Od padcev in nedoživetega dvoboja do velikih zmag

Od padcev in nedoživetega dvoboja do velikih zmag
12.08.2023 AVTOR: DZ, foto: Sirotti

Tanja Žakelj je na svetovnem prvenstvu osvojila 23. mesto, Gal Glivar je bil 44., Rok Naglič 56. A težko pričakovani dvoboj - na koncu to sploh ni bil - smo si obetali v moškem olimpijskem krosu.

Pidcockov podvig in Van der Poelov padec
Moški olimpijski kros. Že dolgo na svetovnih prvenstvih ni požel toliko zanimanja. Zakaj? Na startu so bili kar trije zvezdniki, ki blestijo tudi v cestnem kolesarstvu. Tom Pidcock, Mathieu Van der Poel in Peter Sagan.

Mednarodna kolesarska zveza je v teh dneh poskrbela za negodovanje s strani gorskih kolesarjev, saj je v zadnjem trenutku spremenila pravila, tako da je lahko Van der Poel starta iz četrte startne vrste in je tako imel v osnovi več možnosti za dober rezultat. Ob njem je tako bil tudi Tom Pidcock, ki pa je olimpijski prvak v tej disciplini. Britanec, ki se je tudi podpisal pod peticijo je bil glede spremembe pravila po koncu dirke jasen:

“To je sranje. Tega niso storili zaradi mene, kajne? So me samo dodali, tako da je bil nekdo tudi ob meni. Mislim, da je to nezaslišano. Če bi moralo tako pravilo obstajati, potem ga moraš sprejeti 1. januarja. Sam sem žrtvoval tri tedne priprav na dirko po Franciji, da sem osvojil dovolj točk in si tako priboril boljši startni položaj. Ta teden pa so spremenili pravilo, sam pa ne moreš storiti ničesar.”

Pidcock je v tej sezoni prav s tem namenom nastopil na dirki v Novem Mestu, kjer je tudi zmagal. Van der Poel pa si je želel z dobrim nastopom na SP zagotoviti mesto na olimpijskih igrah. A spet je imel nesrečo. Nizozemec je grdo padel že v prvem krogu in vsega je bilo konec. Tudi težko pričakovanega dvoboja nismo videli. Van der Poel je moral odstopiti. Tom Pidcock je postopoma pridobival mesta in se kmalu prebil v ospredje.

Potem je uspel prehiteti še desetkratnega svetovnega prvaka Nina Schurterja. Nadaljeval je lahko sam proti cilju in velikemu uspehu. “Zadnjih nekaj krogov je bilo zame zelo stresnih. Menjalnik mi ni delal dobro in v zadnjem krogu so mi prestave preskakovale. Nisem mogel najti pravega ritma, Gaze pa se mi je iz ozadja približeval. Pomislil sem že, da je lahko v trenutku vsega konec. Težko je bilo, ker nisem mogel voziti tako, kot bi si želel. Nekako sem moral izbrati prestavo in potem vztrajati v tisti prestavi.”

Kljub vsem težavam je prišel do naslova svetovnega prvaka. Po končani dirki po Franciji je priprave posvetil tej disciplini: “Po Touru je bilo težko ohraniti osredotočenost za tak dogodek, saj gre za nekaj povsem drugačnega. S psihološkega vidika je to težko, pa čeprav imam rad gorsko kolesarstvo in v njem uživam.” Van der Poel je že v nedeljo po osvojeni mavrični majici dejal, da letos prav veliko ne bo več nastopal.

Povsem drugače je očitno pri Pidcocku. V nadaljevanju sezone bo nastopal tudi na tekmah svetovnega pokala v gorskem kolesarstvu. Zdaj ima dva naslova med elito. Lani je bil svetovni prvak v ciklokrosu, letos pa v olimpijskem krosu. V tej disciplini ima tudi olimpijski naslov. Samuel Gaze je z izjemno vožnjo v zaključku z zaostankom vsega 19 sekund prišel do drugega mesta in je na tretje izrinil Nina Schurterja. Rok Naglič je bil 56.

Tanja Žakelj 23.
V ženski konkurenci se je na prestol vrnila Pauline Ferrand Prevot, ravno tako kot Pidcock članica moštva Ineos. Bila je zelo prepričljiva. Reprezentančna kolegica Loana Lecomte je na drugem mestu zaostala za 1:14. Tretja je bila Puck Pieterse, ki je do medalje prišla z odlično vožnjo v zaključku, saj je prehitela Mono Mitterwallner. Tanja Žakelj je za zmagovalko zaostala za 8:25, kar je bilo dovolj za 23. mesto. Vita Movrin je bila 32.

Samo Gal Glivar na cilju
Še na cesto. Danes so se za medalje pomerili mlajši člani. Loch Lomond je gostil start, potem pa so se kolesarji podali proti Glasgowu, kjer so morali opraviti še sedem zdaj že poznanih, tehnično zahtevnih krogov. Na startu so bili tudi štirje Slovenci. Teo Pečnik, Natan Gregorčič, Boštjan Murn in Gal Glivar.

V hudem nalivu so se na skoraj 170 kilometrov dolgi progi napadi od začetka kar vrstili in še pred edinim daljšim vzponom še pred prihodom na kroge se je v ospredju izoblikovala skupina osmih kolesarjev. Med njimi so bili tudi eni izmed favoritov, kot so svetovni prvak v vožnji na čas Lorenzo Milesi, Axel Laurance in Antoine Huby.

Osmerica ubežnikov je prva prišla v kroge in spet se je izkazalo, da glavnina na teh krogih nima prednosti pred ubežniki. Sicer so se kolesarji iz ozadja večkrat približali - aktivni so bili predvsem Morgado, Svrček, Nys in Segaert - a povsem ujeti jih dolgo niso uspeli. Uspelo je samo Morgadu in Svrčku. A medtem ko sta lovila preostalo četverico, je v zadnjih dveh krogih napadel Laurance. Francoz je vozil odlično in uspešno je branil okrog 20 sekund naskoka.

Na koncu je ohranil še ravno dovolj prednosti, da se je lahko veselil naslova svetovnega prvaka. Sprint četverice za drugo mesto je dobil Portugalec Antonio Morgado, tretji je bil Martin Svrček. Sledili so še Jack Rootkin Gray, Lorenzo Milesi, Moritz Kretschy, Alec Segaert, Ivan Romeo, Max Walker in Pierre Gautherat. Kaj pa Slovenci?

Prvi je popustil Natan Gregorčič, potem pa Teo Pečnik. Boštjan Murn je imel težave s kolesom in glavnine ni uspel več ujeti. Vztrajal pa je Gal Glivar, ki pa vseeno ni imel dovolj moči, da bi sledil vsem pospeševanjem. Vseeno je vztrajal do cilja. Na koncu je bil 44. Zaostal je za 8:16. Jutri nastop čaka še članice. Na startu bodo tudi tri Slovenke. Eugenija Bujak, Urška Žigart in Urša Pintar.

Značke: Svetovno prvenstvo
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ