
Kolesarji na dirki po Italiji so pripotovali v Italijo. Prvi dan počitka je bil tako namenjen transferju. Zdaj pa je pred njimi prva gorska etapa.
Sicilija po dogovoru z RCS v zadnjih letih zelo pogosto gosti kolesarsko karavano. Tudi letošnji Giro ni izjema. Že četrtič v zadnjih šestih letih je karavana na Siciliji. Tokrat so kolesarji prišli z Madžarske. To za ekipe predstavlja velik logistični zalogaj, saj je bil pri večini ekipi en del osebja na Madžarskem.
Drugi del pa je že pričakal kolesarje na Siciliji. Mnogi maserji in mehaniki so ostali na Madžarskem, saj se zdaj začne tudi dirka po Madžarski. Kasneje bodo kolesa za vožnjo na čas dostavili za zadnji dan dirke po Italiji, ko jih bodo kolesarji potrebovali v Veroni. Giro pa se nadaljuje na jugu Italije. Kolesarji so zjutraj zapustili Madžarsko - kolesa so imeli na letalu - tako da so imeli ob prihodu v Italijo dovolj časa tudi za krajši trening.
Nekateri so ga opravili, drugi ne. Nekateri na trenažerjih, nekateri so si celo ogledali ciljni vzpon. Seveda govorimo o Etni. Ko Giro pride na Sicilijo je ta klanec preprosto zvezda stalnica v trasi. Avola bo gostila start četrte, 172 kilometrov dolge etape. Ta bo tudi za kolesarje v boju za skupni seštevek zelo pomembna, tudi zato, ker bo na sporedu po dnevu premora in takrat nikoli ne veš, kaj se dogaja s tvojim telesom
Sicer pa lahko govorimo o etapi, v kateri se bodo kolesarji takoj pričeli vzpenjati, pa čeprav resnično pravega vzpona ne bo. Po 80 kilometrih razgibanega terena bo sledila ravnina. Vse do vznožja Etne. Uradno se bo vzpon začel v kraju Biancavilla. Torej je klanec dolg 22,8 km, cilj pa bo na 1892 metrih nadmorske višine v Rifuggio Sapienza. Govorimo o 5,9-odstotnem povprečnem naklonu. Najstrmejši odsek je devet kilometrov pred ciljem. Tam je naklon 14-odstoten.
Sicer pa je vzpon v povprečju nekoliko strmejši v prvem delu, zaključni kilometri so položnejši, ampak potekajo na odprtem terenu. Vzpon zagotovo ni tako zahteven, da bi prišlo do velike selekcije med najboljšimi, lahko pa se zgodi, da kdo izmed sprva predvidenih kandidatov za vrh ob slabem dnevu popusti. Sicer pa bodo kolesarji do vrha premagali 1358 metrov nadmorske višine. Na tem vzponu je do druge etapne zmage na dirki po Italiji prišel tudi Jan Polanc.
Takrat po dolgem pobegu, ko je potem na vzponu imel dovolj moči, da ga iz ozadja niso uspeli ujeti. Zdaj po treh etapah vodi Mathieu Van der Poel, ki je priznal, da bi se morala glavnina odločiti za zelo počasen ritem, če bi sam želel obdržati rožnato majico. Nizozemec ima vsega 11 sekund prednosti pred Simonom Yatesom, ki je eden izmed glavnih favoritov za končno zmago. Tretji je Tom Dumoulin, ki zaostaja za 16 sekund.