Eusebio Unzue je predstavil nadvse zanimivo idejo, ki pa v bližnji prihodnosti zagotovo ne bo uresničena, če sploh kdaj:
“Ker na tritedenskih dirkah ni možnosti, da bi kolesarja zamenjali, uničujemo mlade kolesarje, ki morajo prevoziti dvesto in več kilometrov dolge etape v slabih vremenskih razmerah. ” Nadaljeval je z idejo, da bi morda vsaj upoštevali na primer navodila zdravnika, da si mora kolesar med tritedensko dirko za dan ali dva spočiti, potem pa bi z dirko lahko nadaljeval.
“Rad bi utrujene kolesarje po prvem tednu zamenjal, imel pa bi tri, ki bi bili vseskozi pripravljeni, da zamenjajo na primer poškodovanega kolesarja. Tako je v vsakem športu, ” je še dejal Unzue: “Zakaj ne bi vse ekipe v Pariz prišle z istim številom kolesarjev? Zakaj ne bi poskusili nečesa novega? Vsi govorijo o večji varnosti. Zakaj torej ne bi mogli zamenjati kolesarjev, ki se v prvem tednu poškodujejo. Nekoč sem Tour končal z vsega štirimi kolesarji. Ne vem, če bo manjše število kolesarjev na ekipo poskrbelo za večji spektakel. ”
Seveda je Unzue podal tudi mnenje o v zadnjem obdobju kar pogosti debati. Bi morale imeti tudi kolesarske ekipe po vzoru ameriških športov t. i. “salary cap ”? Seveda so tukaj mnogi merili na izjemno močan in bogat Sky. “Omejitve proračunov bi bile logične. Zdi se mi, da bi bilo boljše, če bi bile plače kolesarjev bolj uravnotežene. Tisti, ki nimamo neomejenih proračunov, se moramo boriti za vrhunske kolesarje, ki so na trgu. Zato imamo manj denarja za preostale. To je nepošteno, ” je dejal Unzue, ki lahko letos med drugim računa na tri zvezdnike. Alejandra Valverdeja, Naira Quintano in novo pridobitev Mikela Lando.
Menjava kolesarjev se mi ne zdi smiselna, ker je preveč radikalna. Kurjenje mladih upov je sigurno nezdravo in neetično s strani športnih direktorjev. Žal prevečkrat videno. Če so dirke predolge, naj jih skrajšajo na 14 dni ali skrajšajo etape. Glede na trenutne trende so začetki etap žal vedno manj zanimivi.
Brez deleža od televizijskih pravic ekipam "salary cap" ne bo pomagal dosti. Sky tudi ne bo več dolgo na sceni in novega "norca" v tem formatu ni na vidiku. To je dobro za ostale ekipe in slabo za World Tour, ker zgledi vlečejo.
V bistvu gre za začaran krog in ni nikogar, ki bi si upal karkoli ukreniti, saj bo najprej bolelo, šele nato bo bolje.
Ne spomnim se kdaj je kateri izmed sponzorjev v kolesarstvu imel profit od svojega sodelovanja - pustimo ob strani klasično pranje denarja. Sodelovanje z ekipami, ki so permanentno finančno podhranjene ni varna naložba. Zato raje vlagajo drugam.