Nezaupnica Čuševi antidopinški komisiji
12.09.2007 AVTOR:
Dopinški primer Tomaža Noseta se zapleta precej bolj, kot so to pričakovali režiserji za kolesarski šport nedvomno ničkaj prijetne predstave. Za njih gre, kot kaže, vse skupaj tudi v napačno smer.
Nadzorni odbor KZS je namreč zaradi kršenja sklepov predsedstva in nepravilnosti v postopku predlagal osrednjemu organu zveze razrešitev antidopinške komisije ter odstop njenega predsednika Milana Čuša kot podpredsednika zveze.
Nadzorni odbor, v katerem so Srečo Frantar (predsednik), Ivan Stomilovič in Anton Veselič, je sklepa sprejela soglasno. Člani komisije svojih predlogov niso želeli javno komentirati, dokler zapisnik ponedeljkove seje ne bo na mizi članov predsedstva.
Nobenega dvoma pa ni, da je razlog za predlog razrešitve druga seja komisije, ki sta se je udeležila le dva člana komisije, javno objavljeno pa je bilo, da je bila potrditev 20-mesečne kazni sprejeta soglasno.Nasestanku zaradi službene zadržanosti ni bilo glavnega poizvedovalca in preiskovalca o Nosetovih zdravstvenih težavah dr. Roberta Hajdinjaka. Da se ljubljanski zdravnik strinja s kaznijo, ki sta jo na prvem sestanku s predsednikom komisije Čušem podpisala, seveda ne gre dvomiti. Vendar je bilo v sklepu predsedstva izrecno rečeno, da se mora komisija zaradi vseh pomislekov sestati popolna. To najbrž pomeni, da bi morali biti poleg tudi vabljeni člani – predsednik antidopinške komisije OKS prof. dr. Joško Osredkar, zastopnik KZS pri UCI dr. Radoje Milić in Bogdan Novak.
O tem, kaj vse je antidopinška komisija v proceduri dopinškega primera, ki to po analizi laboratorija v Lozani sploh ni, naredila narobe, naj bi odločila nevtralna odvetniška pisarna. Ali bodo primer zaradi vseh proceduralnih napak morda celo razveljavili, prav tako še ni jasno, ker so v novomeškem klubu pritožbo že poslali v Lozano Častnemu športnemu razsodišču (CAS). Slišati pa je, da naj bi zaplet okrog Nosetovega certifikata za zdravniško izjemo, ki ga slednji ni predal osrednji zvezi UCI, dobila v obravnavo prav tako nevtralna slovenska antidopinška komisija (olimpijska ali pa celo od atletske zveze).
Zaplet z Nosetom bo za kolesarsko zvezo zagotovo usoden. Razčistiti bo treba veliko stvari. Od tega, kakšne motive je sploh imela antidopinška komisija, da je rezultate testov skrivala 8 mesecev, do tega, kakšno vlogo imata predsednik in predsedstvo, če nihče ni bil seznanjen o tem. Na nedavnem sestanku odbora za cestno kolesarstvo so nekateri tudi ostro napadli in kritizirali Adrio Mobil, ker svojega tekmovalca ni takoj suspendiral. V Novem mestu odgovarjajo, da bodo svojega kolesarja do končne odločitve ščitili z vsemi sredstvi, prepričani, da pri Nosetu ne gre za doping, ampak za nestrokovnost antidopinške komisije in zakulisne igrice, ki smo jim bili priča v zlatih časih jugoslovanskega kolesarstva in klubaštva.
VIR: Delo / Vito Divac