Flying Machine - kolesa z deli iz titana, narejenimi s 3D tiskalniki
03.03.2014 AVTOR: Matej Zalar
Avstralsko podjetje Flying Machine v svoja po meri narejena kolesa vključuje tudi dele iz titana, ki jih izdelajo s 3D tiskalniki.
Pri podjetju, ki ima sedež v Perthu, se vsaki stranki posebej posvetijo, vzamejo njegove mere in oblikujejo kolo, ki mu je pisano na kožo. Okvir je v celoti narejen iz titana, posebnost v njegovi izdelavi pa je to, da so ročno narejene le glavne cevi, vsi ostali deli pa so oblikovani in izdelani s 3D tiskalniki.
Tako oblikovanje kot izdelava sta zaradi tega hitrejša, od naročila porabijo za izdelavo celotnega izdelka le deset dni. Prednost 3D tiskalnikov je tudi v tem, da porabijo precej manj energije kot običajni stroji, hkrati pa skoraj nič materiala ni potrebno zavreči, s čimer se stroški izdelave precej zmanjšajo, proces pa je okolju bolj prijazen.
Matt Andrew, idejni vodja projekta, je razložil postopek izdelave koles: “Združili smo tradicionalno metodo izdelave koles z moderno tehnologijo. Uporabljamo tiskane sklope in spoje, ki združujejo cevi okvirja, s tem pa lahko prilagajamo velikost in geometrijo okvirja, tako da se idealno prilega stranki. 3D tehnologija nam omogoča, da vsak del posebej mall priredimo, kar nas dela izjemno fleksibilne. Vsa naša kolesa imajo geometrijo, ki je pisana na kožo velikosti stranke in njenemu načinu vožnje. ”
Za vsako dimenzijo dela je potrebno računalniško oblikovati svoj načrt, vse tri dimenzije pa so nato združene v enotno datoteko, katero posredujemo 3D tiskalniku. Dele tako lahko povsem preprosto prilagajamo strankam, saj v datoteko le vnesemo njene mere, tiskalnik pa nato sam prilagodi velikost delov izbranim meram.
Titan je eden izmed najboljših materialov za izdelavo okvirjev, saj je izredno močan in hkrati lahek, deli iz titana pa izjemno dobro absorbirajo vibracije, zaradi česar postane vožnja na tovrstnih kolesih še bolj udobna. Problem pa je visoka cena titana, nič drugače ni niti s kolesi podjetja Flying Machine, saj bo za po meri oblikovano kolo bo potrebno odšteti kar 3150 ameriških dolarjev. Vseeno pa prihod 3D tiskalnikov v kolesarsko tehnologijo pomeni še korak naprej v produkciji po meri narejenih koles za vse, ki jim cena ni prevelika ovira.
Madonca, so me prehiteli s tiskanjem koles...ravno jaz sem začel nekaj razmišljati v tej smeri glede 3D tiskanja koles...
