OI:Nicole Cooke vriskala v dežju, Sigrid Corneo jokala v dežju
10.08.2008 AVTOR:
Olimpijsko zlato Britanki Nicole Cooke, srebro Švedinji Emmi Johansson in bron Italijanki Tatiani Guderzo, ter Sigrid Corneo na 49. mestu. Prve tri bodo zapisane v veliki zgodovini iger.
Dosežek Sigrid s 126 kilometrov dolge ženske cestne dirke 29. olimpijade v Pekingu pa bo začetek slovenske olimpijske kolesarske zgodovine.
V dežju je Nicole Cooke, tako kot dan prej Samuel Sanchez, le dočakala sanjski dan. Peta z olimpijade v Atenah, srebrna s svetovnega prvenstva v Madridu, ter bronasta na SP v Salzburgu 2006 in Hamiltonu 2003, je v Pekingu štartala iz druge vrste favoritinj. Pravilo, da na OI svoje sanje doživijo šampioni iz druge vrste, sta dokaz tudi Johanssonova in Guderzo, ki prav tako še nimata velike zmage, sedaj imata olimpijski kolajni. Prav po zaslugi akcije Italijanke se je v zadnjem delu vzpona 23,8 kilometra dolgega kroga nabrala skupinica petih kolesark, ki je enako kot dan prej Sanchez & druščina, v zaključnem finišu v klanec odločila o lesku kolajn.
»Končno je prišel vrstni red tudi zame,« je pripomnila Cookova, ki zmage ni proslavila z običajnim dvigom rok, pač pa z oglušujočim vriskom olimpijske prvakinje. »Takšne so bile pač moje emocije. Niti pomislila nisem, da bi dvignila roke z balance. Taka pač sem,« je pripomnila 25-letna Cooke, ki bi lahko že nastopila tudi na OI v Sydneyu, a jo zaradi let niso uvrstili v reprezentanco. Da je dama iz Welsa osvojila točno 200 zlato kolajno za Veliko Britanijo in za velški del države prvo zlato po letu 1972, so ji povedali kasneje.
Potem je razkrila, kako pomembno je bilo, da je britanska trojka dirkala kot ekipa. Emma Pooley je bila 23. in Sharon Laws 35. »Vse tri smo vedele, da smo odlične kolesarke in da imamo večje možnosti, če vozimo kot ekipa. Ko je bežala Emma, je seveda želela največ narediti zase, s Sharon pa sva lahko vozili defenzivno. Na koncu ni napadala in lovila, ko sem bila jaz spredaj.«
Če je Nicole kar žarela v dežju, značilnem za njeno okolje, pa je dež utopil sanje Sigrid Corneo. Kot je povedal Martin Hvastija, je Sigrid odpadla iz skupine dobra dva kilometra pod vrhom zadnjega vzpona. Potem pa ostala sama. V zadnji krog je skupaj zapeljalo 49 kolesark, Sigrid pa je v slovenskem dresu pripeljala zadnja iz te skupine v cilj, a z krepkim zaostankom sedmih minut za angleško Kuharico.
Z nastopom je bila razočarana, saj je računala na uvrstitev med dvajseterico. Vsekakor pa bo šel dosežek v anale. Prvi nastop kolesarke pod zastavo Slovenije na OI je le prvi – dirka Blaže Klemenčič bo takorekoč druga Slovenka na OI.
" Sama imam raje toplejše vreme in bi raje vozila v takih pogojih, kot so dan prej moški. Ko je začelo deževati, sem si želela le, da bi posijalo sonce. Na začetku je še kazalo na izboljšanje vremena, potem pa je bilo vse huje. Že kmalu po startu sem imela zelo trde noge in mi ni uspelo, da bi dosegla več, čeprav sem se za svoj nov državni dres in domovino mojih prednikov zelo potrudila," je po tekmi dejala Corneova.
Sigrid je želela uvrstitev tam nekje okoli 24. mesta, kjer je svoj sedmi olimpijski nastop na cestni dirki končala legendarna Jeannie Longo – Ciprelli. Gospa letnika 1958 je sodelovala na vseh olimpijskih preizkušnjah kolesark na cesti.
Da je olimpijada lahko pokop sanj in želja, dokazuje tudi 41. mesto Judith Arndt, branilke srebrne kolajne iz Aten. Rojakinja Anke Kupfernagel je bila 39., Trixi Worrack pa 20.
»Bile smo pripravljene, da bomo vozile pri 40 stopinjah Celzija, oblekle lahka oblačila, pa je bila popolnoma drugače,« je jokala branilka naslova Sarah Carrigan.
Presenečena nad vremenom je bila tudi srebrna Johanssonova:«Nismo pričakovali dežja. Ponekod sem imela občutek, da veslamo. Po spustu prvega kroga sem bila čisto zmrznjena, šele na klanec sem se začela segrevati. Na drugi klanec o mrazu nisem imela niti časa pomisliti.«
Nizozemka Marianne Vos, ki jo je tudi Sigrid štela skupaj z Arndt za prvi favoritinji, se je sprijaznila z šestim mestom. »Videla sem, ko se skupina razbija, a sem bila predaleč stran, da bi bilo dovolj za reakcij. A, če sem iskrena, tudi noge nisem imela tako močne.«
Mogoče bo ritem kolesark v krogih okoli »zidu« bolj razumljiv ob analizi časov posameznih krogov. Ob tem je biti pozoren na drugačne okoliščine, sedem moških krogov ob 35 stopinjah in dva ženska v dežju ob 18 stopinjah Celzija. Skupina 49 kolesark z Sigrid so prvi krog prevozile v času 39.00 (npr ubežniki z Božičem so štiri kroge prevozili med 36:23 in 38.00 minute). Zadnji krog pa je Cookova prevozila v času 36:45, kar je denimo primerljivo predzadnjemu krogu Jureta Golčerja ali minuto hitreje od zadnjega kroga Tadeja Valjavca. Sigrid je za zadnji krog, ki ga je več kot polovico prevozila sama, potrebovala 43:50 minute. Še to: Golčerjev zadnji krog 41:21.
Jeannie Longo – Ciprelli so takoj v cilju vprašali, če bo mogoče nastopila tudi na svojih osmih OI. »Seveda, v Londonu je veliko dežja, takega kot je danes tukaj,« je pristavila. Longova je znova dirkala zelo aktivno. »Nekaj časa sem vozila na čelu, da sem si sploh ogrela premraženo telo. In niti nisem hotela zadnja dva kroga ob zidu voziti kot turistka.« Da ima ljubiteljica domačih živali smisel za humor, je pokazala ob vprašanju kaj jo je najbolj presenetilo v Pekingu. »Prav to, da sem doslej na Kitajskem videla le dva psa in eno mačko.«
1 Nicole Cooke (Great Britain) 3.32.24 (35.706km/h)
2 Emma Johansson (Sweden)
3 Tatiana Guderzo (Italy)
4 Christiane Soeder (Austria) 0.04
5 Linda Villumsen Serup (Denmark) 0.09
6 Marianne Vos (Netherlands) 0.21
7 Priska Doppmann (Switzerland)
8 Paulina Brzezna (Poland)
9 Edita Pucinskaite (Lithuania)
10 Zulfiya Zabirova (Kazakhstan)
11 Jolanta Polikeviciute (Lithuania)
12 Julia Martisova (Russian Federation)
13 Christel Ferrier-Bruneau (France)
14 Maryline Salvetat (France)
15 Noemi Cantele (Italy)
16 Min Gao (China) 0.28
17 Leigh Hobson (Canada)
18 Nicole Brändli (Switzerland)
19 Anna Sanchis (Spain)
20 Trixi Worrack (Germany)
21 Susanne Ljungskog (Sweden)
22 Yevgeniya Vysotska (Ukraine) 0.31
23 Emma Pooley (Great Britain)
24 Jeannie Longo-Ciprelli (France) 0.33
25 Kristin Armstrong (United States) 0.43
26 Anita Valen De Vries (Norway) 0.53
27 Modesta Vzesniauskaite (Lithuania)
28 Joanne Kiesanowski (New Zealand)
29 Oenone Wood (Australia)
30 Grete Treier (Estonia)
31 Miho Oki (Japan)
32 Tatiana Stiajkina (Ukraine)
33 Amber Neben (United States)
34 Marissa Van Der Merwe (South Africa)
35 Sharon Laws (Great Britain)
36 Mirjam Melchers-Van Poppel (Netherlands)
37 Erinne Willock (Canada) 0.59
38 Sara Carrigan (Australia) 1.01
39 Hanka Kupfernagel (Germany)
40 Natalia Boyarskaya (Russian Federation)
41 Judith Arndt (Germany) 1.27
42 Oksana Kashchyshyna (Ukraine) 1.49
43 Alexandra Burchenkova (Russian Federation)
44 Lieselot Decroix (Belgium) 4.11
45 Alessandra Giusseppina Grassi (Mexico)
46 Monika Schachl (Austria) 4.13
47 Chantal Beltman (Netherlands) 4.38
48 Lang Meng (China) 5.18
49 Sigrid Corneo (Slovenia) 7.05
50 Alex Wrubleski (Canada) 7.12
51 Clemilda Silva (Brazil) 8.37
52 Christine Thorburn (United States) 8.44
53 Catherine Cheatley (New Zealand)
54 Daniely Del Valle Garcia Buitriag (Venezuela) 11.01
55 Marta Vilajosana (Spain)
56 Sara Mustonen (Sweden)
57 Angie Sabrina Gonzalez Garcia (Venezuela)
58 Sungeun Gu (Korea) 13.35
59 Cherise Taylor (South Africa) 16.09
60 Yumari Gonzalez (Cuba) 19.15
61 Chanpeng Nontasin (Thailand) 19.27
62 Aurelie Halbwachs (Mauritius) 19.47
(mm)
lp
http://www.kk-gorenjs ka.si/?stran=novice&novica =35&page=1