Enotna gorsko kolesarska markacija na Slovenski turnokolesarski poti

Enotna gorsko kolesarska markacija na Slovenski turnokolesarski poti
13.06.2016 AVTOR: Anderluh Natalija
Turno kolesarstvo Slovenije postaja vse bolj priljubljena planinska dejavnost in Komisija za turno kolesarstvo je v ta namen pripravila krožno kolesarsko pot, ki obide vse pomembnejše slovenske gorske skupine, delno označena pa bo z enotno gorsko kolesars

Planinska zveza Slovenije, oziroma natančneje Komisija za turno kolesarstvo je že v letu 2015 objavila prve osnutke trase Slovenske turnokolesarske poti, v letošnjem letu pa uspela pridobiti še vsa soglasja lastnikov in Zavoda za gozdove. Približno 1800 ne posebej tehnično zahtevnih kilometrov čez Slovenijo in okoli 50.000 višinskih metrov vzponov po vseh pomembnejših slovenskih gorskih skupinah čaka na gorske in turne kolesarje. Pot je mestoma naporna, ponekod bo kolo treba potiskati, nikjer pa nositi. Vodi po neprometnih stranskih cestah, poljskih poteh, gozdnih vlakah in stezah. Pogosto vodi mimo železniških postaj, s čimer omogoča kolesarjem, da se na izhodišče vrnejo z vlakom. 

 

Kolesarji se bodo na poti zaenkrat lahko orientirali z GPS sledjo, ki bodo na voljo na strežniku PZS in s pomočjo zemljevidov. Orientacijsko zahtevnejši odseki pa bodo markirani z gorsko kolesarskimi ali z dvonamenskimi markacijami. Uradno odprtje Slovenske turnokolesarske poti bo v soboto, 18. junija 2016, v okviru Dneva slovenskih planinskih doživetij na Golteh, na različnih odsekih po vsej Sloveniji pa bodo organizirane ture pod vodstvom usposobljenih turnokolesarskih vodnikov.

 

S pobudo o enotni gorsko kolesarski markaciji je Matej Kainz začel v lanskem poletju, kmalu po predstavitvi dveh gorsko kolesarskih poti na Celjski koči, o katerih smo na našem portalu že poročali. “Gorski kolesarji potrebujemo svojo markacijo” začenja nagovor spletna stran markiraj.si, kjer se najdejo tudi odgovori zakaj, kaj in kako? Kmalu pa menda tudi kje. Gorsko kolesarske poti po Sloveniji so označene precej različno, v večini s kovinskimi ali lesenimi tablicami, nekatere pa le z GPX sledjo, kar je za prepoznavnost in preglednost precej slabo. Predlagana gorsko kolesarska markacija je narejena po vzoru vsem dobro poznane Knafelčeve rdeče-bele markacije, njeno apliciranje v naravi pa je zato precej cenejše in okolju prijaznejše. Po besedah avtorja se bodo gorski kolesarji na kolesarjenju namenjeni markirani poti počutili tudi precej varneje, saj bodo vedeli, da pot vodi do cilja, predvsem pa, da so legalno na poti. Na portalu pa bodo tudi objavljene vse markirane poti z višinskimi grafi in opisi, pa tudi kakšna fotografija se bo pojavila.

 

Markacija je bila prvič preizkušena s projektom RuBike na dveh markiranih gorsko kolesarskih poteh na Celjski koči. Obe poti sta postali kar priljubljena tedenska stalnica gorskih kolesarjev celjskega območja. Enotna gorsko kolesarska markacija je na voljo v uporabo vse društvom, lokalnim skupnostim in posameznikom, ki želijo poenoteno označiti gorsko kolesarske poti.

Značke: Gorsko, Cestno
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ