konca zadnje etape. Za penino bo čas šele po prečkanju ciljne črte zadnjega, najboljšega kolesarja v skupnem seštevku.
16. etapa, 3. september: Luanco–Lagos de Covadonga, 181,5 km (gorska etapa)
17. etapa, 4. september: Monument Juan de Castillo Arnuero–Santander, 141,5 km (zahtevna razgibana etapa)
18. etapa, 5. september: Vitoria Gasteiz–Maeztu, 179,5 km (zahtevna razgibana etapa)
19. etapa, 6. september: Logrono–Alto de Moncalvillo, 173,5 km (razgibana etapa s ciljnim vzponom)
20. etapa, 7. september: Villarcayo–Picon Blanco, 172 km (gorska etapa)
21. etapa, 8. september: Madrid–Madrid, 24,6 km (posamična vožnja na čas)