Evans Avstralijo popeljal v zgodovino
28.09.2009 AVTOR:
Cadel Evans si je z odločnim napadom v zadnjih kilometrih zahtevne dirke za SP privozil naslov svetovnega prvaka. S pogumno vožnjo se je izkazal Gorazd Štangelj.
Evans lahko pozabi na vso nesrečo, ki ga je spremljala v tej sezoni. Najprej ponesrečen nastop na dirki po Franciji, potem mu je boj za zlato majico na španski Vuelti odpihnil defekt v najbolj neprimernem trenutku. Zadovoljiti se je moral s tretjim mestom, ki si ga je priboril prav v zadnjem kronometru. Vendar je Evans formo očitno odlično stopnjeval. Izkoristil je taktične boje papirnatih favoritov, takoj po spustu in pred prihodom na zadnji vzpon se je skupaj s Kolobnjevim in Rodriguezom odpeljal od skupinice z najboljšimi.
Kmalu zatem je soubežnika napadel in zadnji vzpon ter spust proti cilju odpeljal v izjemni samostojni vožnji. Rodriguez Kolobnjevu v lovu za Avstralcem ni pomagal, tako da je bilo kaj kmalu jasno, da Evans drvi zmagi naproti. Po dobrih 260 kilometrih in skoraj sedmih urah kolesarjenja je tako Avstraliji privozil prvo zlato medaljo na članskem SP v zgodovini. Glede na to, da bo naslednje SP prav v Avstraliji, nosi ta zmaga poseben pomen. Sprint za drugo mesto je dobil Kolobnjev, ki je tako spet dokazal, da je pravi specialist za velike enodnevne preizkušnje, saj je že pred dvema letoma na SP osvojil srebrno medaljo. Takrat je premoč priznal Paolu Bettiniju.
Favoriti so se spogledovali
Kaj pa favoriti? Italijani so dirko poskušali narediti čim težjo, vendar jim tokrat vse ni šlo po načrtih. Ko je bilo najpomembnejše, je tempo z najboljšimi lahko držal samo Damiano Cunego, ki pa je na najstrmejšem vzponu Acqua fresca le s težavo sledil napadu izjemnega Fabiana Cancellare, ki je bil po prikazanem po vsej verjetnosti eden najmočnejših kolesarjev na dirki. Vendar, kot že velikokrat na SP, je bilo tudi tokrat potrebne kar precej sreče, kajti prvi trije so si glavno prednost nabrali prav pred zadnjim vzponom, ko so se ostali spogledovali.
Žrtve tega spogledovanja so bili predvsem Španci, ki so v skupinici imeli kar tri kolesarje, vendar na koncu izvlekli zanje skromno tretje in četrto mesto. V zadnjem krogu se je z napadom izkazal tudi povratnik v kolesarsko karavano Aleksander Vinokurov, ki je dokazal, da bo v naslednji sezoni očitno še kako konkurenčen najboljšim.
Štangljev dolg pobeg
Na startu 262 kilometrov dolge preizkušnje je bilo med 202 kolesarjema iz 45. držav tudi šest Slovencev, ki pa se tokrat niso izkazali. Odličen nastop je uspel zgolj Gorazdu Štanglju. Novomeščan se je že kmalu po startu pridružil prvi ubežni skupini, v kateri sta med drugimi bila tudi Hrvat Matija Kvasina in Nemec Andre Greipel. Deseterica ubežnikov si je nabrala več kot deset minut prednosti, vendar to ni bilo dovolj. Kasneje so to skupino zasledovalci ujeli, vendar se Štangelj ni dal in je lahko še vedno sledil najboljšim.
Nazadnje je vseeno plačal davek za dolg pobeg in ko so najboljši na vso moč pritisnili na pedala, je moral v zaključku predzadnjega kroga popustiti. Izmed ostalih Slovencev smo lahko opazili še Boruta Božiča, ki je bil član nevarnega pobega z Alessandrom Ballanom, Rodriguezom, Scarponijem, Viscontijem … Vendar je Božič kmalu popustil in kasneje tudi odstopil. Na cilju je bil najboljši izmed naših Tadej Valjavec, ki je z zaostankom dveh minut in 50 sekund zasedel 32. mesto, za tri mesta slabši je bil Jani Brajkovič. Gorazd Štangelj je bil 48., Kristjan Fajt pa 54. Graga Bole in Božič sta odstopila.
(dč)
foto: sirotti