Novosti: čevlji Specialized S-Works 7 in čelada Evade II

Novosti: čevlji Specialized S-Works 7 in čelada Evade II
09.02.2018 AVTOR: Matej Zalar
Temeljito prenovljene šprinterice za najzahtevnejše nadomeščajo dve leti star model, nova aerodinamična čelada pa prihaja po skoraj petih letih.

Na prvih dirkah sezone smo že opazili, da profesionalci s Specializedovo opremo uporabljajo drugačne čevlje in čelado, danes pa jih predstavljajo tudi uradno. Za čelado pravijo, da je lažja, predvsem pa bolj zračna in obenem bolj aerodinamična, čevlji pa so bolj togi in udobnejši. Za temeljit preizkus, ki ga bomo objavili v naslednji izdaji revije Bicikel, še ni bilo časa, a prvi vtisi so dobri.

S-Works 7 z ekskluzivnim sistemom Boa

Tisto, kar je pri čevljih delovalo, je ostalo nespremenjeno. Enako kot pri predhodniku, je za podporo stopalnemu loku na notranji strani podplat za poldrugi milimeter višji kot na zunanji. Za še izrazitejšo oporo Specialized ponuja tri različice vložkov s pronatorsko oporo.

Podplat Powerline je drugačen že na prvi pogled. Odprtina za zračenje v prstnem delu je izrazitejša, predvsem pa naj bi stopala od pedal ločevalo manj materiala. To pomeni neposrednejši stik in nižjo težo, obenem pa naj bi bil podplat bolj tog: če je pri šestici Specializedov indeks togosti znašal 13, je pri novem kar 15!

Zgornji del je še vedno iz neraztegljivega materiala Dyneema, ki pa je razporejen nekoliko drugače kot pri predhodniku – predvsem ga je več v prednjem stranskem delu. V oči takoj pade tudi sistem zatezanja S3 Boa z dvema aluminijastima vrtljivima sponkama, ki so jih izdelali ekskluzivno za Specialized. V prstnem delu je še vedno trak velkro.

Oprijeti kot telovadni copati

Nekoliko manj zanosno v gradivih za novinarje omenjajo obliko kopita. Opetnik je zdaj opazno širši, prednji del pa ožji. Obuvanje je precej bolj preprosto, oprijem pa po vsej dolžini stopala bolj enakomeren. Osebno me ozek opetnik pri šesti generaciji ni motil (razen pri obuvanju), a verjamem, da bo širšega čevlja marsikdo vesel. Notranjost je na otip precej prijetnejša, brez robov in ostrih šivov. Po mojem občutku so tudi zmanjšali številke. Prej sem nosil 43 (medtem ko je praktično vsa druga obutev, kolesarska, športna ali za vsakdan največ 42,5), šestica pa mi ustreza tudi pri velikosti 42 – a poudarjam, da z njimi še nisem kolesaril. V vsakem primeru jih pred nakupom dobro preverite! Navsezadnje gre za brezkompromisne tekmovalne čevlje, ki morajo dobro oprijeti stopalo.

Za zdaj so na voljo v treh barvnih različicah. Lepo je videti, da je bela zdaj res bele barve, črni so popolnoma črni, na uredništvo pa so poslali kričeče rumeno-zeleno-oranžno-rožna te. Tej barvi pravijo pri Specializedu hyper green/acid lava. Po uradnih podatkih naj bi tehtali nekoliko manj, domača tehtnica pa pokaže 232 gramov – to je malenkost več, kot je tehtal predhodnik, a osebno me to sploh ne bi motilo. Udobje je pač najpomembnejše. Za čevlje, ki jih nosi tudi svetovni prvak, boste odšteli 359,90 evrov.

Zračnejši Evade II

Verjetno daleč najdaljša čelada v pelotonu iz leta2013 je bila že precej zastarela in pri Specializedu so priznali, da je bila tudi nekoliko vroča. Po temeljitih preizkusih, ki jih podrobneje ne razkrivajo, naj bi temu naredili konec. Neskromno obljubljajo, da ni več razloga, da Evadea II ne bi nosili tudi v poletni pripeki.

Zanimivo je, da so čelado za testiranje v svojem vetrovniku Win Tunnel razrezali in zračni upor merili po segmentih, torej posebej sprednji, srednji in zadnji del. Evade II naj ne bi bil dosti počasnejši od kronometrske S-Works TT. V primerjavi s prejšnjim modelom naj bi v 40-ih kilometrih prihranili 6 sekund, v primerjavi z običajno – ne vemo katero – pa kar 50 sekund.

Čelada je brez dvoma … lepša. Profil je nižji, zadnji del je bistveno krajši, zračnikov je manj, a naj bi bili bolje razporejeni. Tako naj bi bil pretok zraka boljši, s tem pa je izboljšana tudi aerodinamika. Pena EPS je za nižjo težo, a nič slabšo varnost, v različnih delih čelade različno gosta. V zadnjem delu je po novem pred poškodbami materiala zaščitena s plastičnim elementom. Prenovljen je zatezni sistem, sponka pod brado pa deluje po principu magneta.

Predstavili so tri barvne različice, enake kot pri čevljih. Na test smo dobili četrto: oranžno-rožnato-črne barve. Na cesti je ni mogoče zgrešiti. V najmanjši različici tehta 232 gramov, kar je za aerodinamično čelado res malo. V trgovini boste odšteli 249,90 evrov.

Značke: Cestno
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ