
Koledarji športnih prireditev so objavljeni. Nič nenavadnega ni, da se udeleženci preusmerijo od ustaljenih tradicionalnih prireditev na nove, predvsem prireditve z izvirno vsebino in prijetno naravno kuliso.
Se je pa v minulem letu bolj očitno opazil trend upadanja števila udeležencev na množičnih prireditvah. Predvsem gre za očitno manj udeležencev v starosti 30 in manj let v primerjavi s preteklimi leti. Koronavirus bo ta upad letos še povečal in dodal anomalijo glede na starost udeležencev in nižjo obiskanost. Organizatorji prireditev so v precej nezavidljivem položaju, saj v večini primerov sami ne smejo preklicati organizacije prireditve zaradi zelo verjetnih tožb. Gre predvsem za prireditve svetovne serije oziroma prireditve, s katerimi so povezani višji stroški in pričakovani zaslužki. To je glavni vzrok, da smo bili v zadnjih tednih dnevno deležni novih informacij o posamezni prireditvi. Predvsem v Italiji so vse večje prireditve v marcu odpovedane oziroma nekatere prestavljene na kasnejši termin. Nič nenavadnega ne bo, če bodo podoben ukrep sprejele tudi druge države. Posledično se bo letos pokazalo, kdo od športnih direktorjev bo imel največ sreče oziroma kdo bo najbolje ocenil pripravljenost kolesarjev pri usklajevanju, kdo bo nastopil na posamezni dirki. Za kolesarje pa bo to vsekakor sezona z zelo malo popravnimi izpiti za zamujene priložnosti.
Upad udeležencev na množičnih prireditvah gre trenutno tudi na račun širjenja koronavirusa. Postaja pa digitalna generacija, ki odrašča z internetom in družabnimi omrežji, v vse večji meri tip potrošnika, ki določa nova pravila. Oziroma tudi obratno njim družabna omrežja narekujejo, kaj potrebujejo, in množične prireditve niso več tako množična potreba kot v preteklosti.
Pred desetimi leti smo na uredništvu modrovali, kako bo tehnologija spremenila medije in da je treba narediti revijo v digitalni obliki. Poizkusi večjih založb pri nas in tudi v tujini niso bili ravno uspešni. V času, ko nismo daleč od tega, da bodo spletni boti pisali krajše vsebine na družabnih omrežjih (po daljših ne bo potrebe zaradi upadanja koncentracije za daljše branje), so dnevne objave uporabnikov družabnih omrežij vrsta objavljanja dnevnika, ki je vsem na voljo. Tudi če objave niso potrjene kot javne, da so lahko vidne vsem, so na voljo za razne analize. V zadnjem času sem zasledil podatek, da se moški uporabniki družabnih omrežij družimo s svojimi moškimi prijatelji z omrežij tudi v realnem življenju in izvajamo neposredno komunikacijo. Ženske pa se v večini s prijateljicami z omrežij ne družijo tudi v realnem življenju. Bistveno večji odstotek je tistih, ki ostajajo samo pri zbiranju in dajanju všečkov. Raziskave gre jemati z rezervo in ne gre vleči neposrednih vzporednic s slovenskimi uporabniki družabnih omrežij. Vseeno pa gre pri tem za dodatno informacijo, ki je dobrodošla predvsem korporacijam, torej s kakšnimi vsebinami dosegati potencialne stranke. Podatek o pristnih osebnih odnosih pa je skrb vzbujajoč.
Na to, kar smo se pred leti v uredništvu spraševali, smo dobili zdaj posredno vsaj delen odgovor. Spremenil se je odnos uporabnikov do uporabe medijev na splošno. Ravno tako se je spremenila struktura udeležencev množičnih prireditev. Digitalizacija, ki se dogaja na vseh področjih in predvsem v storitvah, s katerimi se dnevno srečujemo, vse hitreje spreminja naše navade. Razlika je, da se jim starejši prilagajamo, mlajši pa jih tekoče sprejemajo kot nekaj običajnega, sestavni del dneva. Kot je nam običajno zaklepanje vrat fizično s ključem, ko odidemo od doma, je mlajšim samoumevno, da za to sama poskrbi pametna ključavnica.
Narava kolesarskega športa ostaja prvinska kljub vsem tehnološkim pristopom, kako bolje trenirati. Za odkrivanje talentov so kljub digitalizaciji življenja še vedno pomembni strokovnjaki, kot so Miha Koncilija in njemu podobni, da gradijo na osebnem odnosu zaupanja svojih varovancev do predajanja znanj, ki so specifična za vsakega kolesarja posebej, navkljub vsej umetni inteligenci. Za zdaj še.
Kazalo
Hammer serija
Hammer ponovno v 2021?
Klasike
Intervju - Nils Politt
Intervju - Miha Koncilija
Intervju - Dan Martin
Vozili smo
Vozili smo
Vozili smo
Vozili smo, (najbolj)pametni trenažer
Kolesarski plan 2020