Eritropoetin ni bil predpisovan za športnike
13.03.2002 AVTOR:
Ljubljana, 12. marca (STA) - Nadzorni zdravniki Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) so do petka, 8. marca, opravljali nadzor v petih regijskih bolnišnicah (Celje, Novo mesto, Izola, Mur...
"Eritropoetin je na listi prepovedanih poživil Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK). Je naravni hormon, ki se tudi sicer izloča v telesu in spodbuja sintezo in razvoj eritrocitov (rdečih krvnih telesc). Zdravilo se uporablja pri anemiji ali okvarah ledvic. Uporablja se tudi pri prepovedanih postopkih za zvišanje športnih dosežkov, vendar je ta delež minimalen. Vsi akreditirani atidopinški labaratoriji po svetu so opravili 120.000 testiranj letno, odkritih je bilo okrog dva odstotka kršitev, od tega deleža pa le 0,4 odstotni delež predstavljajo polipeptidni hormoni, med katere sodita tudi eritropoetin in rastni hormon. Menim, da je tudi delež takih primerov pri nas majhen, vsekakor pa želimo v tretji fazi nadzorov, ki jih bodo opravili v izvenbolnišničnih, specialistično-amblantnih dejavnostih, natančno ugotoviti, kakšno je stanje pri nas. Menim, da je delež zlorab majhen, nenako tak, kot sem ga imel na današnji novinarski konferenci," je pojasnil predsednik antidoping komisije Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS) Joško Osredkar, ki je praktično le s temi besedami sodeloval na več kot uro dolgi novinarski konferenci.
Ministrstvo za zdravje je zaradi suma hudih zlorab v vseh 14 dializnih centrih v državi napovedalo upravni nadzor, usmerjen v porabo zdravila eritropoetin in stroške zanj, je na 5. marca na novinarski konferenci napovedal minister za zdravje Dušan Keber. Prvi nadzor je bil opravljen do 8. marca, drugi se opravlja danes (12. marca), tretji krog pa bodo po besedah Iva Zormana, vodje oddelka za nadzor ZZZS, v sodelovanju z antidopinško agencijo OKS opravili po končanih izsledkih prvih dveh.
"Želimo dokazati, da eritropoetin za športnike in ostale zavarovance, ki ga sicer ne potrebujejo za zdravstvene namene, ni bil predpisovan," je dejal Košir in prst usmeril na ministra za zdravje, ki ga sicer ni izrecno omenil. "Menim, da je ministrstvo za zdravje po nepotrebnem sprožilo afero. Že v pretekosti smo v okviru nadzorov ZZZS ugotavljali nepravilnosti, denimo leta 1997 v Kliničnem centru v Ljubljani, kjer smo ugotovili za 58 milijonov nepravilnosti pri materialih, pa tega nismo obešali na veliki zvon ali sklicevali tiskovnih konferenc, smo le ukrepali, kot bomo tudi tokrat."
Eritropoetin je na pozitivni listi zdravil, ki jih zavarovanim osebam plačuje ZZZS, poleg dializnih bolnikov zdravilo prejemajo tudi drugi bolniki, kot so denimo onkološki, slednjim pa ga zdravniki specialisti predpisujejo na recept, v nekaterih bolnišnicih pa so ga zaračunavali dvojno in s tem prikrajšali zdravstveno blagajno. Zorman je pojasnil, da gre 75 odstotno porast predpisovanja tega zdravila glede na leti 2000 in 2001 pripisati večjemu številnu bolnikov in predvsem povečanju zdravniških indkacij. Košir je menil, da bo, podobno kot pri drugih zdravilih, ki ne zdravijo, ampak so namenjeni preventivi, potrebno določiti obseg indikacij, saj bo mogoče iz zdravstvene blagajne plačati storitve le v takem obsegu, kot ga pri nas še zmoremo.