Torej ni težko uganiti, kje je svetovno prvenstvo v tej tekaško-kolesarski različici na dolgi razdalji. Težko razumete. Tako kot bi bilo letos že 21 svetovno prvenstvo v triatlonu »jeklenih« v triatlonu Jeklenih – v Bohinju. Šala. No, tako nekako.
No, Powerman je svetovna znamka. Patentirana razdalja. Za dolgi Powerman je 10 kilometrov teka, 150 kilometrov cestnega kolesa brez zavetrja in za smetano na torti še 30 kilometrov teka.
Malo švicarsko mestece gosti duatlonsko elito v absolutni konkurenci profesionalcev – elite. Zraven se za naslove svetovnih prvakov zapodijo tudi v »kategorijah« amaterjev. Skupaj 210 močnih mož, 24 žena. Prišli so iz 22 držav.
Letos se je za Slovenijo izteklo sanjsko. Ribničana Aleš Rijavec in Franci Šilc sta postala svetovna prvaka v kategorijah od 30-34 let, oziroma 24-29 let. Kamničan Andrej Medved, lani najhitrejši Slovenec v Zofingenu, je nastopil v kategoriji elite in bil 19. Matej Benčina je bil 45., in Igor Stošič 101. Seveda so štartali vsi hkrati. Tako so v absolutni konkurenci najboljši trije slovenski duatlonci zasedli 19., 22. in 32. mesto.
Tudi Slovenka ni manjkala. Mariborčanka Mojca Mijovič je v absolutni ženski konkurenci dosegla 12. čas. Zares lep dosežek za jekleno »Powerwoman«. Z razdaljo je opravila v 8:55,08, dobro uro za Mađarico Eriko.
Belgijec Koen Marin je bil heroj letošnjega Zofingena. Postavil je nov rekord 6 ur in 21 minut, potem ko je izboljšal znamko Švicarja Olivierja Bernhardsa iz leta 2002 za 3:27 minute. Madžarka Erika Csomor je lastni rekord zgrešila za 1:30 minute. Erika je zmagala še štirikrat zapored. Tokrat s časom 7,06:38. Nov svetovni prvak med mlajšimi tridesetletniki je bil 59 sekund hitrejši.
No, to je bolj ali manj vse zgolj statistika. Powerman je trpljenje. Tako pravijo. Ali verjamete, da so prvemu favoritu Bennyu Vansteelantu tekle solze po licih. Še 11 kilometrov pred ciljem je vodil, in potem odstopil. Zapisali so le, da je imel »phycical problems«.
Imel jih je tudi Andrej Medved. Z trenerjem Urošem Velepcem sta projekt Zofingen 2007 zastavila sila ambiciozno. Čas 6:59. Lani najmlajši med udeleženci (letnik 1985) in že 19., absolutno.
»Tek sem začel zares preveč ambiciozno. 32:53 na 10 kilometrov,« je pripovedoval po prihodu domov. Aleš Rijavec (36:0

in Franci Šilc (35:55) pa sta začela bolj preudarno.
A na kolesu so se že srečali. Slovenski ribniško-kamniški troboj je dobil Šilc (4,22:5

. Rijavec (4,24:16) pa je bil tudi že pred Medvedom (4,28:55). V to je všteta tudi okvara kolesa.
Rijavec je z fantastičnim tekom na koncu (2,01:06) le prehiteval, Medved pa se je tudi malo sprehodil (2,18:53), a Bennya ni oponašal. O svoji pohodniški avanturi je bil po prihodu domov zelo redkobeseden. »Okoli štiri ure skupne dirke je še šlo, potem…Ponosen sem na to, da sem najhitreje med vsemi opravil drugo menjavo, v 53 sekundah. »
No, pa imamo še tretjega svetovnega prvaka. Škoda ker kolajn za vmesne čase ne podeljujejo.
MM
Aleš Rijavec ni ribničan ampak kočevar iz kluba ŠD Tribor.
www.tribor.si
Čestitke Alešu in ostalim za odlično uvrstitev.