Modrost iz jazbine

Modrost iz jazbine
21.10.2009 AVTOR:
Jazbec, prosim, pomagaj mi rešiti tole dilemo: zelo rada bi vozila po 'singlah', vendar ne morem, ker me skrbi, da bom zaradi ozke potke videti debela.

Pa ne reci, naj shujšam, ker On pravi, da hujša, kot sem, več ne morem biti.
Pikica, s foruma Tabla.mtb.si

Draga Pikica,
On z veliko začetnico se je resnično spretno izrazil. Si predstavljaš, da bi ti rekel, da težja, kot si, ne bi mogla biti? Za tvojo težavo obstaja nekaj rešitev. Kupi kolo z najširšimi cevmi okvirja, najmočnejšimi vilicami in najširšimi gumami. Kadar imaš občutek, da te kdo gleda in razmišlja o razmerjih širine, pospeši in podivjaj. Če boš letela nad singlo, te bo težje premeril. Če vozi za teboj, kar je v bistvu najboljši položaj za merjenje širine, se bo moral potruditi, da te lovi, in ne bo imel časa za nič drugega. Morda mu celo uideš. Kdo drug pa bi te še lahko opazoval in meril? Zaradi gozdnih živali se
ne obremenjuj, samo mene poglej.

Kakšna je optimalna teža za kolesarja?
Grampy, s foruma Bicikel.com

Dragi Grampy,
zadel si v srž kolesarske problematike. Eno je teža koles, ki jo zbijamo s ceno veliko več kot evro za gram. Drugo je teža kolesarja, ki je včasih ne moremo zbiti na noben način. Kako nepravično do vseh, ki nimajo idealnih kolesarskih mer. Te se razlikujejo od dirkalnega sprinterja Chrisa Hoya ali spustaša Nathana Rennieja na eni in plezalca Michaela Rasmussena na drugi strani, zato ti ne bom napisal formule telesna višina minus x krat y deljeno z n je
toliko in toliko.Malo nas je idealno raščenih za posamezno prvino ali celo tisto, v kateri si sami želimo biti najboljši, še manj nas je idealno grajenih za vsestranske kolesarje, ki lahko recimo z zmagami na posamični vožnji na čas in v gorskih etapah dobijo dolgo etapno dirko. Zato bi bile poštene kategorije po kilogramih oziroma po razmerju med višino in težko kolesarja. Kot v borilnih športih ali pri veslačih! Okej, tam so lahki veslači, pri kolesarstvu pa bi imeli recimo na Jurišu na Vršič kategorijo 'težkih kolesarjev'. Američani so si nekaj podobnega že izmislili, po pasmi močnih konjev kategoriji rečejo 'clydesdale'.
Nisem ti odgovoril, kajne?

Zakaj je tako malo kolesark z velikimi prsmi?
Slavko, s foruma Bicikel.com

Dragi Slavko,
brez dvoma si eden redkih nepokvarjenih moških, ki ženske gledajo le v oči. Kako to, da jih je na morju toliko obdarjenih, se gotovo sprašuješ tam, kjer malo bolj očitno razkazujejo svoje čare. Tudi na kolesih jih je kar nekaj, le športni modrčki naredijo svoje, težo stisnejo in jo držijo na mestu. “Naj poskakuje samo žogica,” se je glasil slogan oglasne kampanje za športne modrčke z Ano Kurnikovo. Videti pa ni bilo nič posebnega. No, obstaja tudi razlaga, zakaj bi lahko bilo manj kolesark z velikimi prsmi. Velik del teh pri dojenčkih in moških priljubljenih mlečnih žlez sestavlja maščobno tkivo, ki ga na kolesu uspešno kurimo.

Zakaj delajo cestne čelade brez 'šilta' proti soncu, gorske pa s 'šiltom', če pa se s cestnimi kolesi kolesari po soncu, z gorskimi pa v senci po gmajnah? Narobe svet? In potem vidiš kolesarje na specialkah, ki imajo kape s senčniki pod čeladami.
Specialist, s foruma Bicikel.com

Dragi Specialist,
ščitnik, senčnik, šilt ali kakor koli mu rečemo, je uporabna reč na čeladi. Na čeladah za gorske kolesarje ni le zaradi zaščite proti soncu, kdaj odbije tudi kakšno vejo, ujame kamenje ali blato, ki leti izpod koles spredaj vozečega kolesarja ... Včasih pa se kakšna veja ujame tudi pod ščitnik in kolesarjevo glavo potegne nazaj. Zaradi takšnih situacij ter zaradi padcev morajo biti ščitniki mehki in se tudi hitro sneti, nikakor se ne smejo ostro lomiti, sicer nam pri padcu lahko porežejo obraz. Ščitniki so bili dolga leta tudi edino, kar je ločilo čelado gorskega kolesarja od čelade cestnega kolesarja. Prav to je glavni razlog, zakaj jih pravi cestni kolesarji ne uporabljajo. Nekaj je tudi v aerodinamiki, saj ščitnik drugače usmeri tok zraka okoli čelade. Že šuma vetra je z njim pri višjih hitrostih gotovo več. Zakaj potem pod čelade stlačijo pleskarske kapice, ostaja skrivnost. To je nekaj, kar je nekdo storil nekoč, ko so bile kapice standard, čelade pa še bolj v povojih. Nekaterim je to ostala modna smernica tako kot naramnice, perje na klobuku in podobni modni dodatki.

Ne vem, kaj naj pijem med turo, metliško črnino ali cviček? Ponavadi pri vzponih pijem cviček, pri težkih spustih pa črnino, ji bolj zaupam … Slišal pa sem, da imajo pohodniki tudi šnops.
Strolc, s foruma Tabla.mtb.si

Dragi Strolc,
sliši se kot večna belokranjska debata. Sam priznam, da raje kolesarim s trezno glavo. Na osnovi izkušenj, seveda. Enkrat sem pil borovničevec, pa me je potem na spustu s poti odneslo med borovnice. Naslednjič sem se spuščal na slivovem žganju, tako da lahko ugibaš, kaj sem zadel. Tebi pa verjetno sploh ni treba izbirati. Enkrat to, drugič ono, pa po možnosti v družbi – bolj veselo je, pa še iz jarka te lahko kdo pobere.

Zakaj so gorski kolesarji boljši ljudje?
mitjap, s foruma Bicikel.com

Dragi Mitja,
saj vsi vemo, da niso, kajne!? Med obojimi je ogromno dobrih ljudi in kot povsod tudi nekaj malce zahtevnejših značajev. Se pa resnično zdi, da so slednji med cestnimi kolesarji bolj samozavestni in glasnejši. Na srečo na tistih tankih gumah niti ne morejo blizu mojega brloga.

In vendarle gori!
Še dodatek k odgovoru iz prejšnje številke.

Sergeju sem odgovoril, da ni strahu, da se njegov karbonski okvir vname. A želja po znanstvenem poskusu mi ni dala miru in sem pod enim malo podkuril. Jasno, ne pod svojim (ga nimam). Hm. Kako naj se izrazim? Dobro smo se pogreli. Seveda ni gorel karbon, temveč organske smole, ki ga vežejo v strukturo. Epoksi in sorodne smole, pa tudi najlon pri okvirjih termoplast so zelo vnetljiva gradiva, ki pri gorenju proizvajajo tudi visoke temperature. S karbonskimi kolesi torej stran od ognja.

Jazbec

Vprašanja lahko Jazbecu zastavljate v forumih Bicikel.com in Tabla.mtb.si.

 

Značke:
Ključne besede:
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ