
Prireditelji dirke po Franciji so v Parizu, kjer je bil tudi Tadej Pogačar, razkrili traso Toura z letnico 2023. Prvi in zadnji teden bosta zelo zahtevna, kolesarje pa čaka le en, gorski kronometer.
Največje vprašanje pred razkritjem trase dirke po Franciji je bilo, koliko kilometrov vožnje na čas čaka kolesarje na Touru prihodnje leto. Izkazalo se je, da izjemno malo – le 22 kilometrov na kronometru v 16. etapi, a še to ne bo klasični kronometer. Zaznamoval ga bo vzpon na Domancy, ki je dolg 2,5 kilometra, ima skoraj 10-odstotni povprečni naklon in več kot 15-odstotni maksimalni naklon. To bo torej kronometer, na katerem favoriti ne bodo specialisti za boj s štoparico, prednost Tadeja Pogačarja, Jonasa Vingegaarda in morebiti Primoža Rogliča pred konkurenco bo zato manjša.
Tour se bo prihodnje leto začel v Baskiji, zato bo že prvi teden razgiban in poln pasti na ozkih baskovskih cestah, kjer bodo potekale tri etape. Dirka po Franciji se bo začela 1. julija. Po baskovskem uvodu bo karavana zavila v Pireneje, kjer bosta na sporedu dve gorski etapi, tudi zelo zahtevna z vzponoma na Aspin in sloviti Tourmalet ter ciljem na smučišču Cauterets.
Spet na Puy de Dome, a žal brez gledalcev ob cesti
Pravi spektakel nas čaka ob koncu prvega tedna, v 9. etapi se bodo kolesarji povzpeli na legendarni ognjenik Puy de Dome. Nazadnje ga je Tour obiskal pred 35 leti, nato pa so do vrha zgradili turistično železnico in precej omejili možnost dostopa z avtomobilom. Letos se karavana tako vrača na vrh, a ob progi ne bo gledalcev, zato bo spektaklu nekaj manjkalo.
Francoski državni praznik, dan Bastilije (14. julij), bo letos vrhunec doživel s ciljem na Grand Colombierju v Juri, nato pa pridejo na vrsto Alpe. Ob koncu drugega tedna dve etapi s ciljem na Joux-Planu in smučišču Saint-Gervais na pobočju Mont Blanca, nato pa bo sledil drugi dan premora.
Zadnji teden dirkanja se bo začel s prej omenjenim gorskim kronometrom s ciljem v Comblouxu, zadnja alpska preizkušnja pa bo kolesarje peljala na Col de la Loze. Na tem strmem vzponu z dolgimi ravnimi odseki, kjer je strmina zelo huda in so razlike lahko velike, sicer letos ne bo cilja. V nasprotju z letom 2020, ko je Primož Roglič proti Pogačarju na tem vzponu pridobil 15 sekund, zmagal pa je Miguel Angel Lopez, bo tokrat cilj po kratkem spustu v Courchevelu. Odličen teren za Pogačarja, ki je tudi na spustih zelo spreten. Col de la Loze bo z 2304 metri nadmorske višine najvišja točka letošnjega Toura.
V Vogezih zadnja priložnost za spremembe v skupnem seštevku
Za konec se bo karavana podala še v Alzacijo, kjer bo 20. etapa ponudila dokončni odgovor glede zmagovalca rumene pentlje. V 133 kilometrih bo kolesarje čakalo več kot 3500 višinskih metrov in šest vzponov, ciljni bo na smučišču Le Markstein po sedmih kilometrih vzpenjanja z 8,4 odstotnim povprečnim naklonom. Zadnji dan bo, kot veleva tradicija, sledila še parada šampionov do Elizejskih Poljan.
Skupno bo na dirki po Franciji 2023 osem gorskih etap, en kronometer in vsaj šest, nekateri pa ocenjujejo da tudi osem priložnosti za šprinterje. Štiri ali pet etap bodo po pričakovanjih dobili ubežniki in tako lahko zaključimo, da se je direktor dirke Christian Prudhomme odločil za uravnoteženo traso, ki v nasprotju s tradicijo minulih nekaj sezon ne »pozablja« na šprinterje. Tokrat bodo izviseli specialisti za vožnjo na čas, prav veliko jih na štartu v Bilbau najbrž ne bo.
Tadeju Pogačarju je trasa Toura kljub zelo malo vožnje na čas všeč. Kaj o njej pravijo drugi favoriti in kje se bodo za zmago na Touru pomerile ženske, pa bomo predstavili v naslednjih dneh.
Etape dirke po Franciji 2023:
1. etapa: Bilbao–Bilbao, 182 km
2. etapa: Vitoria-Gasteiz–San Sebastian, 209 km
3. etapa: Amorebieta-Etxano–Bayonne, 185 km
4. etapa: Dax–Nogaro, 182 km
5. etapa: Pau–Laruns, 165 km
6. etapa: Tarbes–Cauterets-Cambasque, 145 km
7. etapa: Mont-de-Marsan–Bordeaux, 170 km
8. etapa: Libourne–Limoges, 201 km
9. etapa: Saint-Leonard-de-Noblat–Puy de Dome, 184 km; gorska etapa
10. etapa: Vulcania–Issoire, 167 km
11. etapa: Clermont-Ferrand–Moulins, 180 km
12. etapa: Roanne–Belleville-en-Beaujolais, 169 km
13. etapa: Chatillon–Grand Colombier, 138 km; gorska etapa
14. etapa: Annemasse–Morzine-Portes du Soleil, 152 km
15. etapa: Morzine–Saint-Gervais Mont Blanc, 180 km
16. etapa: Passy–Chambloux, 22 km (kronometer)
17. etapa: Saint-Gervais–Courchevel, 166 km
18. etapa: Moutiers–Bourg-en-Bresse, 186 km
19. etapa: Moirans-en-Montagne–Poligny, 173 km
20. etapa: Belfort–Le Markstein, 133 km
21. etapa: Saint-Quentin-en-Yvelines–Pariz, 115 km