Indijski milijarder zasnoval stacionarno kolo, ki bo hiše oskrbovalo z elektriko
15.10.2015 AVTOR: Matej Zalar
Dokaj nepoznani milijarder Manoj Bhargava je osnoval stacionarno kolo, ki lahko zagotovi dovolj elektrike za celotno gospodinjstvo.
Bhargava je obogatel, ko je ustvaril svojo energijsko pijačo, potem ko je pustil študij na "dolgočasni" univerzi Princeton. Trenutno je njegovo bogastvo ocenjeno na štiri milijarde dolarjev.
Zato je zasnoval električno kolo Free Electric, s katerim namerava rešiti krizo v več kot 10 000 revnih domovih v Indiji. Po njegovih besedah lahko z eno uro poganjanja pedal ustvarimo dovolj energije za luči in osnovne kuhinjske potrebščine.
Gre za povsem enostaven koncept, v praksi je to običajno sobno kolo z generatorjem in baterijami, ki shranjujejo električno energijo. Po besedah Bhargave je zasnova tako enostavna, da lahko kolo izdelajo za le 100 dolarjev.
Koles pa revnim indijskim gospodinjstvom ne bo podaril, saj pravi, da ne bodo cenili pripomočka, ki je k njim prišel zastonj. Zato še oblikuje iniciativo, s katero bi s pomočjo občin uspeli zagotoviti dovolj koles za 10 000 domov, občine pa bi mu na obroke odplačevale dolg. Za kolesa bi zaračunal le toliko, kot znašajo stroški izdelave.
Ideja je sama po sebi hvalevredna in bi res lahko rešila marsikatero težavo, a vprašanje je, če res lahko le z enim kolesom zadostimo vsem potrebam po električni energiji, ki jih imamo. BBC je leta 2009 pripravil dokumentarec z naslovom "Bang Goes The Theory: Human Power Station", ki je prikazal, koliko električne energije resnično porabimo.
Angažirali so 80 kolesarjev iz lokalnega kolesarskega kluba, ki so delali elektriko za eno angleško družino. Le za poganjanje posode za gretje vode je bilo potrebnih kar 30 kolesarjev, ko pa so popoldan v hiši prižgali pečico, sesalec in televizijo, je bilo to preveč tudi za 80 kolesarjev. Zato je vprašanje, koliko lahko naredi en sam kolesar v eni uri poganjanja pedal. A ideja je vseeno zanimiva.
Verjamem, da za osnovno razsvetljavo z LED in napajanje kakšnega radia je dovolj in verjetno tudi ceneje kot sončne celice. Če pa je dejansko všteto tudi kakršnokoli segrevanje za kuhanje, je pa šibnil s faksa še predno je slišal za zakon o ohranitvi energije, oziroma perpetum mobile prve vrste...