Kako izbrati galoše?

Kako izbrati galoše?
28.02.2014 AVTOR: Matej Zalar
Galoše so vse od začetka jesenskih dni, ko nastopi hladnejše vreme, nepogrešljiv del kolesarske opreme.
Na dolgih vožnjah je pomembno, da nas ne prične že po prvih nekaj prevoženih kilometrih zebsti v noge, saj lahko zelo hitro prijetna vožnja postane pravo trpljenje. Ko kupujemo galoše, se ne smemo zaleteti in brezglavo nakupovati, temveč moramo, tako kot z vso ostalo opremo, nakup temeljito premisliti. Najpomembnejše je, v katerih temperaturah še sedemo na kolo in kako dobro zaščito potrebujemo. 

Za hladnejše, a še vedno ne preveč mrzle jesenske dni so priporočljive tanjše lycra galoše, lahko pa uporabimo tudi pletene galoše, ki nudijo dovolj zaščite pred mrazom in vetrom pri temperaturah okrog 10 stopinj celzija. Za še nekoliko hladnejše razmere je priporočljivo imeti galoše s termo slojem, ki so vsaj na izpostavljenih mestih povsem neprepustne za veter, s tem pa nogi nudijo dovolj zaščite.

Za vse, ki se kolesarjenju ne odpoveste niti takrat, ko se temperature spustijo do ledišča, so primerne galoše z debelejšim termo slojem. V nekoliko bolj vlažnem vremenu je najbolj primero, da uporabljamo namenske dežne galoše, ki imajo membrano, tako da noga v čevlju še vedno lahko diha, med vožnjo pa se ne potimo preveč, kot se to rado zgodi v galošah, ki so narejene iz neoprena.

Še ena možnost pa so tako imenovani naprstniki, ki zaščitijo le sprednji, najbolj izpostavljeni del čevlja. Naprstniki nudijo zaščito prstom, še vedno pa sta mrazu in dežju izpostavljena gleženj in peta. Take galoše so zelo uporabne v prehodnih obdobjih, saj jih zaradi majhnosti brez težav hitro nadenemo ali snamemo, z lahkoto pa jih spravimo v žep kolesarskega dresa.

Galoše se morajo popolnoma prilegati obuvalu in biti oprijete, zato je v nekaterih primerih obuvanje galoš lahko precej zahtevna naloga. Najlažje obujemo galoše, ki imajo na zadnji strani zadrgo po vsej dolžini, ki je še dodatno fiksirana z “ježkom ”. Na tržišču so dostopne tudi galoše, ki imajo na zadnji strani le “ježka ”, in pa galoše, ki so narejene iz elastičnega materiala in jih na čevelj obujemo kot nogavico. Tovrsten tip galoš je najbolj zahteven za obuvanje, vendar pa se med vožnjo popolnoma zlije s čevljem in s tem nudi največ zaščite pred mrazom in boljšo aerodinamiko. Pomembno je tudi, da so galoše na spodnji strani okrepljene, največkrat s kevlarjem. Material je tako veliko bolj vzdržljiv in se tudi med hojo kasneje strga.

Večina proizvajalcev galoš dela modele, ki so primerni za tri velikosti kolesarskih čevljev (npr. 44-46). Pri nakupu moramo biti na to še posebej pozorni, saj nimajo vsi proizvajalci enotnih lestvic za velikost, zato je, če je le mogoče, priporočljivo galoše pred nakupom preizkusiti tudi na vašem čevlju. Cenovno se galoše gibljejo med 12 in 200 evri, kar je ogromen razpon.

Za dvanajst evrov nam denarnico olajša nakup klasičnih naprstnikov, pletene galoše za jesenske dni stanejo še dobrih deset evrov več, zimske galoše s termo podlogami pa se gibljejo med 50 in 200 evri, odvisno od prodajalca in vaših potreb. Vsekakor pa so galoše zelo pomemben element pri kolesarjenju v hladnejših razmerah, saj nam prav ozebline na prstih na nogah lahko povzročijo marsikatero preglavico in nam kvarijo užitek med vožnjo.
Značke: Cestno
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ