Huez okronal novo junakinjo, Katowice novega junaka

Huez okronal novo junakinjo, Katowice novega junaka
19.08.2024 AVTOR: DZ, foto: A.S.O./Charly Lopez

Katarzyna Niewiadoma je uspela zadržati vse napade in dobiti dirko po Franciji. Jonas Vingegaard je potrdil zmago na dirki po Poljski. Zanj je to prva zmaga na tej dirki.

Dirka po Franciji za ženske
Z etapo na Alpe d’Huez se je končala tretja izvedba ženske različice dirke po Franciji - Tour de France Femmes avec Zwift. Kolesarke so morale premagati osem etap. Dirka se je začela v Rotterdamu in tam so izpeljali kar tri etape. Prvi dve etapi je dobila dobila Charlotte Kool iz moštva DSM firmenich PostNL.

V tretji etapi so se kolesarke soočile s posamično vožnjo na čas. Ta je bila dolga vsega 6,3 km in zmage se je veselila branilka končne zmage Demi Vollering, ki je tako potrdila, da je odlično pripravljena, saj je ugnala mojstrico za take preizkušnje Chloe Dygert. Volleringova je prevzela tudi vodstvo v skupnem seštevku. Četrta etapa je zapustila Rotterdam in okolico, cilj pa je bil v še kako kolesarskem mestecu Liege.

Tri kolesarke so se udarile za etapno zmago. Puck Pieterse je v sprintu ugnala Demi Vollering in Katarzyno Niewiadomo. Peti dan je bil praktično odločilen. Bastogne je gostil start, karavana pa je končno vstopila v Francijo. Cilj je gostil Amneville. Etapa je bila zelo razgibana s številnimi kratkimi vzponi. Tudi v samem zaključku je bilo tako in tam je prišlo do padca, v katerega je bila vpletena vodilna Demi Vollering.

Ciljno črto je prečkala s kar 1:47 zaostanka za zmagovalko Blanko Vas. Niewiadoma je bila druga in je prevzela rumeno majico. Imela je 19 sekund naskoka pred olimpijsko prvakinjo Kristen Faulkner. Volleringova je z zaostankom 1:19 padla na deveto mesto. Ubežnica Cedrine Kerbaol je dobila šesto etapo do Morteauja. Sledila je predzadnja sedma etapa od Champagnola do Le Grand Bornanda.

Spet je do zmage prišla ubežnica. Tokrat Justine Ghekiere. Videli pa smo tudi napad Demi Vollering, ki se je zavedala, da prav veliko priložnost nima več. Nizozemka je bila na koncu tretja, a se ni uspela otresti vodilne Niewiadome. Volleringova je napredvoala na osmo mesto, za Poljakinjo pa je zaostajala za 1:15. In tu je zadnja etapa. Najzahtevnejša. Kolesarke so morale premagati tri kategorizirane vzpone - najprej Col de Tamie, potem pa najtežjega.

To je Col du Glandon. Dolg je kar 19,9 km, povprečni naklon pa je 7,2-odstoten. Zaključnih osem kilometrov je strmejših, saj je tam naklon 8,8-odstoten. Sledil je spust in tradicionalni ravninski del do Bourg d’Oisansa, ki je izhodiščna točka za znameniti Alpe d’Huez. Vzpon je dolg 14 km, povprečni naklon pa je 7,9-odstoten. Kolesarke so morale premagati kar 3748 metrov nadmorske višine.

Najprej se je izoblikovala večja skupina ubežnic, a večje prednosti si niso privozila in razlika med glavnino in njimi je ob vznožju Glandona znašala vsega 1:30. Na vzponu je iz glavnine najprej uspešno napadla Valentina Cavallar, ki je pet kilometrov pred vrhom že prevzela vodstvo. Potem pa je 2,5 km pod vrhom Volleringova napadla tako odločno, da ji tudi vodilna Niewiadoma ni mogla slediti. Z Vollerinogovo je šla samo Pauliena Rooijakkers.

Skupaj sta ujeli, na spustu pa prehiteli Cavallarjevo. Nizozemska dvojica je nadaljevala skupaj in imela je 57 sekund prednosti pred vse večjo skupinico okrog vodilnega Niewiadome. je imela 57 sekund naskoka pred skupino z vodilno Niewiadomo. Do vznožja zadnjega vzpona se je ta razlika zmanjšala na 44 sekund. Volleringova pa je odločno pospešila v prvih, najstrmejših kilometrih.

Deset kilometrov pred ciljem sta imeli z Rooijakkersovo 1:05 prednosti pred skupinico z Niewiadomo, ki pa ni popuščala. Vztrajala je v svojem ritmu. To pa je bilo vse. Poljakinja je v nadaljevanju uspela nekoliko zmanjšati razliko. Volleringova je dobila boj za zmago, Niewiadoma pa je zaostala za 1:01. Bila je četrta, brez odbitnih sekund, a uspela je ubraniti rumeno majico.

Veselila se je lahko končne zmage z vsega štirimi sekundami prednosti pred razočarano Volleringovo. Na tretjem mestu v skupnem seštevku je dirko končala Pauliena Rooijakkers. Sledile so Evita Muzic, Gaia Realini, Cerdrine Kerbaol, Sarah Gigante, Lucinda Brand in Juliette Labous. Najboljša po točkah je bila Marianne Vos, najboljša na gorskih ciljih Justine Ghekiere in najboljša med mladimi Puck Pieterse.

Vingegaard nasledil Mohoriča
Končala se je tudi sedemdnevna dirka po Poljski, na kateri je lansko zmago branil Matej Mohorič. Prvo etapo je dobil eden izmed velikih junakov letošnje preizkušnja mladi Thibau Nys, ki je slavil kar tri etapne zmage. Matej Mohorič je prvo etapo končal na petem mestu.

Ključna je bila druga preizkušnja. 15,4 km dolg zelo zahteven posamični kronometer, ki ga je dobil Tim Wellens pred Jonasom Vingegaardom. Danec pa je oblekel majico vodilnega. Tretjo etapo je dobil že omenjeni Nys, medtem ko je bil Mohorič osmi. Četrta etapa je bila bolj po meri sprinterjev in zmage se je veselil Olav Kooij. Naslednji spritn v Katowicah je pripadel Timu Merlierju.

Predzadnjo etapo, ki je bila obenem tudi kraljevska je dobil Nys. Kar 18 kolesarjev je na cilj prišlo v času zmagovalca. Mohorič je bil deveti. Vingegaard je zasedel četrto mesto, a je ohranil majico vodilnega v skupnem seštevku. Sledila je samo še zadnja, sprinterska preizkušnja do Krakowa. Za popolno slavje Visme Lease a Bike je poskrbel Olav Kooij z drugo etapno zmago na tej dirki.

Vingegaard pa se je sicer brez etapnega uspeha veselil končne zmage. Za 13 sekund je ugnal Diega Ulissija in za 20 klubskega kolego Wilca Keldermana. Sledili so Romain Gregoire, Magnus Sheffield in na šestem mestu s 44 sekundami zaostanka Matej Mohorič. Ulissi je bil najboljši po točkah, Michal Paluta je osvojil največ točk na gorskih ciljih, UAE Team Emirates pa je bila najboljša ekipa.

De Lie na Danskem
Končala se je petdnevna dirka po Danski, ki jo je dobil Arnaud De Lie. Ohranil je vsega eno sekund prednosti pred Magnusom Cortom, ki je v zadnjem obdobju v odlični formi. Tretji je bil Anders Foldager. Domen Novak je dirko končal na 111. mestu.

Tour de l'Avenir
Začela pa se je za mlajše člane najprestižnejša etapna dirka. Govorimo o dirki Tour de l’Avenir. Na dirki nastopa tudi slovenska reprezentanca v postavi Gal Glivar, Anže Ravbar, Jaka Marolt, Aljaž Turk in Teo Pečnik. Prvi dan dirkanja je bila na sporedu posamična vožnja na čas v Sarrebourgu. Dolga je bial 7,1 km.

Najhitreje je s progo opravil Kanadčan, ki sicer vozi za Ineos Grenadiers Michael Leonard. S povprečno hitrostjo 53,34 km/h je postavil čas 7:59. Britanec Joseph Blackmore je s 6 sekundami zaostanka postavil drugi čas, Jakob Soderqvist je bil 3. Kar 59 kolesarjev je imelo povprečno hitrost večjo od 50 km/h. Med temi ni bilo Slovencev. Najbolje je s progo opravil Gal Glivar. Bil je 74. Zaostal je za 39 sekund. Anže Ravbar je bil 78., Jaka Marolt 101., Aljaž Turk je bil 138. in Teo Pečnik 145.

Značke: Cestno
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ