Eurobike 2013: Umazane verige se vrtijo naprej

Eurobike 2013: Umazane verige se vrtijo naprej
04.09.2013 AVTOR: Švigelj Uroš
Pogonski sistemi bodo še naprej vklenjeni v verige in umazane in občutljive odprte prestave. Obstajajo alternative, ki pa jih veliki proizvajalci ne posvojijo.

Vsakič se med potjo na Eurobike sprašujem, kdaj se nam ne bo več potrebno ukvarjati z rednim čiščenjem in mazanjem verige, ki prerada žigosa hlače in obrite ter kosmatih tačke.

Alternativa obstaja že desetletja: jermeni in zaprte planetarne prestave. Preden skočite v zrak, da so stvari pretežke, neučinkovite in primerne zgolj za mestna in migracijska* kolesa poglejmo nekaj dejstev.

Friction Facts je objavil neodvisno primerjavo med verigo(53x19) in jermenom(ekvivalenten prenos). Simulirali so moč kolesarja 250 W, pri 95 obratih na minuto, brez predhodne napetosti sistema. Izgube verige so v povprečju 2,92 W, jermena 3.39. Dober Watt razlike kolesar med vožnjo ne more občutiti, kar pa je le del zgodbe. Pri poganjanju se navor gonilke in napetost verige ves čas spreminjata. Ko se v sistemu pojavi napetost nad 19,8 kilogramov, postane jermen celo učinkovitejši. Razbremenjena veriga praktično nima izgub, jermen pa mora biti ves čas pod obremenitvijo, da ne prihaja do zdrsov, kar pomeni, da je v delu obrata ki ni pod vplivom velikega dela nog manj učinkovit.


Continental je na letošnjem sejmu Eurobike premierno predstavil lastno rešitev zobatega jermena, ki zaradi večjih zob in kolesc ne potrebuje velike prenapetosti. To pomeni, da ga bo velio lažje namestiti tudni na kolesa z zadnjim vzmetenjem. Šele neodvisni testi pa bodo potrdili ali je v praksi učinkovitejši od verige.

Jermeni torej nimajo omembe vrednih izgub pri prenosu energije, ne potrebujejo mazanja in so tišji. Zakaj za vraga jih torej ne videvamo na več kolesih? Odgovor je na dlani: ker ne omogočajo prestavljanja.


Poganjajo pa lahko planetarne prestavne sisteme. Rešitve za pesta ponujata Sram in Shimano ter so namenjene mestnim in turnim kolesom. Na sejmu je bilo tudi nekaj gorskih koles manjših razstavljavcev, ki so trdili da je (predvsem Shimanov Alfine) dovolj trpežen za gorsko kolesarjenje. Širši razpon prenosnih razmerij pa ponujata Rohloff (530%), s štirinajstimi planetarnimi prestavami v pestu in Pinion (636%) z 18 prestavami v t.i. gearboxu, ki je zgrajen okoli gonilne osi.


Oba sistema sta po učinkovitosti primerljiva z običajnimi verižniki, a sta težja med 800 in1500 grami od priljubljenega Shimana XT. Odlikuje pa jih minimalno vzdrževanje (menjava olja med 5.000 in 10.000 kilometri) in življenjska doba preko 100.000 kilometrov.

Cestne kolesarje bo v prvi vrsti odvrnila visoka teža. Gorski kolesarji, ki uporabljajo kilogramske plašče pa bi morali biti navdušeni nad zaprtim, zanesljivim sistemom in koncem lomljenja menjalnikov.

Navdušenje ponikne, ko pogledamo cene. Rholoff ni veliko cenejši od tisočaka. Pri Pinionu pa je glavna težava, da potrebuje prilagojen okvir in ga ni moč namestiti na vsako kolo ter seveda cena.

Glavni protiargument na specialkah je torej dodatna teža, na mestnih pa višja cena. Sistem jermen-planetarne prestave bi največ doprinesel gorskim kolesom, kjer nikoli ne zmanjka blata in vej letečih mimo menjalnika.

Značke: Cestno
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ