Jan Tratnik razkriva: Spoznajte njegove "vate" na Kladje

Jan Tratnik razkriva: Spoznajte njegove "vate" na Kladje
19.06.2014 AVTOR: D. Z.
Vas zanima, kako Jan Tratnik preizkusi pripravljenost pred odhodom na dirke. Seveda, brez merilca moči ne gre. Tokrat je razkril številke z vzpona na Kladje.

»Za večino kolesarjev je pomembno, da se vsaj enkrat na mesec testiramo. Po možnosti na priljubljen klanec, saj tam dobimo podatke, kako dobri smo, kje je naš prag, « je sprva pojasnil Jan Tratnik in dejal, da ima sam štiri različna testiranja. Tisto najdaljše na 20 minut, potem pa še pet minut, dve minuti in maksimalen sprint.

Podatki, ki si jih lahko ogledate, so z vzpona na Kladje, torej vzpona, ki je dobro poznan tudi rekreativnim kolesarjem, ki se udeležujejo Maratona Franje. »Tega testa nisem naredil spočit, saj sem en dan prej že opravil pet ur treninga. Pred vzponom na Kladje pa sem že opravil tudi dva intervala stopnjevanja kadence in vatov. Šlo je za 18-minutni in devet minutni interval, « je še pojasnil Tratnik.

Prvi interval je bil sestavljen takole: 6 min (45 obratov na minut, 300 vatov), 6min (70 obratov na minuto, 340 vatov) in 6 min (90 obratov na minuto, 380 vatov). Pri drugem intervalu pa je šlo za stopnjevanje na vsake tri minute. Število obratov je obdržal isto, povečal je zgolj moč. Vsakič za 20 vatov. A Tratnika smo prosili, da podrobneje pojasni vožnjo na Kladje.

»Po tistih intervalih sem opravil 45 minut lažje vožnje. Sledil pa je test. Na dirkah je pomembno, koliko vatov obračaš proti koncu dirke, in ne na začetku. Na Kladje sem opravil 20 minutni test. Merilec moči je pokazal 396 vatov. Pri mojih 65 kilogramih pa je razmerje vat na kilogram telesne teže zelo dobro. Čeprav utrujen, sem tako obračal 6,09 vata na kilogram telesne teže, « je pojasnil Tratnik. Njegov povprečni srčni utrip je znašal 181 udarcev na minuto, največji pa 189. V povprečju je pedale vrtel s 84 obrati na minuto.

Pa še primerjava z vzponom na Franji. Tisti del, ki ga na maratonu merijo, je prevozil v 17 minutah in 35 sekundah. »Test je dokazal, da sem dobro pripravljen in takoj naslednji teden sem dirko končal na drugem mestu. Sicer pa mi taki testi niso ravno preveč všeč, vendar so pomembni. Letos uporabljam merilec moči Stages in s pomočjo podatkov, ki jih dobim, določim cone testiranja. Ravno to mi pomaga do letošnjih rezultatov, saj treniram bolj z glavo, « je še zaključil Tratnik.

Značke: Cestno
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ