
Novico so objavili le s kratko izjavo na vrhu njihove spletne strani, v njej pa so zapisali, da diske prepovedujejo na vseh dogodkih, ki potekajo pod njenim okriljem. Debata o ustreznosti diskov na dirkah najvišje ravni poteka že nekaj časa, pika na i pa je bila grda poškodba Frana Ventosa na dirki Paris - Roubaix. Po uradni pritožbi kolesarjev so pri UCI-ju sprejeli odločitev, da do nadaljnega prepovejo diske na vseh dirkah, ki potekajo pod njenim okvirjem.
Francozi pa se niso zadovoljili le s profesionalnimi dirkami, šli so še korak dlje in diske prepovedali na dirkah vseh ravni. Tako z njimi ne bodo smeli nastopati niti mladinci in amaterji, kar bo verjetno povzročilo precej negodovanja, predvsem pri amaterjih, ki pogosto nimajo alternativnega kolesa brez diskov, s katerim bi lahko nastopali.
Šli so celo tako daleč, da so nastop s kolesi z diski prepovedali tudi udeležencem popularnega maratona L'Etape du Tour, ki bo letos potekal po trasi 20. etape dirke po Franciji. Kako dolgo bo prepoved veljala zaenkrat ni znano, verjetno pa bodo Francozi še naprej sledili smernicam Mednarodne kolesarske zveze in se prilagajali njihovim odločitvam. Do spremembe pa na francoskih cestah na tekmovanjih diskov ne bomo več gledali.
Pod UCI-jevim okvirjem je reku Grilc...
haha. še pr nas. pa bo franja na pol prazna :P
dejansko so vedl kaj se lahk zgodi, ampak vseeno so dal v uporabo
zdaj ko se je pa zgodilo pa prepovedujejo
kdo je tu nor
kdo je pokasiral dnar
Popolna prepoved diskov na kolesarskih prireditvah bi morala veljat po celem svetu.To je samo dobro za kolesarstvo,spet bodo cestna kolesa zgledala normalno in jih bo užitek pogledat.
Kremenčkovi in Butalci vsi po vrsti (tudi komentarji)
Vsi ki kolesarimo dobro vemo, da so vse vrste obročnih zavor in disk zavore v današnjem času zelo učinkovite in uporabne ter je le izbira posameznika za kaj se bo odločil. V tekmovalnih merilih pa mora biti seveda stvar bolj konkretno dorečena. Žalostno je edino to, da niti kolesarske organizacije, niti nobeden od komentatorjev ne vidi bistva vsega, TO JE BILA NASILNA TEŽNJA PROIZVAJALCEV IN PRODAJALCEV DISK ZAVOR (saj se opazi, da trg hoče na vse pretege izriniti V-brake obliko zavor, podobno kot 26 colerje) PO POVEČANI PRODAJI IN DOBIČKU. HALO, njim se fučka za vse drugo, kar nakladajo, profit je važen, zdaj se jim je mal sfižilo pa bodo tud zato POPUŠILI, zaradi svoje požrešnosti po profitu.
U jeb..... Povejte mi samo ali se lahko še vozim s takim kolesom ali lahko kasiram kazen, če me ustavi policija.
Moje razmišljanje... Diski znajo biti nevarni. Nevarni so tudi verižniki. A glavna razlika je v tem, da ko te verižnik zadane, je zaradi same postavitve 11 verižnikov stična površina kasete s kožo večja, pritisk na kožo pa porazdeljen na stične zobnike 11 verižnikov. Prav tako se verižniki vrtijo bolj kot ne neodvisno od obroča. Zato imamo recimo cca. 200g rotirajoče mase
Diski pa so na drugi strani vezani na obroč. Ko te zadane, se momen rotirajočega obroča skoncentrira in ustavi na 1 stični točki diska s kožo. V tem primeru imamo torej cca. 700g rotirajoče mase.
@Lopata:Moje razmišljanje... Diski znajo biti nevarni. Nevarni so tudi verižniki. A glavna razlika je v tem, da ko te verižnik zadane, je zaradi same postavitve 11 verižnikov stična površina kasete s kožo večja, pritisk na kožo pa porazdeljen na stične zobnike 11 verižnikov. Prav tako se verižniki vrtijo bolj kot ne neodvisno od obroča. Zato imamo recimo cca. 200g rotirajoče mase
Diski pa so na drugi strani vezani na obroč. Ko te zadane, se momen rotirajočega obroča skoncentrira in ustavi na 1 stični točki diska s kožo. V tem primeru imamo torej cca. 700g rotirajoče mase.
Kaj pa ko te pri množičnem padcu zadane sprednji verižnik?? Bognedaj v glavo ali za vrat......disk ti težje pravokotno prileti na katerikoli del telesa kot sprednji verižnik, ki je veliko bolj oster kot disk.....
@max164:@Lopata:Moje razmišljanje... Diski znajo biti nevarni. Nevarni so tudi verižniki. A glavna razlika je v tem, da ko te verižnik zadane, je zaradi same postavitve 11 verižnikov stična površina kasete s kožo večja, pritisk na kožo pa porazdeljen na stične zobnike 11 verižnikov. Prav tako se verižniki vrtijo bolj kot ne neodvisno od obroča. Zato imamo recimo cca. 200g rotirajoče mase
Diski pa so na drugi strani vezani na obroč. Ko te zadane, se momen rotirajočega obroča skoncentrira in ustavi na 1 stični točki diska s kožo. V tem primeru imamo torej cca. 700g rotirajoče mase.Kaj pa ko te pri množičnem padcu zadane sprednji verižnik?? Bognedaj v glavo ali za vrat......disk ti težje pravokotno prileti na katerikoli del telesa kot sprednji verižnik, ki je veliko bolj oster kot disk.....
Kot vem prednji verižnik iz sprednje, zgornje in spodnje strani prekriva veriga. Poleg tega je mali verižnik dokaj dobro skrit med velikim verižnikom in okvirjem.
Ampak saj poanta ni v tem. Jasno je, da so tudi verižniki nevarni. Tisto, kar dela diske nevarne v pro touru je ravno možnost množičnega padca, ko letijo kolesa in deli telesa na vse strani. In v to enačbo ni potrebno vnesti novega relativno ostrega predmeta. Poleg tega je dodatno vprašanje dodane vrednosti v obliki povečane zavorne moči. O tem sem v eni drugi temi že pisal. Kakor tudi primerjavami s MTB in CX. Razen tega, da vse tri kategorije vozijo predmet, ki je v svetu poznan pod enotnim izrazom "kolo", skupnih stičnih točk praktično ni, ker gre za tri zelo specifične discipline, ki zahtevajo vsaka svoje veščine in način priprave.
Drži, ni potrebno vnesti novega ostrega predmeta, saj bi bil ta predmet (diski) samo zamenjava že obstoječega dovolj učinkovitega zavornega sistema. Verižniki, pedala itd pa so nujni sestavni elementi kolesa in so trenutno nezamenljivi. Brez njih pač ne bi bilo kolesa. Zato mislim, da so eventuelne poškodbe zaradi nujnih sestavnih delov "kompromis", poškodbam zaradi nenujnih, kot so v tem primeru diski, pa se v bistvu lahko izognemo.
Ker je to moj prvi post, vse prav lepo pozdravljam
A so diski ful ostri po robovih?
Disk je v osnovi top na robu.
Naostri ga obraba. Jeklo razvleče in ustvari dva privihka.
Ko to vidiš je lažje razumeti.
Iz lastnih izkušenj...sicer na MTB-ju, sem po nesrečnem naključju (padcu) priletel s kolenom na sprednji disk kolesa, ki ga je vozil kolega. Koleno mi je odprl kot piksno...rezultat trije notranji in pet zunanjih šivov. Verjam, da je lahko zadeva precej nevarna pri padcu v grupi.
@Shack:Iz lastnih izkušenj...sicer na MTB-ju, sem po nesrečnem naključju (padcu) priletel s kolenom na sprednji disk kolesa, ki ga je vozil kolega. Koleno mi je odprl kot piksno...rezultat trije notranji in pet zunanjih šivov. Verjam, da je lahko zadeva precej nevarna pri padcu v grupi.
Ne ne, to pa ne. Zagotovo nisi bil na MTB, ker v MTB svetu se to ne dogaja. Ali veš, koliko let se tam že uporabljajo diski? Če bi bilo to, kar govoriš res, potem bi o tem seveda poročali mediji oz. bi to vedeli. Pa niso. Ker se ne dogaja. Zato se ne bo dogajalo niti v cestnem kolesarstvu. Ta cestni kolesar, ki si je tako razparal koleno, pa ni bil poškodovan s strani diska. Ker, kot omenjeno, diski tega ne morejo narediti. Vsi ki trdijo nasprotno so bedaki in nasprotujejo razvoju kolesarstva.
Tole ni direktno povezano s to temo, pa vseeno. Če vse zavore ( diski ) delajo tako, kot sem imel danes priliko videti pri vzponu na Vršič, potlej naj jih kar nehajo delati ne pa samo prepovejo uporabo na dirki. Možakarja sem slišal davno preden sem ga videl in sem ga še vedno slišal davno po tem, ko ga nisem več videl. Ta zvok, pa to ni za med ljudi . Za povrhu, pa se je malo nad Kočo na gozdu, ustavil in hladil diske.
Diski niso slabi, ampak zahtevajo več vzdrževanja kot V zavore in zato jih verjetno industrija toliko promovira in forsira i.e. cene koles dol, cena delov in stroški povezani s servisiranjem gor.
Jaz sem nekaj let nazaj vzel diske namesto Magure (ki sem jo imel na predhodnem kolesu in bil z njo zelo zadovoljen) in mi je še sedaj žal. Če ne rihtaš redno, cvili, se zvija, etc. Ker sem weekend warrior rekreativec so zame diski no go za tolko časa, dokler se bodo dale v zavore še dobiti.
@Lopata:
Ampak saj poanta ni v tem. Jasno je, da so tudi verižniki nevarni. Tisto, kar dela diske nevarne v pro touru je ravno možnost množičnega padca, ko letijo kolesa in deli telesa na vse strani.
Marsikaj sem že videl pri padcih v pelotonu, ampak zgoraj opisanega pa še ne. V hudih prometnih nesreča, tam pa. Si morda mislil deli koles(a)?
matejn in becane, jst imam diske na trekingu, 5 let, bil z njimi na franji, bil na alpah, kar nekajkrat na Vršiču. Vzdrževanje - enkrat zamenjal ploščice. Zaviranje z diski je bistveno boljše. To je definitivno.
Pa ne mi govorit, da gumice ne piskajo!
Zakaj potem še verižnikov ne prepovejo in uvedejo jermene in jermenice? Ni nobenih špičastih delov.... Poleg tega, še vedno ne razumem, kako bi te disk poškodoval (OK, res padeš na drugo kolo iz strani in padeš s kolenom/komolcem direktno na disk) drugače pa ni variante, če je vodoravno ob felgi. Sej ni 20cm vn iz osi izpostavljen kot kakšno madmax rezilo... Sam sem se na verižniku že večkrat poškodoval, celo pri zadnjem padcu tudi, na diskih še nikoli....
Kaj pa opekline?
Sej disk ni pol ure po zaviranju še vedno vroč... Se hitro ohladi. že naši navadni.. Oni majo pa itak še boljše oblike, ki še hitreje odvajajo toploto. Morš računat, da se disk vrti, s tem kroži skozi zrak, hkrati pa se še naprej pelješ in povzročaš še več vetra na disk.
Sam se pa vidi, da skoraj nihče tukaj ne vozi MTB-ja. :)
Sam vozim diske na treh MTB-jih (za downhill, za turce in enega za XC). vsi trije imajo spredaj 203mm rotor in zadaj ali 180mm ali 203mm rotor. Do zdaj sem preždel na teh kolesih več kot 15 let in se ne spomnim, da bi kadarkoli dobil poškodbe pri padcu zaradi diska....prej zaradi sprednjih verižnikov, belance, etc.
Zgolj v razmislek...
Na ravnini itak da ni problemov. Če pa se zvrneš med spustom (na takem, da je porebno zavirati), pa da pade nate sprednji del kolesa, te diski opečejo. Ali pa prežgejo obleko, ki je itak vsa plastik-fantastik. Ni se meni zgodilo, se je pa kolegom. Jaz sem se samo enkrat po nemarnosti prislonil na disk, pa sem bil od takrat bolj pozoren, kaj delam po spustu.
Drugače so pa diski na mtb kolesu zakon. Za na specijalko jih pa potrebujem, ker imajo ultegra zavore dovolj dobre gumice.
Kako se vam uspe na diskih opečt, bi lahko tudi samo bog vedel (če bi obstajal ;))...
Ko sem v Grčiji, v hudem nalivu, na dolgem spustu, videl domačina, ki je na karbonskih obročih tiščal ročice v krmilo/tape in s polno hitrostjo letel mimo mene, sem si samo rekel: "Hvala komurkoli, da imam diske na specialki!!"
In tale gonja proti diskom je bolj vztrajanje tistih, ki nimajo "tehnologije" in "stare šole", ki jo je na karkoli novega nemogoče navaditi in jim dokazati, da je lahko nekaj boljše, hitrejše, itd.
Sem pa prepričan, da so špice, zobniki (prednji, da ne bo pomote), zadali več ran kot pa bi jih diski.
In marsikateri "cestar" bi moral izpopolniti tehniko na kolesu - poglejte npr. Sagana, kako se izogiba padcem, kako se reši, itd.
Vse to je moje osebno mnenje na podlagi pogovorov z marsikom, lastnim izkšnjam, "tehničnim" dokazom, itd., preden se "razjezite". :)
@bodygeometry:
In marsikateri "cestar" bi moral izpopolniti tehniko na kolesu - poglejte npr. Sagana, kako se izogiba padcem, kako se reši, itd.
In ravno to je dodaten argument, zakaj diski v pro touru oz. na profesionalni ravni niso potrebni. Kolesarji, ki vozijo na tej ravni, morajo biti sposobni peljati in obvladati kolo. Kdor ni tega sposoben, pač ni za v pro tour.
Kar se tiče rekreativne ravni, pa je to popolnoma drug svet. Ne dvomim, da marsikateri rekreativec krvavo potrebuje disk zavore. Diski so zato za kolesarski svet na rekreativni ravni to, kar je bil sistem DI2 pred leti v pro touru. Edina razlika pri tem je, da se je sistem DI2 uvajal iz vrha piramide navzdol, tu pa je sistem nasproten. In to je razlog več, da je situacija takšna, kot je. Razvoj diktirajo prodajalci in ne tekmovalci. In to je slabo, saj je v obtoku sistem, za katerega noben, roko na srce, ne ve kako in kaj. Pa še enkrat. Ne primerjajte MTB in cestnega kolesarstva, ker mešate hruške in jabolke.
Predvsem pa gre po mojem mnenju na roko disk zavoram dejstvo, da lahko, baje, kolesari čisto vsak. Od motoričnega debila do vhunskega poklicnega športnika. To pa vsaj mene ne navdaja z optimizmom. Če je lahko vsem jasno, da nekateri niso recimo za plavanje, nogomet, košarko ali tenis, zakaj je tako nelogična misel, da vsi niso za na kolo? In zakaj se potem vsako leto čudimo padcem na rekreativnih maratonih in Franji?
Pa še en izsek iz mednarodnega okolja...
As a retired veteran elite racer and now a co-owner of a bike brand that had road discs nearly a decade ago, Baden Cooke has a unique perspective. While, as mentioned above, he wouldn?t use them for racing because of the added weight, he says his company is designed a disc bike that can handle clinchers up to 32mm.
"I was a pro for 14 years. I would brake harder and later than anyone else when I was a rider. I would come into a corner on the front wheel," Cooke says, explaining why he didn?t see the need for discs for racing. "I have also noticed that the brake a lot of the time rubs the disc. But just the weight on its own would be enough not to use them. I just don?t see any need. If they change the weight limit, maybe I would go back and have a look at it.
"Maybe in the rain. Maybe. But even then? the fact that you couldn?t brake very hard in the rain, was the reason you weren?t dropping yourself," Cooke adds. "You had to slow down with a lot of clearance. In the rain, if the brakes were more effective, you might have more crashes.
"But I don?t think they are dangerous. I think that?s bullshit," he concludes. ?For amateur riders ? I think this whole thing has been blown out of proportion. If you are in a race where the UCI rules don?t apply, it wouldn?t be dangerous at all. I simply wouldn?t use it because it don?t think it's advantageous. If anyone else wants to use it, go ahead."
@Lopata:Pa še en izsek iz mednarodnega okolja...
"Maybe in the rain. Maybe. But even then? the fact that you couldn?t brake very hard in the rain, was the reason you weren?t dropping yourself," Cooke adds. "You had to slow down with a lot of clearance. In the rain, if the brakes were more effective, you might have more crashes.
Jaz se z njim kar strinjam. Včeraj s Smrečja proti odcepu za Šentjošt je bilo v enem ovinku (na strmem delu), še z navadnimi zavorami skoraj preveč. Je sprednje kool kar malo spodneslo in je "zaradiralo". Kako bi se obneslo nekomu, ki ima malce bolj slab občutek za vožnjo v dežju in za zaviranje v takih pogojih, pa še diske gor, ne vem.
Sem ravnokar bral prispevek ultramaratonskega kolesarja, ki je 2014 vozil 1001-miljo v Italiji v deževnem vremenu. Navzdol je vozil bolj počasi, kot navzgor, je rekel. In on, pa še kdo drug, že ve(jo, mo), zakaj.
Nevarno na specialki.....prvič ko bo šlo zares in bi trznil, ti bo kolo zablokiralo in potem!!!!!vse ostalo so izgovori, ker jim je nerodno priznat da so na specialki neuporabni
tole "malo mešano" v pelotonu najbrž ni ravno Ok. Se spomnim, kako je bilo ne skupnih turah, ko je kdo imel CC kolo in cantilever zavore. Tip se je lahko takorekoč v hipu ustavil. Drugi pa smo se morali vsak po svoje znajti, tudi zapeljati s ceste v graben.
Hudo rezilo so tile rotorji - za uporabnike FB-a:
www.facebook.com/www.biciusbi kes.es/videos/1260230137337665 /?pnref=story
www.facebook.com/search/top/? q=bicius%20videos
(poglej video z disk zavoro Shimano Ultegra)
@bodygeometry:Hudo rezilo so tile rotorji - za uporabnike FB-a:
www.facebook.com/www.biciusbikes.es/videos/126023013733766 /?pnref=story
Škoda besed, prepričanega se ne da prepričat
Ja kaj čmo...še dobro, da se Gospodov prveč ne sprašuje, sicer bi si še vedno ljudje banane z drevesa na drevo podajali...
Ne rečem, da so diski na roudijih prava evolucijska pot, bo pa to čas pokazal. Enkrat že. Če vaš spomin seže pet sezon nazaj, je takrat velika večina trdila, da so powermetri bula. Danes ga vozi vsak, ki razume trening.
Včasi so tudi trdili, da je karbon nevaren. No, saj je mogoče na začetku tudi zares bil. Ampak to je že zgodovina in danes nihče resno ne dirka z vodovodnimi cevmi. Pika.
Ampak trditev da so diski nevarni, je pa naravnost smešna...nekaj drugega je pa dejanska prednost in uporabnost!
@IZO:Ja kaj čmo...še dobro, da se Gospodov prveč ne sprašuje, sicer bi si še vedno ljudje banane z drevesa na drevo podajali...
Ne rečem, da so diski na roudijih prava evolucijska pot, bo pa to čas pokazal. Enkrat že. Če vaš spomin seže pet sezon nazaj, je takrat velika večina trdila, da so powermetri bula. Danes ga vozi vsak, ki razume trening.
Včasi so tudi trdili, da je karbon nevaren. No, saj je mogoče na začetku tudi zares bil. Ampak to je že zgodovina in danes nihče resno ne dirka z vodovodnimi cevmi. Pika.
Ampak trditev da so diski nevarni, je pa naravnost smešna...nekaj drugega je pa dejanska prednost in uporabnost!
O.K. izo, pa mi res povej, če ti sedaj ne zabremza dost hitro, osebno sem sprobal diske, pa se mi zdi res da preagresivno grabi za specialko,odnosno na 2 cm gumici, ki jo gonimo.Pa ne mislim nič slabega, morda so starejše karbon felge bile res podhranjene glede zaviranja, a so se vseeno vsi pravočasno ustavili.Nova generacija pa kapo dol, marsikateri obroč bolje od alu.Edina prednost zna biti dež, a če so vsi na istem, so isti pogoji......pa morda je disk lede dežja še nevarnejši kar se tiče zdrsov pri zaviranju.
@giovanni
Če imaš dober klasičen komplet, zavira bolje kot diski. Tudi v dežju kar se alu tiče, za karbon pa tega nebi mogel reči- po mojih izkušnjah. Tudi modulacija je pri klasiki boljša, sploh pa v dežju , ko je vprašljiv stik gume s podlago. Ampak to je problem pilota, ne zavor. Sitno je le piskanje, ko je ozračje hladno ali vlažno.
Še največji problem pa je pregrevanje na dolgih, stmih in zavitih spustih. Pa ne bit pametni o znanju zaviranja. Tam se sistem začne pregrevat in še ni dorasel potrebam.
Torej, tudi sam sem mnenja, da diski še niso zreli za uporabo na cesti. Ampak to ne pomeni, da bo vedno tako. Razvoja se pač ne da ustaviti in prav je tako.
Ampak še enkrat, nevarni niso pa nič bolj, kot recimo fajfa... to sem želel povedat!
Diski bodo v Pro Touru zopet dovoljeni od junija naprej.
cyclingtips.com/2016/05/leake d-notes-reveal-that-uci-will-r estart-disc-brake-trial-in-jun e/
Jaz osebno res premalo vozim, pa vendar... zaviranja in spustov sem vešč. ker je mtb prva ljubezen. In vse oblike mtb-a, od xc pa do bike parkov.
Trenutno vozim mehanske BB7 diske in 105 ročico, prej sem vozil Ultegra hidravliko. Na drugem biciklu je Ultegra, Swisstop črne gumice in Roval CLX obroči (tega vozim občasno, ker ni moj :D).
Na mojem predprejšnjem so bili Rovali z alu zavorno površino in Ultegra z originalnimi gumicami.
Na hidravliki je bilo konkretno več moči in modulacije kot sedaj na mehanskih BB7. Po moči bi rekel, da so črne Swisstop na karbonski feltni in Ultegra ročici tam-tam s 105 ročico in BB7.
Za nazaj za alu/Ultegra kombinacijo pa ne spomnem več tako dobro, da bi upal primerjati...
Ponovna uvedba oz. testiranje od junija dalje? Zgleda so malo preurano reagirali po tistem incidentu.
Nisem še zasledil profija, ki bi zagovarjal uporabo diskov z enakimi argumenti, kot to delajo proizvajalci. Dejansko se ne spomnim, da bi kateri profi odkrito zagovarjal diske v pro touru. K večjemu so ravnodušni.
Enim še sedaj ni jasno, kako bistveno bolje delujejo diski na spustih, tudi v suhem vremenu.....da bo sedaj prijelo enkrat bolj kot klasične zavore in bo vse blokiralo...
Kot že 100x povedano, je bistvo modulacija in sam občutek pri zaviranju. Enostavno bi lahko primerjal zadevo z avomobilom, kot bi se danes vsedel v avto brez in z ABS-om.
Na klasičnih zavorah ti bo zavora bistveno hitreje zablokirala, kot pa pri diskih, tudi v suhem.
Ko pri klasičnih zavorah sunkovito pritisneš na zavoro, boš v trenutku zadaj naredil špuro ali pa boš obratno, šel na sprednje kolo ali čez. Tega pri diskih ni, oziroma je ta meja bistveno prestavljena.
Po opravljanih 2.000km z diski in kar nekaj strmih in "škatljivih" spustih, lahko rečem, da je to to. Prvič letos probal tudi specialko z klasičnimi zavorami in je na spustu, pri zaviranju prvi občutek podoben, kot bi se danes vsedel v Yugeca in pedalka zavore v podn, grdo rečeno.... Je kar malo nelagoden občutek, ko bo med sezono takole prišlo do menjave koles, točke zaviranja niso iste, zavorna pote ni eneka, itd...
@tomyboy2:Enim še sedaj ni jasno, kako bistveno bolje delujejo diski na spustih, tudi v suhem vremenu.....da bo sedaj prijelo enkrat bolj kot klasične zavore in bo vse blokiralo...
Kot že 100x povedano, je bistvo modulacija in sam občutek pri zaviranju. Enostavno bi lahko primerjal zadevo z avomobilom, kot bi se danes vsedel v avto brez in z ABS-om.
Na klasičnih zavorah ti bo zavora bistveno hitreje zablokirala, kot pa pri diskih, tudi v suhem.
Ko pri klasičnih zavorah sunkovito pritisneš na zavoro, boš v trenutku zadaj naredil špuro ali pa boš obratno, šel na sprednje kolo ali čez. Tega pri diskih ni, oziroma je ta meja bistveno prestavljena.
Po opravljanih 2.000km z diski in kar nekaj strmih in "škatljivih" spustih, lahko rečem, da je to to. Prvič letos probal tudi specialko z klasičnimi zavorami in je na spustu, pri zaviranju prvi občutek podoben, kot bi se danes vsedel v Yugeca in pedalka zavore v podn, grdo rečeno....
Je kar malo nelagoden občutek, ko bo med sezono takole prišlo do menjave koles, točke zaviranja niso iste, zavorna pote ni eneka, itd...
Ojej...
Ok, če grem samo na zaključek, da se ne zapletam preveč v zgornji zapis: nikoli in nikdar ni zaviranje v grupi enako, pa tudi če bi imeli vsi popolnoma enako opremo! Razlika v točki zaviranja in samemu pojemku, tiči že v telesni teži kolesarja. In še nekje je razlika, reče se ji pa kohones, če se menimo o zaviranju na spustih!
@IZO:
Ok, če grem samo na zaključek, da se ne zapletam preveč v zgornji zapis: nikoli in nikdar ni zaviranje v grupi enako, pa tudi če bi imeli vsi popolnoma enako opremo! Razlika v točki zaviranja in samemu pojemku, tiči že v telesni teži kolesarja. In še nekje je razlika, reče se ji pa kohones, če se menimo o zaviranju na spustih!
Jest ti govorim realna primerjava, ker vozim kolo z diski in kolo brez!
Isti spust, iste razmere, ista teža kolesarja, drugačno kolo.
Bistvo je, da je sam občutek, ko priletiš pred zavoj z visoko hitrostjo pri enem in pri drugem, kot dan in noč, koliko je realna razlika v cm, pa OK.... tisti, ki jih vozi že ve.
@IZO:
Če imaš dober klasičen komplet, zavira bolje kot diski...
Tole kar si napisal pa sigurno ne bo držalo.
Končna zavorna v suhem je res pri obeh skoraj identična, ampak kako prideš do tiste točke, je pa disk nekaj čisto drugega. Pa imam po menjavi top zavornih čeljusti 9000, še malo boljše TRP R797 EQ, kar tako nima neke veze.
@tomyboy2:OK.... tisti, ki jih vozi že ve.
No, to vse pove. Klasika sram red, kot tudi diski sram red. Lahko prideš probat
@IZO:
Če imaš dober klasičen komplet, zavira bolje kot diski
A nis ti enkrat Supermoto vozil ? A tam si z nogam bremzal?
Dejstvo je, da so diski na tej sopnji definitivno nevarni, drugače jih ne bi prepovedali, vsaj glede na to kako močna je industrija ki rine notri.Poleg tega so še grdi.
Na stopnji razvoja kot je , pa mi niso všeč kot povedano zaradi situacij ko refleksno zaviramo premočno zagrabi.Ne vem sicer koliko se med seboj razlikuje to med različnimi proizvajalci, a stvar je presurova, sicer tomyboy zagovarja ravno nasprotno tezo, a po lastnih izkušnjah bi trdil obratno
zanimivo je, da ravno tisti, ki so vam diski grdi, zagovarjate da so nevarni...
@ken:@IZO:
Če imaš dober klasičen komplet, zavira bolje kot diski
A nis ti enkrat Supermoto vozil ? A tam si z nogam bremzal?
ah...mislim da je bil v speedway-u......je tam z nogo žlajfal...
@ken:@IZO:
Če imaš dober klasičen komplet, zavira bolje kot diski
A nis ti enkrat Supermoto vozil ? A tam si z nogam bremzal?
Sem vozil, dirkal, se izobraževal v tovarniških ekipah in vodil tekmovalni ekipi. Mogoče mi je od tam ostalo nekaj tehničnega znanja, nikoli ne veš...
Zavore na supermoto motorju? Cela jeba, podobno kot pri cestnem kolesarstvu. V bistvu je šlo takrat na začetkih za zelo podoben problem. Gre za predelane kros motorje, ki so dirkali (tudi) na asfaltu in zavore niso bile kos zahtevam...diski seveda. Upam, da ti ne hodijo bobni po mislih...
Sem pa enkrat tudi z nogami bremzal, ja! Mi je mehanik prednje kolo zamenjal in pozabil ročko napumpat...no, mal sem bil potolčen, pa motor tudi!
@IZO...
Bogi mehanik...potem.
Karbo felge so precej izpopolnili ,kar se obdelave zav. površine tiče...neke kao diamantna obdelava. Fino postane, ko se ulije nekje na vrh hriba in cesto zalije vsa možna peščena nesnaga. Epilog je ..? Sfrizirana zavorna površina in 2000 eu v kanti za smeti...
Torej,to ni edini, je pa kar precej tehten argument ZA disk zavore, pomoje? Al?
Ja Ken, se strinjam in pravim: ogromno je prednosti, vendar ta trenutek osebno še vedno vidim več pomanljivosti.
In če že daješ primer, evo enega kontra: če te nekdo spusti z Zonkolana, diski se pregrejejo, olje zavre, ročka v balanci- hoda konec...kaj pa potem? Ne samo da gre teoretično vse v franže, še krvavo se znaš oseknit...recimo! :)
Nisem nasprotnik diskov, da ne bo to kdo tako razumel, le stvari še niso čisto dodelane in menim, da je samo vprašanje časa, kdaj bodo!
@IZO:In če že daješ primer, evo enega kontra: če te nekdo spusti z Zonkolana, diski se pregrejejo, olje zavre, ročka v balanci- hoda konec...kaj pa potem? Ne samo da gre teoretično vse v franže, še krvavo se znaš oseknit...recimo! :)
to se pa globoko strinjam....pa ni treba jet na Zonkolan...kr iz vrha Mangarta se spusti...pa bo kr fino...
@ken:@IZO...
Karbo felge so precej izpopolnili ,kar se obdelave zav. površine tiče...neke kao diamantna obdelava. Fino postane, ko se ulije nekje na vrh hriba in cesto zalije vsa možna peščena nesnaga. Epilog je ..? Sfrizirana zavorna površina in 2000 eu v kanti za smeti...
Torej,to ni edini, je pa kar precej tehten argument ZA disk zavore, pomoje? Al?
...Ken kot vedno tehten...
@IZO:In če že daješ primer, evo enega kontra: če te nekdo spusti z Zonkolana, diski se pregrejejo, olje zavre, ročka v balanci- hoda konec...kaj pa potem? Ne samo da gre teoretično vse v franže, še krvavo se znaš oseknit...recimo! :)
IZO, če smo konkretni (Zoncolana še nisem vozil), smo spet pri "tehniki", pod katero spada tudi zaviranje. In ne mi rečt, da se obroč ne segreje, gumice obrabijo, vse skupaj pa še vedno z enako močjo prime pri klasiki.
Kdor ni vešč vsaj osnov zaviranja, se naj izogiba dolgih spustov tako ali drugače, ker v nobeni kombinaciji ne bo varen. ;)
Sicer na mtb-ju, ampak za bajto imam praktično bajk park in tudi dva traila, katerih povprečen naklon presega 30% (po aplikacijah celo 35), pa se mi z neko normalno kombinacijo ne dogaja, da bi se zavore pregrele, medtem ko marsikdo, ki pride vozit, že po začetkih traila pešači, saj "ostane brez zavor". En primer, ki ga redno doživljam v praksi.
Ja no lej, sem posebej omenil, da ne bit pametni okrog tehnike bremzanja, ker ni to poanta! Govorimo o situacijah, kjer enostavno moraš viset na zavori. Zato sem tudi omenil Zonkolan.
Pa Mtb kot si ga ti opisal, res nima kaj dosti skupnega s cesto. In če sva že ravno pri tem, koliko teh pešakov pa redno menja olje v sistemu? Recimo...oba veva, kako je s tem in kakšen je folk. Zadnjič je eden od trgovcev/serviserjev objavil fotko zavornih ploščic od strankinega MTbajka. Nočeš videt!
Dirkači verjetno ne bodo v neki prednosti kar se zaviranja tiče. Sigurno pa bo disko scena korak naprej pri vožnji navzdol pri GT (grande turisimo) rajderjih.
P.S. Ampak... okvirje bo pa še zmer zvijal nad 60/h,aneda?
IZO, od vsaj polovice "pešakov" imam slabše zavore, z več lufta, manj mesa na ploščicah, itd.
Z mojimi bicikli marsikdo pešači tudi drugje, ker nisem komplikator ponavadi, večina pa neve, da so. ;)
Skupnega imajo pa to, da že marsikateri mtb-jevc ni vešč ravno zaviranja in potem resnično brez prestanka drži zavoro, enako pa se sigurno (ali pa še v večji meri) pojavlja na cesti.
Zvijanje marsikaterega okvirja pri močnejših disk zavorah pa je po mojem mnenju eden od glavnih razlogov, da se "pelje" takšna gonja proti disk zavoram.
@bodygeometry:
Zvijanje marsikaterega okvirja pri močnejših disk zavorah pa je po mojem mnenju eden od glavnih razlogov, da se "pelje" takšna gonja proti disk zavoram.
Jaz pa menim, da je problem samo v ljudeh, ki nočejo ali ne morejo sprejeti sprememb/napredka in si nočejo priznati, da jih je čas povozil. Tradicija je železna cokla in dinozavrov je v kolesarstvu kolikor hočeš...
Me zanima, koliko vas ima mtb z diski in cestne s klasičnimi - obročnimi zavorami? In koliko od vas ima zaredi tega težave z zaviranjem oz. s privajanjem na zaviranje, ko presedlaš iz mtb bicikla na cestaka oz obratno? In zakaj bi zaradi tega nekdo imel težave z doziranjem pri cestnih z disk zavorami? Z diski imaš sigurno boljšo kontrolo nad zaviranjem, pa tudi manjša sila je potrebna.
Jaz nimam težav in mislim, da tudi profiji ne, razen če imajo tako močne pogojne reflekse , navajene na klasične zavore.
Lepo si povedal - ne en od glavnih razlogov, ampak kar glavni razlog so pa verjetno DINOZAVRI. :)
In osrečili so proizvajalce...pa seveda trgovce, ki imajo polne lagerje koles z diski...

No, bojo pa vsaj poceni!