Kanadčan najhitrejši na ljubljanskih ulicah (foto)

14.06.2013 AVTOR: D. Z.
Kolesar moštva Orica GreenEdge Svein Tuft je dobil uvodni kronometer na dirki po Sloveniji. Najboljši Slovenec je bil Jan Polanc, sicer član ljubljanske Radenske.

Kolesarji Avstralske ekipe Orica GreenEdge so bili favoriti za zmago na 8,8 km dolgem kronometru. In člani te ekipe so to tudi dokazali. Predvsem kar 37-letni Svein Tuft je z dirko opravil na izjemen način. Bil je edini kolesar, ki se je spustil pod magično mejo desetih minut. Za progo je porabil vsega devet minut in 55 sekund.

»Danes sem imel dober dan, take dni moraš izkoristiti. Mislil sem, da se bo vozilo 50 ali 51 kilometrov na uro, potem sem pa šel 54 tudi 55 kilometrov na uro, « je dejal Tuft, ki je tudi pohvalil organizatorja, kako mu je uspelo izpeljati kronometer v središču glavnega mesta. Obenem je bil že jasen, da bo v naslednjih dneh moral pomagati Wesleyju Sulbergerju, kar pomeni, da se zaveda, da v hribih nima nikakršnih možnosti, da bi obdržal rumeno majico.

Šest sekund počasnejši čas je dosegel Tuftov klubski kolega Brett Lancaster, treji pa je bil Artem Ovečkin. Razočaral je prvi favorit Adriano Malori. Letos je moral Italijan dvakrat premoč priznati samo Tonyju Martinu, tokrat pa preprosto ni mogel poseči višje od petega mesta. Za zmagovalcem je zaostal za 15 sekund.

»Ko bi le vedel, kaj je narobe. Ne vem. Zame je to zares slab dan, « je priznal Malori. Slovencev povsem v ospredju po pričakovanju ni bilo. Najbolje pa se je izkazal Jan Polanc, ki je zasedel 20. mesto. Zaostal je za 40 sekund, a pred nadaljevanjem si je privozil kar lepo prednost pred favoriti za končno zmago. Polanc je bil drugi med mladimi kolesarji, saj ga je premagal Rus Kiril Sveršnikov. 44 sekund za zmagovalcem je zaostal novopečeni državni prvak v tej disciplini Klemen Štimulak.