Obeta se nam nedeljski pekel v Franciji in Italiji

09.03.2013 AVTOR: D. Z.
V nedeljo se bo z gorskim kronometrom končala dirka Pariz-Nica, kjer na visoka mesta računa Simon Špilak. Na dirki Tirreno-Adriatico pa bo na sporedu peta, 230 kilometrov dolga zahtevna etapa.

Gorski kronometer v Nici
Vsekakor bo nedelja za kolesarske navdušence. Zadnja etapa na dirki Pariz-Nica bo zares nekaj posebnega. Kolesarji se bodo pomerili v gorski posamični vožnji na čas. Govorimo o 9,6 km dolgem kronometru na Col d'Eze. Naklon vzpona je v povprečju 4,7 odstoten, organizatorji pa so ga označili za vzpon 1. kategorije. Sicer pa bo po tednu dirkanja vodstvo branil Richie Porte. Andrew Talansky na drugem mestu zaostaja za 32 sekund. V igri za visoka mesta je tudi Simon Špilak. Lani je dirko končal na četrtem mestu. Tudi identično zadnjo etapo je končal kot četrti. Tokrat je trenutno na osmem mestu, za rumeno majico pa zaostaja za 53 sekund.

Nadaljevanja boja zvezdnikov

Skyjevo premoč na etapnih dirkah v začetku sezone potrjujejo tudi člani ekipe, ki nastopajo na dirki Tirreno-Adriatico. Predvsem v do zdaj najtežji etapi – 173 kilometrov dolgi sobotni preizkušnji, ki se je končala na vrhu zahtevnega vzpona – je Skyjev vlak pokazal svojo moč. »Danes najmočnejši pa je bil Cataldo. Sanjal te bom, « je priznal eden izmed poražencev Joaquim Rodriguez.

Cataldo je naredil prvo selekcijo, napade Nibalija in Contadorja pa sta pomagala zatreti še Sergio Henao in Rigoberto Uran. Vse skupaj je z zmago zaključil Christopher Froome. »Fantje so opravili izjemno delo. Do zadnjega kilometra sem tako lahko ohranil sveže noge, « je dejal Froome. Vendar Britanec ni prevzel vodstva v skupnem seštevku. Modro majico bo v nedeljski, kar 230 kilometrov dolgi preizkušnji nosil Michal Kwiatkowski.

Kolesar moštva Omega Pharma Quick Step je uspel ohraniti štiri sekunde prednosti pred Froomeom in 16 pred Nibalijem. Manj kot minuto zaostanka imajo še Contador, Uran, Horner in Santabrogio. Tako se obetajo še naporni trije dnevi dirkanja. A nedeljska etapa bo še posebej zahtevna in Kwitakowskega čaka težko delo, če želi ohraniti modro majico.

Po dveh vzponi še izjemen zaključek
Kolesarji bodo morali premagati tri kategorizirane vzpone. Najprej vzpon na Forchetta di Palena. Precej zahtevnejši bo prelaz Lanciano, saj bodo morali kolesarji v dobrih 12 kilometrih premagati več kot tisoč metrov nadmorske višine. Vzpona bo konec slabih 40 kilometrov pred ciljem. Sledil bo daljši spust in prihod v zaključne kilometre. Prav zadnjih deset bo še kako zahtevnih. V prilogi lahko vidite tudi graf zadnjih osmih kilometrov.

Najprej se bodo kolesarji podali na štiri kilometre dolg vzpon in na določenem odseku 16-odstoten vzpon. Sledil bo položnejši spust in ciljni klanec. Ta bo predvsem v prvem kilometru izjemno strm. Naklon bo znašal tudi do 19 odstotkov. Dober kilometer pred ciljem bo cesta nekoliko položnejša, etapa pa se bo končala v Chietiju. »Vse, kar lahko naredimo je, da stvari vzamemo iz dneva v dan. Največja grožnja so kolesarji, ki so bili do zadnjega kilometra v ospredju. To so Nibali, Contador in Kwiatkowski, « je še dejal Froome.

»Pred nami je zares težka etapa. Do zdaj je vse potekalo odlično. Ne vem, kaj lahko pričakujem od ostalih, vendar bom naredil vse, da obdržim majico. Mislim, da mi bodo kolegi lahko v ogromno pomoč. Osredotočil se bom na to, da ne bom izgubil preveč časa. Moj glavni cilj je, da osvojim belo majico najboljšega mladega kolesarja. Sem specialist za vožnjo na čas. Tam bom poskusil nadoknaditi še nekaj sekund, « pa je dodal Kwiatkowski. Vsekakor razlog več za ogled etape.