Format WorldToura nujno potrebuje spremembe

Format WorldToura nujno potrebuje spremembe
27.11.2014 AVTOR: Matej Zalar
Problem pa ni le v zasnovi koledarja, skupno pot k boljšim rešitvam bodo ekipe in mednarodna kolesarska zveza morale poiskati tudi na področju financ.
Obdobje po koncu tekmovalne sezone vedno prinaša analize dosežkov v preteklem letu, tako v tekmovalnem kot v komercialnem smislu. Predvsem pri trženju in ustvarjanju zanimanja za kolesarstvo je trenutna oblika svetovnega koledarja zelo neučinkovita.

Veliko zanimanja je s svojo idejo o nagradnem skladu za najboljše kolesarje, če se bodo udeležili vseh treh tritedenskih preizkušenjh, požel Oleg Tinkov. Ideja resda v trenutnih razmerah še ni izvedljiva, je pa tudi ruskemu finančnemu mogotcu jasno, da bi bilo potrebno sezono narediti bolj atraktivno.

uploaded

"Brandi" in poenoten koledar glavi vodili

Kratkoročno bi bilo potrebno zagotoviti, da najboljši kolesarji, kot so Froome, Nibali, Contador in Quintana dirkajo skupaj skozi celotno leto, ne le na Touru, Giru ali Vuelti. V tej smeri je šla tudi pobuda Christiana Prudhommeja:

"Zame je najbolj pomembno, da najboljši kolesarji skupaj dirkajo na največjih dirkah, kar pa ne pomeni nujno na Grand Tourih. Ciljam na to, da bi se morali srečevati skozi celotno sezono, kot se je to dogajalo včasih, v obdobju Merckxa in Hinaulta. Vsi si želimo, da bi najboljši tekmovali od začetka do konca sezone skupaj in s tem sezoni prinesli neko rdečo nit, ki jo zelo potrebuje. To se mi zdi bolj smiselno od nastopov na vseh treh Grand Tourih."

V športu so znamke in prepoznavnost zelo pomembne, kar nazorno dokazujejo največje svetovne lige, kot so angleška Premier Liga v nogometu, NFL v ameriškem nogometu ali Formula 1. Ravno zaradi njihove prepoznavnosti so bolj uspešni pri trženju televizijskih pravic, privabijo več sponzorjev, predvsem pa pritegnejo gledalce tudi na manj odmevne dogodki. WorldTour zagotovo ne sodi med uspešne znamke, saj imajo posamezne dirke še vedno večjo prepoznavnost, koledar je zgrajen okrog Toura, ki pa še zdaleč ni tako finančno uspešen, kot bi bil v bolje organiziranem sistemu. (Na leto organizatorji Toura zabeležijo le okrog 120 milijonov direktnih dohodkov)

Manjše ekipe in krajša sezona recept za uspeh?

Pri UCI-ju načrtujejo reforme World Toura med letoma 2015 in 2017, glavne točke pa so že znane: skrajšanje števila dni dirkanja na World Tour preizkušnjah z več kot 150 na okrog 120, World Tour dirke se ne bodo več prekrivale med seboj, število licenc najvišje ravni se bo zmanjšalo na 16, najvišje dovoljeno število kolesarjev v ekipi pa se bo s 30 znižalo na 22. Uvedli bodo tudi 1b licence, ki bodo nekje vmes med prokontinentalno in World Tour licenco, prejelo jo bo osem ekip, ki bodo lahko 50 dirkalnih dni preživele na dirkah svetovnega koledarja. 

uploaded


Predlagane spremembe so obetavne. Ob zmanjšanju števila dirk in kolesarjev bo finančni vložek za sponzoriranje ekipe manjši, kar bi moralo k vlaganju v kolesarstvo pritegniti dodatne sponzorje. Dobra zamisel je tudi 1b divizija za ekipe, ki si ne morejo in ne želijo privoščiti World Tour licence, hkrati pa so vseeno dovolj dobre, da se lahko kosajo z največjimi ekipami. Vseeno pa nerešeno ostaja vprašanje vpliva UCI-ja. Trenutno ekipe s prokontinentalno licenco niti ne čutijo velike potrebe po tem, da bi pridobili licenco najvišje ravni, saj na Touru še vedno lahko nastopijo s pomočjo povabila organizatorja (wild card), ni pa se jim potrebno udeležiti dirk v oddaljenih krajih na začetku in koncu sezone. (Tour Down Under, Dirka po Pekingu, ...)

Strah med ekipami in slabo stanje opazno tudi na letošnji tržnici

Končni odgovor o spremembah, ki čakajo svetovni koledar, bomo dobili na zasedanju UCI-ja v začetku decembra. Po vseh dosedanjih napovedih naj bi stopile v veljavo že v sezoni 2017, kar je močno vplivalo tudi na letošnjo kolesarsko tržnico. Dogajanja je bilo zelo malo, resni faktorji so bili le trije: združitev Garmina in Cannondaleja, (ne)formiranje ekipe Project Alonso in "nakupovalna mrzlica" Tinkoff-Saxoja, ki je pripeljal Petra Sagana in Ivana Bassa. Spet svojega prostora pod worldtourovskim soncem ni našel Chris Horner, čeprav ima nekaj največjih ekip še prostor v ekipi. Prav bi prišel predvsem BMC-ju, ki ga zapušča Samuel Sanchez, vendar pa očitno v ameriški ekipi želijo čim bolj skrčiti kader. Veliko ekip je imelo v letošnji sezoni podobno miselnost, saj bo potrebno ekipe občutno zmanjšati, če bo UCI-jevo pravilo o največ 22-članskih ekipah res sprejeto. V luči tega je Jani Brajkovič s prestopom v United HealthCare zadel "terno". 

uploaded


Kot je pokazalo tudi nedavno oblikovanje poslovne skupine Velon, se vsi največji igralci v kolesarstvu zavedajo, da trenutni format tekmovanj vodi le navzdol. Klici po boljšem tržnem modelu so vse glasnejši, tudi televizijski prenosi še niso na ravni, ki bi pred zaslone za tri ure in več lahko priklenila množico gledalcev. Zgolj za primerjavo, v ZDA je kolesarstvo manj gledano od rodea!

"Sodelovanje je temeljni kamen vsakega napredka"

To so besede Tejaya van Garderena ob ustanovitvi skupine Velon, in Američan ima vseakor prav. Za skupno boljše dobro bo moral vsak nekaj žrtvovati, kar pa organizatorjem dirk sploh ne diši. Načrtovano skrajšanje Gira in Vuelte je poželo ogromno neodobravanja, čeprav bi predlog s 17 dnevi dirkanja naredil etape mnogo bolj zanimive, ker priložnosti ne bi bilo na pretek.

Dokončne sodbe o delu UCI-ja in novem predsedniku bomo lahko podali, ko bodo odločitve tudi uradno znane. Dejstvo pa je, da bo potrebno v celotno sezono vtkati rdečo nit, ki bo kolesarstvo popeljala boljšim - in finančno bolj vzdržnim - časom naproti.
Značke: Cestno
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ