Katalonija: Rogličeva pot proti Giru prek zahtevnih vzponov

Katalonija: Rogličeva pot proti Giru prek zahtevnih vzponov
17.03.2025 AVTOR: DZ, foto: Sirotti

Prvi vrhunec letošnje sezone - govorimo o enodnevnih klasikah - je pred vrati. Za mnoge kolesarje pa se nadaljuje obdobje krajših etapnih dirk. Predstavili so traso dirke po Kataloniji.

Organizatorji dirke po Kataloniji so že pred časom razkrili imena mest, ki bodo gostila starte in cilje etap, zdaj pa so razkrili še trase posameznih etap. Dirka se bo začela 24. marca, končala pa 30. marca. Obeta se zelo zahtevna preizkušnja - tako kot je to že običajno - brez vožnje na čas. Najdaljša in vsekakor ena izmed najtežjih etap do La Moline bo imela kar pet tisoč metrov nadmorske višine.

To bo tudi zadnji tekmovalni preizkus nekaterih kolesarjev pred nastopom na dirki po Italiji. To velja tudi za Primoža Rogliča. Dirko je pred dvema letoma že dobil. Lani je bil tu prepričljivo najboljši Tadej Pogačar. Tokrat bo na startu še vsaj Jan Tratnik. Na razžirjeni startni listi so tudi Domen Novak, Gal Glivar in Matevž Govekar. Kolesar z največ zmagami v skupnem seštevku je Mariano Canardo. Kar sedemkrat je bil najboljši.

Drugo mesto si s tremi delita nekdanja španska zvezdnika Alejandro Valverde in Miguel Indurain. Po dve zmagi imajo Miguel Mucio, Marino Lejarreta, Miguel Poblet, Joaquim Rodriguez, Sean Kelly, Salvador Botella, Julian Berrendero, Emilio Rodriguez in Victor Fontan. Roglič bi se z morebitno zmago vpisal na seznam kolesarjev z dvema zmagama, saj je bil tu najboljši pred dvema letoma. Izmed še aktivnih kolesarjev imajo po eno zmago še Sergio Higuita, Adam Yates in Nairo Quintana.

Največ etapnih zmag v zgodovini dirke je dosegel Miguel Poblet. Zmagal je kar 33-krat. Drugi je Mariano Canardo z 22 zmagami. Izmed kandidatov za vrh so nastop že napovedali kolesarji, kot so Primož Roglič, Jonas Vingegaard, Simon Yates, Juan Ayuso, Richard Carapaz, Santiago Buitrago, Felix Gall, Egan Bernal, ki se vrača po poškodbi ključnice, Mikel Landa, Valentin Paret Peintre, AdamYates, Lennert Van Eetvelt ...

Etape 2025

1. etapa, 24.3.2025: Saint Feliu de Guixols-Saint Feliu de Guixols, 178,3 km
Še četrtič zapored se bo dirka začela v kraju Saint Feliu de Guixols, ki bo gostil start in cilj. Trasa sicer ne bo taka kot lansko leto, bo pa zaključek identičen. Kolesarji bodo morali premagati skoraj 2800 metrov nadmorske višine. Ekstremno zahtevnega klanca sicer ni, je pa cesta vseskozi zelo razgibana. Se še spomnite lanskega zaključka? Tadej Pogačar je le za las zgrešil zmago, potem ko je z napadom še pred sprintom vse presenetil Nick Schultz. Leta 2023 pa je tu v sprintu do zmage prišel prav Primož Roglič, ki je ugnal Remca Evenepoela. Zaključnih petsto metrov poteka po ulici Carretera de Girona. Tu je vzpon 5-odstoten vse do ciljne črte. Glede na to, da kolesarjem ne bo lahko že med samo etapo, sprinterjev v samem zaključku ne pričakujemo.

2. etapa, 25.3.2025: Banyoles-Figueres, 177,3 km
Cilj druge etape bo v Fiugeresu, mestecu, ki se v tej vlogi vrača po dolgih 56 letih. Organizatorji so etapo označili za ravninsko, torej sprintersko. A ravnine v teh krajih ni in med samo etapo bodo kolesarji najprej premagali vzpon tretje kategorije, takoj zatem pa še precej težji vzpon prve kategorije na Coll de Sant Pere de Rodes. Vrh je na petsto metrih nadmorsek višine. Klanec je dolg 7,7 km, povprečni naklon pa je 6,4-odstoten, kar pomeni, da vseeno ne gre za strmino, ki bi poskrbela za selekcijo, a kakšnega sprinterja lahko ujame na levi nogi. Klju vsemu je to šele po dobrih polovici etape in vsi tisti, ki bodo nekoliko zaostali, bodo imeli dovolj časa, da do cilja ujamejo priključek in sprintajo za zmago.

3. etapa, 26.3.2025: Viladecans-La Molina, 218,6 km
Tretja etapa bo obenem tudi kraljevska. Gre za z 218 kilometri najdaljšo preizkušjno tedna. Obenem pa bodo morali kolesarji premagati okrog 4800 metrov nadmorske višine - štirje kategorizirani vzponi. Po en tretje, druge, prve in ekstra kategorije. Prvi del bo še nekoliko zmernejši z zgolj dolgim, a položnim vzponom druge kategorije. Več kot 150 kilometrov se bodo kolesarji postopoma vzpenjali in tu bo več kot dovolj priložnosti za sestavo ubežne skupine. Večino višinskih metrov bodo kolesarji premagali v zadnjih dobrih 50 kilometrih. Najprej najlažji klanec dneva na Coll de la Battallolo, potem pa se bodo kolesarji približali dva tisoč metrom nadmorske višine. Govorimo o vzpon ekstra kategorije na Coll de la Creueta. Dolg je 20,3 km, povprečni naklon pa je 5,1-odstoten. Sledita krajši spust in krajši vzpon, potem pa daljši spust vse do kraja Alp, ki predstavlja vznožje do zadnjega klanca na La Molino. Ta je sestavljen iz dveh delov. Prvi del je dolg 8,3 km, povprečni naklon pa je 6,5-odstoten. Sledi krajši spust in potem kratek, a strm ciljni klanec do 1692 metrov nadmorske višine. Skupna dolžina klanca je 12,2 km. Leta 2023 je tu Evenepoel v sprintu ugnal Rogliča za dve sekundi, Roglič pa je vseeno obdržal vodstvo v skupnem seštevku, čeprav sta imela oba isti čas.

4. etapa, 27.3.2925: Sant Vicenc de Castellet-Montserrat Mik Lenari, 188,7 km
Kolesarji časa za predah ne bodo imeli. Že četrta etapa jih bo spet popeljala po številnih vzponih, saj bodo morali premagati skoraj tri tisoč metrov nadmorske višine, pa čeprav bosta kategorizirana samo dva klanca. Prvi bo druge kategorije, tu pa je potem zaključni na Montserrat Mil-lenari. Ciljno prizorišče - tu se bodo počastili samostanu, ki praznuje tisoč let - se vrača po letu 1995, ko je bil tam najboljši Laurent Jalabert. Klanec prve kategorije je dolg 8,8 km, povprečni naklon pa je 6,6-odstoten. Cilj bo na 725 metrih nadmorske višine, etapa pa bo omogočala ubežnikom novo priložnost za poskus napada na etapno zmago.

5. etapa, 28.3.2025: Pauls-Amposta, 172 km
Etapa na jugu Katalonije bo ravninska. Po dveh zahtevnih dneh bo čas tudi za sprinterje, pa čeprav bodo morali biti zelo pozorni prav vsi, saj lahko pride do selekcije zaradi vetra. Pred dvema letoma se je karavana podala v zahtevnejši predel Lo Port - na zahtevnem ciljnem klancu je Roglič po dolgem sprintu ugnal Evenepoela - tokrat pa bo ostala v nekoliko lažjem predelu. Samo en vzpon bodo morali kolesarji premagati, pa še ta ne bo preveč zahteven. Prav v zaključku bi lahko vse skupaj ogrozil veter, lahko pa vseeno pričakujemo sprint glavnine. Sprinterji bodo imeli še zadnjo priložnost …

6. etapa, 29.3.2025: Berga-Queralt, 159 km
Morda najzahtevnejši dan na letošnji preizkušnji. Etapa ne bo ekstremno dolga. Kolesarji bodo morali premagati 159 kilometrov, a kar okrog 4 tisoč metrov nadmorske višine. Prvi del bo še nekoliko lažji, tako da bomo lahko spremljali boje za sodelovanje v begu. Potem pa se bodo zvrstili štirje kategorizirani vzponi. Najprej klanec tretje kategorije, potem klanec ekstre kategorije in za konec dva klanca prve kategorije. Omenimo najprej najtežjega. Vrh prelaza Coll de Pradell bo na 98 kilometru, kar je sicer še daleč od cilja, a celoten vzpon je dolg kar 15,1 km, povprečni naklon pa je 6,7-odstoten. Predvsem zadnjih 5,5 km je zelo strmih. Tu je naklon 10,9-odstoten. Tudi v nadaljevanju priložnosti za počitek ne bo več. Kolesarji se bodo spuščali ali vzpenjali. Po 126 kilometrih dirkanja se bo začel vzpon na Collada de Sant Isidre. Vzpon prve kategorije je dolg pet kilometrov, povprečni naklon pa je kar 8,8-odstoten. Sledil bo spust in nadvse razgiban del do Berge. Potem, ko se bodo že do Berge kolesarji vzpenjali dobra dva kilometra in bo tam sprint za odbitne sekunde, se bo tam zaključni klanec na Queralt šele zares začel. Dolg je 5,9 km, povprečni naklon pa je 7,5-odstoten. Že lani je bil tu cilj šeste etape, ki jo je zelo prepričljivo dobil Tadej Pogačar.

7. etapa, 30.3.2025: Barcelona-Barcelona, 136,2 km
Bolj tradicionalne etape na krajših etapnih dirkah skorajda ne poznamo. Barcelona bo gostila start in cilj 136 kilometrov dolge etape. Prvih 90 kilometrov ne bo preveč zahtevnih, potem pa bodo kolesarji vstopili v zaključne kroge. Kar šestkrat se bodo podali na vzpon Alt de Montjuic.. Gre za 2,7 km dolg klanec s 4,5-odstotnim povprečnim naklonom. Zadnjih osemsto metrov je najstrmejših - tam je naklon kar 19,5-odstoten. Lani je etapo v sprintu manjše skupine kolesarjev dobil Tadej Pogačar. Kolesarji bodo morali tokrat premagati 1900 metrov nadmorske višine.

Značke: Cestno
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ