
Sicer gre spet za navodila, ki se bodo mnogim zdela smešna, predvsem zato, ker je mnogim pravilna uporaba že samoumevna. A vseeno, gre za zelo pomembno stvar. Uporaba čelade nenazadnje rešuje življenja in prav je, da jo nosimo prav. »Na cesti vidimo preveč kolesarjev, ki čelado nosijo tako slabo pripeto, da je vseeno, če bi jo pustili doma, « so zapisali na spletni strani in tistim, ki se sprašujejo, če čelado nosijo prav svetovali, da sledijo štirim nasvetom Randyja Swarta, ki je direktor Inštituta v Arlingtonu in se ukvarja tudi z varnostjo kolesarjev oziroma zanesljivostjo čelad.
1. nasvet: Čelado si na glavo namestite tako, da sta sprednji in zadnji del poravnana. Če z očmi pogledate navzgor, potem morate videti zgolj rob čelade, ki mora biti naravnost in ne viseti na levo ali desno stran.
2. nasvet: Trak ob bradi zategnite ravno toliko, da se čelada, ko odprete usta, rahlo premakne navzdol.
3. nasvet: Oblika Y, ki jo tvorita trakova, mora biti tik pod ušesom.
4. nasvet: Ravno prav stisnite trak okrog čelade. Pomembno je, da ta tako močno objema glavo, da se ob stresanju glave čelada ne premika. Obenem pa ta trak ne sme biti tako močno stisnjen, da bi vam puščal sled na čelu.
Zadnji test: Sprednji del čelade nežno potisnite nazaj in potem potegnite naprej. Če se premakne za več kot dobra dva centimetra, potem morate preveriti, če ste sledili vsem nasvetom. Se vam ti nasveti zdijo neumni? Ko gre za vašo varnost so tudi osnove zelo pomembne.
Pri opisu varovanja s čelado ostaja neopisana vloge širine čelade. Ene glave so okrogle, druge so bolj ali manj podolgovate. Slednje pomenijo večjo številko čelade in tudi širšo čelado, toda ob straneh nastaneta leva in desna odprtina med čelado in glavo. Čelada se lahko zvrne levo ali desno, ob mogočem bočnem drsenju, to pa poveča možnost poškodbe občutljivih delov glave.
Morda obstajjao izdelki, ki so izdelani v različnih odnosih širine in dolžine čelad?