Otroci, služba, obveznosti ... Kako najti čas za trening?

Otroci, služba, obveznosti ... Kako najti čas za trening?
30.09.2014 AVTOR: D. Z.
Družina, služba ... kje najti čas še za trening? Za mnoge je to nemogoče, na spletni strani bikeradar.com pa so poskušali najti rešitev.

Sedem korakov, kako postati boljši kolesar
1. Načrtujte vnaprej: Postavite si natančne časovne okvire in razporedite čas, ki ga boste namenili službi, družini in kolesarjenju.
2. Bodite prilagoljivi: Koliko časa vam bo vzela služba in koliko otroci, velikokrat ne morete vnaprej predvideti. Zato se morate kdaj sprijazniti z dejstvom, da se boste zaradi nenadnih in nenačrtovanih sprememb odpovedali treningu, pa čeprav ste do zadnjega upali, da se vam ne bo treba.
3. Postavite si jasen cilj: Vaš trening bo najbolj učinkovit, če boste vseskozi vedeli, zakaj to počnete in kdaj hočete biti najboljši.
4. Trening do službe: Če vam služba to omogoča, potem kolesarite tudi v službo in domov.
5. Vsak trening naj bo skrbno načrtovan: Če niste imeli časa prej, potem je tudi že ena ura intenzivnega kolesarjenja na trenažerju odličen trening.
6. Zbudite se zgodaj: Če trenirate zgodaj zjutraj, potem ste lahko doma že takrat, ko se drugi šele prebujajo ali pa so šele pri zajtrku.
7. Bodite hvaležni za vse: Ob tako napornem urniku in treningu se vam mora prilagajati celotna družina. Njihovo prilagajanja morate ceniti in jim to tudi pokazati. Morda tako, da združite dirkanje in druženje.

Je to sploh izvedljivo?
Bikeradar.com. Uskladiti službo, družino in obenem še imeti dovolj časa za trening. To je vsekakor zelo težko, za mnoge nemogoče. Pri bikeradar.com so pripravili nekaj predlogov, ki bi vam lahko koristili in po katerih se morda lahko vsaj delno orientirate. Najprej so odgovorili na vprašanje, če je to sploh mogoče. In odgovor je: Da.

»Veliko je takih kolesarjev, ki imajo redno službo, družino in lahko še trenirajo. Resda je manj časa za kolesarjenje, a po drugi strani, veliko je tudi kolesarjev, ki imajo več prostega časa, a ga ne izkoristijo, « je dejal trener Andrew Gillott, ki dela pri British Cyclingu. Tudi sam ima doma otroka, a vseeno opravi med 12 in 15 ur treninga tedensko, še pišejo na bikeradar.com.

Najpomembnejše je imeti cilj
Gillott je izpostavil, da moramo imeti cilj. Torej vedeti, za kaj se pripravljamo, saj lahko tako prilagodimo trening, ki mora biti ob pomanjkanju časa toliko bolj natančno strukturiran: »Če imate specifične, merljive in dosegljive cilje, potem lahko do popolnosti izkoristite ure na kolesu. «

Kaj pa, ko se morate predolgo zadržati v službi? »Služba odplačuje kredite, zato mora biti na prvem mestu. Dirkanje je zato večkrat ogroženo, vendar pa lahko dirkaš vse leto, zato imaš dovolj priložnosti za dokazovanje, « je dejal eden izmed rekreativnih kolesarjev Wilkinson, ki sicer dela kot gradbenik, a je vseeno strasten kolesar.

S pomanjkanjem časa, bolj cenimo proste minute
Strokovnjaki izpostavljajo še, da je zelo pomembno, da poskušamo biti čim bolj prilagodljivi. »Nič te ne more pripraviti na otroke. Stres, navdušenje, neprespane noči. Presenečen sem bil, kako malo lahko spim, pa vseeno zdržim, « je dejal Rob Hayles, eden izmed rekreativnih britanskih kolesarjev.

»Ko sem bil mlajši, nisem imel programa treningov. Zdaj sem bolj organiziran. Kolesarji z družinami potrebujejo plan. Vodite dnevnik in si zapišite, kaj počnete. Zapišite, kdaj si vzamete čas zase in kdaj je čas za družino, « je še dodal Hayles.

Jutranji treningi
Dr. Auriel Forrester, ki dela pri coaching.com je mama samohranilka, obenem pa je v kategoriji masters postala štirikratna svetovna prvakinja na velodromu. Trdi, da je najbolj pomembno, da izkoristimo ure, ki jih imamo na voljo, in ne, da smo živčni in iščemo še dodaten čas za trening.

»V kolesarstvu je prevladujoče vprašanje. Koliko ur treninga na teden je dovolj? Moj odgovor je vedno isti. Povejte, koliko ur na teden imate na voljo in potem se bomo uskladili. Če ima nekdo samo štiri ali pet ur časa na teden, moramo njegove cilje temu prilagoditi. « Torej, namesto da bi trenirali za maratone, se lahko posvetimo treningom za krajše dirke, kronometre. »To pomeni, da lahko za trening izkoristimo tudi dopuste, ko krajši trening opravimo še preden se družina zbudi, « je še dodala Forresterjeva. 

Vožnja v službo
V članku omenjajo še eno izmed možnosti. Da tudi pot v službo izkoristite za trening, obenem pa več časa preživite na trenažerju. Zadnji dve možnosti prakticira Nadine Mayhew, medtem ko dirkanje izkoristi za družino:

»Otroci pridejo in včasih tudi gledajo tekme, drugače pa se igrajo z možem. Prva stvar, ki jo preverimo je, kje je igrišče za otroke. Ko je dirke konec, družina dobi dodatno nagrado. Odpeljeva jih na kakšno zanimivo točko, tako da imajo tudi oni zanimiv dan. « Morda se zdi večina zadev samoumevnih, a morda vam bo kakšen izmed nasvetov prišel še kako prav.

Značke: Cestno
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ