Drugačne višinske priprave Štimulaka in Mugerlija: Slovenske, cenejše in bolj "pustolovske"

Drugačne višinske priprave Štimulaka in Mugerlija: Slovenske, cenejše in bolj "pustolovske"
26.08.2014 AVTOR: D. Z.
Matej Mugerli in Klemen Štimulak sta se med pripravami na zaključni del sezone odločila za vsekakor zanimive višinske priprave ... morda tudi za rekreativne kolesarje.

Draga tujina ali pustolovska Slovenija?
Priprave na visoki nadmorski višini so v kolesarstvu že nekakšna stalnica. Nekaj, brez česar skorajda ne gre več. Pozimi je popularen Teide, kasneje pa destinacije, kot so Alpe, Dolomiti, pa tudi Pireneji. Nam bližnji Livigno, je še vedno zelo oddaljen, zato se mnogi zatečejo v t. i. »višinske šotore «.

A tudi v Sloveniji nismo ravno brez možnosti za življenje na visoki nadmorski višini. Kolesarja Adrie Mobila Matej Mugerli in Klemen Štimulak sta našla zanimivo rešitev. Na krajše, 5 dnevne priprave, sta odšla na Mangart in spala kar v Koči na Mangartskem sedlu. Ta leži na dobrih 1900 metrih nadmorske višine. Dovolj visoko za višinske priprave.

Klancev je dovolj
»Sam sem že prej razmišljal, a se do zdaj za to nisem odločil. S Štimijem sva si rekla, da greva, ker je blizu, pa tudi ceneje. Spala sva v planinski koči. Na srečo ni bila polno zasedena, tako da sva lahko imela celo sobo. Vse skupaj pa sva vzela kot nekakšno pustolovščino, « je priznal Mugerli.

»Tu ti nič ne manjka. Trenirala sva tudi v Italiji in Avstriji, klancev je kolikor hočes. Za vsak slucaj sva imela tudi trenažerja. « Torej. Življenje na visoki nadmorski višini, trening pa nižje v dolini. »Tako lahko opraviš bolj intenzivne treninge. Če bi to želel početi na višini, potem potrebuješ daljso adaptacijo. Zato je bilo za nas boljše, če smo trenirali na bolj normalni nadmorski višini, « je še pojasnil Mugerli, ki pa prav dolgo ni ostal na Mangartu.

Koliko dni je dovolj?
»Vsi govorijo, da če hočeš, da take priprave učinkujejo, da moraš biti na višini dva ali tri tedne. Sam pravim, da ima tudi krajše obdobje pozitivne učinke, le treninge moraš temu prilagoditi. Če pravilno treniraš, to zagotovo nima negativnih učinkov. Bistveno je to, da se ti regeneracija na višini podaljša, srčni utrip na kolesu pa posledično pade. Trenira se predvsem v obmocju 60-85% ftp-ja, obenem pa je zelo pomembnen občutek, ki ga veliko kolesarjev zanemarja. Več dni zapored ne smemo imeti intenzivnega treninga. Nič ne narediš narobe, če narediš en dan trening, en dan pa aktivno regeneracijo, « je še pojasnil član Adrie Mobila, ki od sredine sezone naprej nastopa v dresu državnega prvaka.

Vsak dan je dragocen
Vse skupaj torej pomeni, da tudi krajse obdobje pripomore k boljsim rezultatom. »Greš pač za toliko dni, kot jih imaš na voljo. Morda je koča na Mangartskem sedlu dobra rešitev tudi za tiste rekreativne kolesarje, ki se poslužujejo takšnih treningov. Je ceneje, blizu in izkoristiš pač tistih nekaj dni, ki jih imaš na voljo. Pa, če je to tri, pet ali sedem dni, je tudi to dovolj, da ima pozitivne učinke, « je še dodal Mugerli.

Kaj pa hrana, glede na to, da je to za kolesarje vendarle nekoliko neobičajna lokacija? »Tiste osnovne jedi, da zadostiš potrebam po hidratih po treningu, sva sama skuhala. Se pravi testenine, riž... Za vecerjo pa tudi domača jota s klobaso ali kuhanim pršutom tekne. Sicer pa smo tudi s prijaznima oskrbnikoma Erikom in Vando na koncu postali že pravi prijatelji, « je še zaključil Mugerli.

Značke: Cestno
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ