Matej Mohorič po izjemnem spustu 3.

23.03.2018 AVTOR: D. Z.
Matej Mohorič je v najdaljši etapi na dirki po Kataloniji zasedel odlično tretje mestu. Zmagal je Jarlinson Pantano. Vodi Alejandro Valverde.

Na dirki po Kataloniji je za kolesarji že peta etapa. Potem, ko je Alejandro Valverde dobil gorsko četrto preizkušnjo je v peti branil vodstvo v skupnem seštevku.

V četrti etapi je možnosti za visoka mesta v skupnem seštevku izgubil Matej Mohorič. Sicer je bil že včeraj v zaključku zelo aktiven, tokrat pa je spet pokazal, da je odlično pripravljen. Govorimo o z 212 kilometri najdaljšie etapi na španski etapni dirki. Kolesarji so se vozili v Pirenejih in morali so premagati dva kategorizirana vzpona.

Najprej vzpon ekstra kategorije, potem pa še vzpon prve kategorije. Po 196 kilometrih dirkanja pa so prišli na vrh sicer nekategoriziranega vzpona, ki pa še zdaleč ni bil tako lahek. Vrh leži na 1555 metrih nadmorske višine. Sledil pa je še spust proti cilju v Vielhi. Takoj po startu je bil zelo aktiven sicer drugi v skupnem seštevku Egan Bernal, ki je dobil leteči cilj na petem kilometru in je tako dobil tri sekunde odbitka v skupnem seštevku. Valverde je vseeno obdržal vodstvo.

Kmalu po letečem cilju pa se je izoblikovala skupina 12 ubežnikov. Skupino so sestavljali: Danilo Wyss (BMC), Jarlinson Pantano, Laurent Didier (oba Trek-Segafredo), Fran çois Bidard (AG2R-La Mondiale), Laengen (UAE Team Emirates), Maxime Monfort (Lotto-Soudal), Giovanni Visconti (Bahrain-Merida), Sergei Černecki (Astana), Jordi Simon (BH Burgo) in Jetse Bol (Manzana Postobon). V prvi uri so prevozili kar 52 kilometrov. Na prvi gorski cilj po 84 kilometrih, tudi najtežji v etapi, je prvi prišel Simon.

Ubežniki pa so imeli dobre tri minute prednosti pred glavnino. Po 154 kilometrih je bil vrh vzpona Perves. Največ točk za klanec prve kategorije je pobral Pantano, do cilja pa je bilo še vedno več kot 50 kilometrov. Na zadnjem, sicer položnejšem vzponu proti predoru Vielha se je glavnina ubežnikom po zaslugi Movistarja že zelo približala in tako sta se v ospredju za napad odločila Pantano in Laengen. Tudi v glavnini so kolesarji napadali, a je imel Valverde pripravljen odgovor na vse poskuse. Tudi sam je pokazal, kako močan je.

Sledil je spust in po več kot petih urah in 20 minutah je Pantano, ki si je na spustu privozil nekaj metrov prednosti premagal Laengena. Ko govorimo o spustu, potem ne moremo mimo Mateja Mohoriča. Na spustu je spet pokazal, kako spreten in hiter je. Mohorič je na koncu celo dvignil roke, a kasneje spoznal, da je zasedel tretje mesto. Zmagovalcu se je približal na vsega deset sekund. Glavnina z Valverdejem je zaostala za 14 sekund. Španec ima zdaj 16 sekund prednosti pred Bernalom in 26 pred Quintano. Sledijo Latour, Yates, Soler, Bennett, Carthy, Martinez in Hansen.